1 березня: це цікаво знати

У кожного з нас своя улюблена пора року, але радість зустрічі з теплим сезоном закладена на генетичному рівні, бо тисячі років тому наші пращури навіть своє Новолітування пов’язували з порою пробудження природи. У цей час молилися про врожай та чекали з вирію птахів.

Щодо самої назви березень, то, на думку вчених, етимологічні корені цього слова походять від слів «березоль» чи «березіль», що означало давній промисел – заготівлю березової золи та кори. Також у березні вже починали заготовляти традиційний на Поліссі напій – березовий або кленовий сік.

За церковним календарем, 1 березня – День святих 12-ти мучеників: Памфіла пресвітера, Валента (Уалента) диякона, Павла, Порфирія, Селевкія, Феодула, Юліана, Самуїла, Іллі, Даниїла, Ієремії, Ісайї.

У минулі часи помітили: якщо з перших днів весна «розгульна, не сором’язлива – обдурить, вірить нічого». Погоду в цей день передбачали грім і вітер. Якщо 1 березня при північному вітрі прогримить грім, то весна буде холодною, при східному вітрі – весна буде сухою, при західному – мокрою, а при південному – теплою.

Іменинники 1 березня:
Данило, Ілля, Ніна, Павло, Порфирій, Самійло, Юліан, Ярема, Альбіна, Антоніна, Фелікс.

1 березня народились:

1845 – Федір Піроцький – видатний український інженер-електротехнік, винахідник першого у світі трамвая на електричній тязі.

1930 – Іван Білик – український письменник, історичний романіст, лауреат Шевченківської премії. Автор сенсаційних українських історичних романів радянських часів – «Меч Арея» і «Похорон богів».

1938 – Борислав Брондуков – український актор. Зіграв в кінострічках «Афоня», «Зелений фургон», «Камінний хрест», «Міміно» та інших.

1 березня відзначають:

    • Всесвітній день цивільної оборони.
    • Всесвітній день імунітету.
    • День «Нуль дискримінації».

Події 1 березня:

1360 – король Англії Едуард III за 16 фунтів викупив з французького полону 19-річного Джеффрі Чосера, який став його камердинером, зброєносцем, а згодом — одним з найвидатніших поетів Англії.

1420 – Папа Римський Мартін V закликав християн до хрестових походів проти чеських гуситів.

1498 – Васко да Гама приплив до Мозамбіку.

1562 – у Вассі (Шампань) французькі католики вирізали гугенотів, почавши  гугенотські війни.

1565 – у Бразилії заснована португальська колонія Ріо-де-Жанейро. Через 20 років місто мало 4000 жителів.

1767 – вигнання ордену єзуїтів з Іспанії королем Карлом III.

1780 – Пенсильванія стала першим штатом, що заборонив рабство.

1790 – перший перепис населення США. За його результатами в країні проживали 3 929 214 людей включно з неграми-рабами, оскільки 3/5 останніх враховувалися при визначенні числа конгресменом від кожного штату. Індіанці в переписі не враховувалися.

1799 – у Петербурзі заборонено танцювати вальс.

1815 – після втечі з Ельби поблизу Канна висадився Наполеон Бонапарт у супроводі близько 1000 своїх прихильників — почався другий етап захоплення ним влади у Франції, котрий отримав назву «Правління 100 днів».

1845 – Президент США Джон Тайлер підписав закон про перехід Техасу під юрисдикцію США. Територія Техасу багато років була предметом суперечок США і Мексики. Майже 12 років Техас проіснував як незалежна Техаська республіка, яка була визнана США, Бельгією, Нідерландами, Великою Британією і Францією.

1869 – Дмитро Менделєєв склав таблицю системи елементів, в основі якої лежала їх атомна маса і хімічна схожість.

1872 – рішенням Конгресу США в Єлоустоуні засновано перший у світі національний парк.

1881 – в Петербурзі народники вбили царя Олександра II.

1912 – у Сент-Луїсі Альберт Беррі зробив перший стрибок з парашутом з літака у польоті (висота 460 м).

1918 – війська УНР звільнили Київ від більшовиків.

1928 – у США доктор Герберт Еванс відкрив шостий вітамін, відповідно і названий  вітаміном F.

1930 – у СРСР станом на цей день закриті 6 715 церков, частина з них зруйнована, багато «служителів культу» заслані або розстріляні.

1940 – згідно зі зведенням НКВС в СРСР налічується 53 концентраційних табори, 425 виправно-трудових колоній, 50 колоній для неповнолітніх, в яких містилося 1 668 200 ув’язнених.

1941 – вийшло в ефір перше комерційне FM-радіо — радіостанція W47NV у  Нешвіллі.

1943 – у Нью-Йорку проведена масова демонстрація на підтримку євреїв Європи.

1943 – Корюківська трагедія: масове вбивство 6700 мешканців села Корюківка, здійснене загонами СС та угорської військової жандармерії в ході Другої світової війни.

1947 – почав свою діяльність Міжнародний валютний фонд.

1555 – у французькому Ліоні вийшло друком перше (прижиттєве) видання книги «Пророцтва Мішеля Нострадамуса».

1961 – Президент США Джон Кеннеді оголосив про створення Корпусу Миру.

1966 – радянська автоматична міжпланетна станція «Венера-3» вперше у світі досягла поверхні планети Венери.

1976 – парламент Великої Британії схвалив нові правила дорожнього руху, згідно з якими використання пасів безпеки ставало обов’язковим.

1977 – у Києві відкритий пам’ятник українському філософу Григорію Сковороді.

1988 – компанія Apple Computer анонсувала вихід нового пристрою CD-ROM у своїх комп’ютерах Apple II і Macintosh.

1990 – встановлені дипломатичні відносини між СРСР і Ватиканом на рівні постійних представництв.

1991 – шахтарі Донбасу почали страйк, вперше висунувши політичні вимоги (відставка Горбачова).

1995 – до ЄС вступають Австрія, Швеція та Фінляндія.

1998 – набула чинності угода «про партнерство і співпрацю» між Європейською Спілкою та Україною.

Чи знаєте ви, що:

Назва першого місяця весни – березень – закріпилась у середині XIX століття. Походження цієї назви виводять від слова «береза», яка в цей місяць починає цвісти. Проте, як слово потрапило в літературну мову, чітко визначити досить складно. У фольклорних матеріалах слово «березень» вживається рідко і здебільшого в найновіших записах, як ось: «Сухий березень, теплий квітень, мокрий май – буде хліба урожай», «Березень сухий, а мокрий май – буде каша й каравай».

Значно частіше в українській народній творчості трапляється назва «март» або «марець», як ось: «Буває март за всіх варт», «В марець ще змерзне старець», «Білий, як в марті сніг», «Згинув, як марцевий сніг». Проте, слова «март» і «марець» зовсім не слов’янського походження, це латинський «Марс» – бог війни, якому цей місяць був присвячений.

Народна назва березня – капельник, протальник, соковик, полютий, красовик.

Під цю пору остаточно вже закінчувалися молодіжні розваги – досвітки й вечорниці. Згодом, як тільки-но заквітнуть луки, дівчата й хлопці сходилися на левадах, щоб розпочати цикл веснянок та гаївок. Але то буде в квітні.

У березні починали заготовляти традиційні напої – кленовий та березовий соки. Заготовлену рідину зливали в діжу, заправляли смаженим ячменем або сухофруктами з груш-дичок і тримали в прохолодному місці. Такий напій міг зберігатися протягом декількох місяців, він був смачним та корисним, а тому і популярним у народі.

Comments

323 Переглядів