1 січня: це цікаво знати

Posted by

У народі 1 січня відзначається Новий рік і вшановують Боніфатія. В цей день віруючі вирушають до церкви й моляться, вшановуючи цього Святого. Боніфатій вважається небесним заступником для всіх людей, охороняючи їх від хвороби та пияцтва. Тому, йому часто моляться (не лише 1 січня) для позбавлення від  алкоголізму.

Народні повір’я говорять про те, що в перший день Нового року слід звертати увагу на прикмети та дотримувати деякі правила. Так, наприклад, 1 січня не варто займатися важкою або серйозною роботою, адже, як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш.

За церковним календарем 1 січня вшановують пам’ять преподобних Кирила і Марії, батьків преподобного Сергія Радонезького. Преподобні Кирило і Марія жили в древньому Ростовському князівстві. За переказами, їхній маєток стояв за чотири версти від Ростова Великого. Боярин Кирило був на службі у київських князів. Кирило і Марія суворо дотримувалися церковних правил і звичаїв, були старанними в молитві і любили храм Божий.

У благочестивої пари вже був син Стефан, коли Бог дарував їм ще одного сина, Варфоломія, в майбутньому преподобного Сергія Радонезького. Ще до народження Варфоломія Господь явив знамення Свого благовоління майбутньому подвижнику.

Також сьогодні вшановують пам’ять Афанасія Великого. 326 року він був висвячений на єпископа Олександрійського. Святитель Афанасій (Панас) активно боровся проти єретиків, які зуміли здобути підтримку при дворі, і сприяли тому, щоб його засудили і вигнали. Повернувшись через 20 років, Афанасій керував Олександрійською церквою до своєї смерті 373 року.

Іменинники 1 січня:
Боніфатій, Григорій, Ілля, Тимофій, Трифон.

1 січня народились:

1701 – Василь Григорович-Барський – український мандрівник, вчений-орієнталіст, письменник.
1826 – Василь Ковальський – український письменник і громадський діяч.
1842 – Василь Мова – український (кубанський) письменник, поет, драматург.
1848 – Володимир (Священомученик; в миру — Василь Богоявленський) –Київський і Галицький православний митрополит у 1915—1918 роках.
1856 – Модест Вітошинський – український співак-баритон.
1857 – Степан Ерастов – український письменник і громадсько-політичний діяч на Кубані († 13 квітня 1933).
1866 – Петро Залозний – український мовознавець, педагог. Автор підручника «Коротка граматика української мови» (1906); увів терміни «префікс» і «суфікс».
1867 – Василь Цимбаліста – український художник, (сакральне мистецтво).
1896 – Василь Перебийніс – український живописець і графік.
1904 – Євген Адамцевич – сліпий бандурист, автор «Запорозького маршу».
1909 – Степан Бандера – український політичний діяч, ідеолог українського націоналістичного руху XX століття, голова Організації Українських Націоналістів.
1912 – Василь Хоменко – український графік.
1916 – Степан Хвиля – український живописець.
1917 – Віктор Афанасьєв – український режисер, засновник єдиних в Україні Музею театральних ляльок та Вищої професійної школи акторів і режисерів театру ляльок. Першим переніс на лялькову сцену вистави для дорослих («Чортовий млин», «Вертеп», «12 стільців», «Запорожець за Дунаєм»). З 1997 р. ім’я Афанасьєва носить Харківський державний академічний театр ляльок.
1926 – Олексій Нирко – бандурист, історик кобзарства, в’язень ГУЛАГу. Створив Музей кобзарського мистецтва Криму та Кубані (при Ялтинському гуманітарному інституті, 1984), кобзарську бібліотеку.
1936 – Михайло Гирило – український майстер декоративно-прикладного мистецтва (різьбярство).
1936 – Микола Капелюх – український художник декоративно-прикладного мистецтва, заслужений майстер народної творчості України.
1937 – Василь Лизанчук – український вчений, професор, доктор філологічних наук, академік Академії наук вищої школи, заслужений журналіст України, завідувач кафедри радіомовлення і телебачення факультету журналістики  Львівського університету імені Івана Франка.

1 січня відзначають:

  • Всесвітній день миру.

Події 1 січня:

45 до н.е. – введення в Римі юліанського календаря, розробленого єгипетським математиком Созігеном за дорученням Юлія Цезаря.
89 – Сатурнин Люцій Антоній став імператором Риму.
1622 – папська канцелярія офіційно визнала 1 січня початком року. До того новий рік відраховувався з 25 березня.
1700 – указом Петра I у Росії введений юліанський календар, відтак Новий Рік був перенесений на 1 січня.
1788 – заснована у 1785 році Джоном Волтером англійська газета «The Daily Universal Register» після 940 випусків перейменована у «The Times».
1801 – астроном із Палермо Джузеппе Піацці відкрив перший (найбільший) астероїд Цереру.
1801 – після жорстокого придушення в 1798 році повстання в Ірландії, піднятого членами таємної революційної організації «Товариство об’єднаних ірландців», був скасований ірландський парламент.
1804 – проголошена незалежність Гаїті від Франції.
1863 – вступила в дію прокламація Авраама Лінкольна про звільнення рабів.
1880 – вийшло друком у Львові перше число щоденника «Діло», який виходив до початку Другої Світової війни.
1885 – видано друком у Чернівцях перший номер україномовної газети «Буковина», редактором якої був письменник і громадський діяч Юрій Федькович.
1909 – у Великій Британії проведені перші виплати пенсій.
1919 – видано закон українського уряду про автокефалію Української Православної Церкви.
1928 – почала виходити газета «Розбудова нації», орган проводу українських націоналістів.
1928 – в УСРР скасовано свободу совісті.
1940 – азербайджанська писемність переведена на кириличний шрифт.
1950 – згідно з американським планом «Троян», у цей день повинна була початися ядерна війна проти СРСР, але під час штабних випробувань від ідеї відмовилися через неготовність.
1959 – перемога Кубинської революції.
1968 – на 1-му телеканалі Центрального телебачення СРСР вийшов перший випуск програми «Час» («Время»).
1983 – «Arpanet» змінила основний протокол з NCP на TCP/IP, що й привело до появи сучасного інтернету.
1992 – Ірак визнав незалежність України.
1995 – розпочала роботу Світова організація торгівлі.
1999 – введено безготівкове євро (Австрія, Бельгія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція).
2000 – Туркменістан перейшов з кирилиці на латинський алфавіт.
2001 – безготівкове євро введено в Греції.
2002 – поява готівкового євро.
2007 – Болгарія та Румунія приєдналися до Європейського Союзу; болгарська, ірландська та румунська стали офіційними мовами ЄС (приєдналися до 20 інших мов); у Словенії введено в обіг євро.
2008 – на Кіпрі та Мальті введено в обіг євро.
2009 – у Словаччині введено в обіг євро.
2011 – в Естонії введено в обіг євро.
2014 – у Латвії введено в обіг євро.
2015 – у Литві введено в обіг євро.
2015 – Росія припинила дію двосторонньої секретної угоди з США у галузі безпеки зберігання збройових урану і плутонію. Згідно з цією угодою США підтримували безпеку на 18 ядерних об’єктах РФ, допомогли РФ знищити сотні застарілих боєголовок та АПЧ, сплачували платню російським працівникам, навчали персонал та інвестували більш як 2 млрд. USD

Чи знаєте ви, що:

Всесвітній день миру ще називають Днем всесвітніх молитов про мир.

8 грудня 1967 року римський папа Павло VI встановив нове свято, Всесвітній день миру. Його відзначають в перший день кожного нового року. 17 грудня 1969 року Генеральна Асамблея ООН проголосила свято офіційним.

Мир на Землі, послаблення напруги в міжнародних та міждержавних відносинах, – це головні теми щорічних передсвяткових послань понтифіків до віруючих. Загальний лозунг Всесвітнього дня миру: «Пробач, і ти отримаєш мир».