1 січня: це цікаво знати

У народі 1 січня відзначається Новий рік і вшановують Боніфатія. В цей день віруючі вирушають до церкви й моляться, вшановуючи цього Святого. Боніфатій вважається небесним заступником для всіх людей, охороняючи їх від хвороби та пияцтва. Тому, йому часто моляться (не лише 1 січня) для позбавлення від  алкоголізму.

Народні повір’я говорять про те, що в перший день Нового року слід звертати увагу на прикмети та дотримувати деякі правила. Так, наприклад, 1 січня не варто займатися важкою або серйозною роботою, адже, як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш.

За церковним календарем 1 січня вшановують Іллю Муромця – героя билин Київського циклу, який приєднаний до лику святих. Помер у 1188 р., похований у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. У деяких билинах натякається на його прижиттєвий чернечий послух. Еріх Лясота сповіщає про зруйновану могилу Іллі Муровлянина коло церкви святої Софії, звідки його, напевно, і було перенесено до Лаври.

Також церква вшановує в цей день мученика Боніфатія; мучеників Іллю, Прова та Ариса, єгиптян; мученика Полієвкта і Тимофія, диякона; святого Боніфатія Милостивого, єпископа Ферентійського; святого Григорія, єпископа Омиритського.

Іменинники 1 січня:
Боніфатій, Григорій, Ілля, Тимофій, Трифон.

1 січня народились:

1701 – Василь Григорович-Барський – український мандрівник, вчений-орієнталіст, письменник.

1826 – Василь Ковальський – український письменник і громадський діяч.

1842 – Василь Мова – український (кубанський) письменник, поет, драматург.

1848 – Володимир (Священомученик; в миру — Василь Богоявленський) –Київський і Галицький православний митрополит у 1915—1918 роках.

1856 – Модест Вітошинський – український співак-баритон.

1857 – Степан Ерастов – український письменник і громадсько-політичний діяч на Кубані († 13 квітня 1933)

1866 – Петро Залозний – український мовознавець, педагог. Автор підручника «Коротка граматика української мови» (1906); увів терміни «префікс» і «суфікс».

1867 – Василь Цимбаліста – український художник, (сакральне мистецтво).

1896 – Василь Перебийніс – український живописець і графік.

1904 – Євген Адамцевич – сліпий бандурист, автор «Запорозького маршу».

1909 – Степан Бандера – український політичний діяч, ідеолог українського націоналістичного руху XX століття, голова Організації Українських Націоналістів.

1912 – Василь Хоменко – український графік.

1916 – Степан Хвиля – український живописець.

1917 – Віктор Афанасьєв – український режисер, засновник єдиних в Україні Музею театральних ляльок та Вищої професійної школи акторів і режисерів театру ляльок. Першим переніс на лялькову сцену вистави для дорослих («Чортовий млин», «Вертеп», «12 стільців», «Запорожець за Дунаєм»). З 1997 р. ім’я Афанасьєва носить Харківський державний академічний театр ляльок.

1926 – Олексій Нирко – бандурист, історик кобзарства, в’язень ГУЛАГу. Створив Музей кобзарського мистецтва Криму та Кубані (при Ялтинському гуманітарному інституті, 1984), кобзарську бібліотеку.

1936 – Михайло Гирило – український майстер декоративно-прикладного мистецтва (різьбярство).

1936 – Микола Капелюх – український художник декоративно-прикладного мистецтва, заслужений майстер народної творчості України.

1937 – Василь Лизанчук – український вчений, професор, доктор філологічних наук, академік Академії наук вищої школи, заслужений журналіст України, завідувач кафедри радіомовлення і телебачення факультету журналістики  Львівського університету імені Івана Франка.

1 січня відзначають:

  • Всесвітній день миру.

Події 1 січня:

45 до н.е. — введення в Римі юліанського календаря, розробленого єгипетським математиком Созігеном за дорученням Юлія Цезаря.

89 — Сатурнин Люцій Антоній став імператором Риму.

1622 — папська канцелярія офіційно визнала 1 січня початком року. До того новий рік відраховувався з 25 березня.

1700 — указом Петра I у Росії введений юліанський календар, відтак Новий Рік був перенесений на 1 січня.

1788 — заснована у 1785 році Джоном Волтером англійська газета «The Daily Universal Register» після 940 випусків перейменована у «The Times».

1801 — астроном із Палермо Джузеппе Піацці відкрив перший (найбільший) астероїд Цереру.

1801 — після жорстокого придушення в 1798 році повстання в Ірландії, піднятого членами таємної революційної організації «Товариство об’єднаних ірландців», був скасований ірландський парламент.

1804 — проголошена незалежність Гаїті від Франції.

1863 — вступила в дію прокламація Авраама Лінкольна про звільнення рабів.

1880 — вийшло друком у Львові перше число щоденника «Діло», який виходив до початку Другої Світової війни.

1885 — видано друком у Чернівцях перший номер україномовної газети «Буковина», редактором якої був письменник і громадський діяч Юрій Федькович.

1909 — у Великій Британії проведені перші виплати пенсій.

1919 — видано закон українського уряду про автокефалію Української Православної Церкви.

1928 — почала виходити газета «Розбудова нації», орган проводу українських націоналістів.

1928 — в УСРР скасовано свободу совісті.

1940 — азербайджанська писемність переведена на кириличний шрифт.

1950 — згідно з американським планом «Троян», у цей день повинна була початися ядерна війна проти СРСР, але під час штабних випробувань від ідеї відмовилися через неготовність.

1959 — перемога Кубинської революції.

1968 — на 1-му телеканалі Центрального телебачення СРСР вийшов перший випуск програми «Час» («Время»).

1983 — «Arpanet» змінила основний протокол з NCP на TCP/IP, що й привело до появи сучасного інтернету.

1992 — Ірак визнав незалежність України.

1995 — розпочала роботу Світова організація торгівлі.

1999 — введено безготівкове євро (Австрія, Бельгія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція).

2000 — Туркменістан перейшов з кирилиці на латинський алфавіт.

2001 — безготівкове євро введено в Греції.

2002 — поява готівкового євро.

2007 — Болгарія та Румунія приєдналися до Європейського Союзу; болгарська, ірландська та румунська стали офіційними мовами ЄС (приєдналися до 20 інших мов); у Словенії введено в обіг євро.

2008 — на Кіпрі та Мальті введено в обіг євро.

2009 — у Словаччині введено в обіг євро.

2011 — в Естонії введено в обіг євро.

2014 — у Латвії введено в обіг євро.

2015 — у Литві введено в обіг євро.

2015 — Росія припинила дію двосторонньої секретної угоди з США у галузі безпеки зберігання збройових урану і плутонію. Згідно з цією угодою США підтримували безпеку на 18 ядерних об’єктах РФ, допомогли РФ знищити сотні застарілих боєголовок та АПЧ, сплачували платню російським працівникам, навчали персонал та інвестували більш як 2 млрд. USD

Чи знаєте ви, що:

Всесвітній день миру ще називають Днем всесвітніх молитов про мир.

8 грудня 1967 року римський папа Павло VI встановив нове свято, Всесвітній день миру. Його відзначають в перший день кожного нового року. 17 грудня 1969 року Генеральна Асамблея ООН проголосила свято офіційним.

Мир на Землі, послаблення напруги в міжнародних та міждержавних відносинах, – це головні теми щорічних передсвяткових послань понтифіків до віруючих. Загальний лозунг Всесвітнього дня миру: «Пробач, і ти отримаєш мир».

Comments

139 Переглядів