1 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі 1 грудня спостерігали за погодою і відзначали, скільки змін станеться протягом дня, стільки змін у погоді буде і протягом зими. Тож, спостережливим людям є робота.

За церковним календарем 1 грудня вшановують пам’ять святих мучеників Платона і Романа. Вони постраждали за свою віру в IV столітті. Про їхнє життя відомо небагато. За переказами Платон був братом мученика Антіоха. Народився в благочестивій сім‘ї, де отримав дуже хороше на той час виховання. Разом із братом почав проповідувати християнську віру ще в юні роки. Платон часто зустрічався з язичниками, розповідав їм про Христа і намагався навернути на свою віру. В той час правив імператор Агрипін, який був відомий своєю нетерпимістю до праведних християн. Він почув про Платона і наказав заарештувати його. Там Платона катували, щоб він відрікся від своїх слів. Проте він відмовився, за що його вбили.

Святий Роман також прийняв мученицьку смерть за християнську віру. Сталося це під час правління іншого імператора – Максиміліана. Роман був дияконом в місті Кесарія. Одного дня він зустрів єпарха, що поспішав на язичницьке свято. Роман почав переконувати його стати на шлях істинний. Той відмовився і наказав покарати Романа. Повз них проходив ще один християнин – Варул. Останній не захотів залишатися осторонь і заступився за Романа. Їх обох заарештували, а потім вбили.

Іменинники 1 грудня:
Платон, Роман, Закхей, Анастасій, Варул, Алфей.

1 грудня народилися:

1913 – Платон Воронько – український поет, публіцист. Автор поетичної збірки  «Повінь».
1913 – Георгій Майборода – український композитор. Автор багатьох опер, симфоній, концертів для голосу з оркестром, для скрипки з оркестром, симфонічних варіацій для віолончелі з оркестром, хорів, романсів.
1918 – Платон Майборода – український композитор, автор численних пісень і хорів, обробок народних пісень («Пісня про рушник», «Якщо ти любиш», «Ми підемо, де трави похилі», «Київський вальс»).

1 грудня відзначають:

  • День Антарктиди.
  • День працівників прокуратури.
  • Всесвітній День боротьби зі СНІДом.
  • День невролога.

Події 1 грудня:

1408 – татарський хан Едигей взяв в облогу Москву.
1783 – перший політ людини на повітряній кулі, наповненій воднем. Це здійснив у Парижі французький фізик Жак Александр Сезар Шарль. Під час двогодинного польоту в гондолі кулі разом з Шарлем перебував його напарник Робер.
1822 – у Відні відбувся музичний дебют 11-річного Ференца Ліста, майбутнього угорського композитора (1811–1886).
1835 – побачила світ перша книга казок видатного данського письменника-казкаря Ганса Крістіана Андерсена.
1863 – на 5-му засіданні представників перших футбольних команд Англії  прийнято рішення заборонити футболістам бігати полем з м’ячем у руках.
1887 – на сторінках повісті англійського письменника Артура Конан-Дойля «Етюд у багряних тонах» вперше з’явився популярний літературний персонаж – приватний детектив Шерлок Холмс.
1891 – американець Джеймс Нейсміт вигадав баскетбол.
1903 – з’явився перший вестерн – «The Great Train Robbery».
1913 – на заводах Форда (США) ввели безперервну складальну лінію (конвеєр), з якого через кожні 2 години 38 хвилин став сходити автомобіль.
1913 – відкрито метрополітен у Буенос-Айресі (Аргентина).
1918 – проголошено створення Королівства Сербів, Хорватів і Словенців.
1918 – приєднанням Трансильванії до Королівства Румунія завершився процес утворення єдиної румунської національної держави.
1921 – відбувся перший політ дирижабля, наповненого гелієм (фірми  «Гуд’їр»).
1929 – Едвін С. Лоу вигадав гру в бінго.
1934 – у Ленінграді (нині – Санкт-Петербург) комуніст Ніколаєв застрелив лідера місцевої комуністичної організації Сергія Кірова. Обставини злочину досі залишаються нез’ясованими, але Сталін використав його для організації в СРСР «Великого терору» (тільки в Українській СРР в грудні 1934 року розстріляли 28 видатних осіб, в тому числі відомих письменників).
1939 – Радянський Союз оголосив про створення на його території  маріонеткового «уряду» вигаданої «Фінської демократичної республіки» на чолі з комуністом  О. В. Куусіненом.
1944 – наказ Наркомату внутрішніх справ СРСР про створення в його складі Головного управління з боротьби з бандитизмом, одним із завдань якого була боротьба з «націоналістичним підпіллям» у Західній Україні та Балтії.
1955 – початок руху проти расової сегрегації в США. В місті Монтґомері  негритянка Роза Паркс відмовилась поступитися місцем білому чоловіку в автобусі, за що була заарештована поліцією. Внаслідок масових акцій протесту Верховний Суд США через рік скасував закон про сегрегацію в міському транспорті.
1958 – Французьку колонію Убангі-Шарі проголосили Центральноафриканською Республікою.
1959 – 12 країн (Аргентина, Австралія, Бельгія, Велика Британія, Чилі, Франція,  Японія, Нова Зеландія, Норвегія, Південно-Африканський Союз, СРСР і США) підписали у Вашингтоні договір про мирне наукове використання Антарктиди.
1962 – Микита Хрущов відвідав виставку художників, після чого в СРСР почалося цькування абстракціонізму.
1981 – на Чорнобильській АЕС став до ладу 3-й енергоблок потужністю 1 млн кВт.
1988 – вперше відзначено Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
1989 – зустріч у Ватикані Папи Івана Павла II з керівником СРСР Михайлом Горбачовим започаткувала офіційну легалізацію Української Греко-Католицької Церкви.
1990 – у Києві розпочався установчий з’їзд Партії демократичного відродження України (згодом на її базі виникла Народно-демократична партія, а частина членів приєдналися до ПРП).
1990 – під дном Ла-Маншу зустрілися британські та французькі будівельники, які з двох кінців прокладали перший в історії підземний тунель через цю протоку між Британією та Францією.
1991 – понад 90 % відсотків із 32-х мільйонів громадян України, що 1 грудня 1991 року взяли участь у Всеукраїнському референдумі, висловилось за незалежність своєї країни. Одночасно з референдумом проводились і вибори Президента, на яких перемогу здобув Леонід Кравчук, в недалекому минулому секретар ЦК Компартії України. За нього проголосували понад 61 % виборців.
1991 – у Києві відкрито Генеральне консульство Австрійської Республіки.
1994 – Андрій Шевченко у матчі проти дніпропетровського «Дніпра» забив свій перший гол в складі київського «Динамо».
2009 – у Львові запустили Львівський міський рейковий автобус.
2011 – утворена Ініціативна група «Першого грудня».
2012 – оприлюднена Українська хартія вільної людини.
2013 – у відповідь на спробу силового розгону Євромайдану мільйонна демонстрація у Києві, початок Революції гідності.
2013 – після побиття студентів на майдані в ніч на 30 листопада, першого грудня на мирний протест вийшло понад мільйон киян.

Чи знаєте ви, що:

Романс «Ми підемо, де трави похилі» був написаний за десять хвилин. Слова Андрій Малишка написав на коробці з-під цигарок «Казбек» за лічені хвилини, а Платон Майборода, який мешкав тоді в їхній квартирі, сів за рояль і почав імпровізувати мелодію. Пісня народилася так несподівано, що Малишко відвернувся до вікна й заплакав.

А «Київський вальс» своєю появою завдячує студентам Київського медичного інституту. Вони написали листа до Платона Майбороди та Андрія Малишка, де попросили написати пісню, присвячену квітучому Києву, яка б залишилась у душі, коли вони, вже молоді лікарі, роз’їдуться по різних куточках країни. Саме студенти-медики й були першими слухачами й виконавцями пісні, що згодом набула повнокровного життя і стала однією з найулюбленіших.

Випробувавши свій талант на «Київському вальсові», Платон Іларіонович пише «Колгоспний вальс», «Білі каштани», згодом «Студентський вальс», «Друзі хороші мої», «Дніпровські хвилі» та інші мелодії, відомі не лише в Україні, а й у багатьох державах світу, особливо там, де є великі українські громади: США, Канаді, Австралії, країнах Латинської Америки. Ці пісні нагадують українцям далекий рідний край, його природу і людей.