1 серпня: це цікаво знати

 

У народі 1 серпня називалося на честь Мокрини. За цим днем прогнозували, якою буде осінь. Якщо на Мокрину зранку йтиме дощ, то початок осені буде дощовий; задощить опівдні – дощовою буде середина осені; якщо ж дощ упаде надвечір, то з дощами буде кінець осені.

Для наших предків було важливо, щоб в цей день йшов дощ, адже це означало, що в наступному році виросте відмінне жито, а урожай буде багатим. Якщо день був сухим і сонячним, проводили спеціальний обряд, щоб викликати опади.

За церковним календарем, 1 серпня вшановують преподобну Мокрину, сестру свт. Василія Великого; преподобного Дія; знайдення мощей преподобного Серафима Саровського, чудотворця; благовірного князя Романа (Олеговича); преподобного Паїсія Києво-Печерського; блаженного Стефана і матір його  Милицю Сербських.

Іменинники 1 серпня:
Мокрина, Степан, Серафим, Роман.

1 серпня згадують: 

Івана Сірка – легендарного кошового отамана Запорозької Січі й усього Війська Запорозького Низового. Здобув перемогу в 65 битвах. Герой багатьох українських пісень і казок. Після своєї смерті вважався характерником.

1 серпня народились:

1900 – Олександр Копиленко – український письменник, педагог, критик. Автор книжок «Кара-Круча», «Буйний хміль», «Іменем українського народу», «Дуже добре», «Десятикласники».

1921 – Іван Горовий – український скульптор. Роботи: скульптура «Мир» на станції метро «Дніпро»; обеліск на Савур-могилі; пам’ятник футболістам київського «Динамо» – учасникам «Матчу смерті».

1 серпня відзначають:

    • Всесвітній день підтримки грудного вигодовування.
    • День інкасатора.

Події 1 серпня:

30 до н. е. – флот римського полководця Октавіана (майбутній перший  римський імператор Октавіан Август) увійшов до Александрії та узяв Єгипет під контроль Римської республіки.

23 – римський воєначальник Юлій Цезар Друз, син імператора Тіберія, отруєний дружиною Лівіллою.

69 – повстання батавів: у римській провінції Нижня Германія германське плем’я батавів розпочало повстання проти римського правління під проводом Юлія Клавдія Цивіліса.

527 – Юстиніан I став одноосібним правителем Візантійської імперії.

607 – Оно но Імоко прибув до китайської держави Суї як посол від японської держави.

902 – фортеця Таорміна, останній оплот Візантійської імперії на острові Сицилія, захоплений армією арабських завойовників Аглабідів.

1192 – армія Річарда Левове Серце висадилася в районі Яффи та завдала поразки військам Саладина.

1291 — три кантони Швіц, Урі і Унтервальден підписали в Рютлі союзний договір «на вічні часи», щоб разом боротися із ворогами — нове державне об’єднання стало прообразам Швейцарської конфедерації.

1492 – перша письмова згадка про Запорозьких козаків: під Тягинею, в низов’ях Дніпра, козаки взяли на абордаж османську галеру, з якої визволили невільників. Не маючи протидії, хан Менґлі I Герая вимушений був вперше жалітися великому князю Литовському Олександру I на дії «черкас» з козацької ескадри.

1498 – мандрівник Христофор Колумб вперше ступив на землю континентальної Америки в районі півострова Парія (сучасна Венесуела). Вважаючи, що це острів, Колумб назвав його Isla Santa (Святий Острів) і проголосив власністю Іспанії.

1578 – розпочалася одна з найбільших арктичних експедицій: англійський мореплавець Мартін Фробішер на 15 кораблях відправився на вивчення арктичної Канади.

1589 – король Франції Генріх III був смертельно поранений монахом Жаком Клеманом. Наступного дня бездітний Генріх III назвав своїм спадкоємцем на французькому престолі короля Наварри (Генріха IV).

1774 – британський вчений Джозеф Прістлі вперше отримав чистий кисень.

1780 – Швеція оголосила про свій постійний нейтралітет.

1793 –  у Французькій республіці введено метричну систему мір і ваг, котра згодом стала основою міжнародної єдиної системи вимірів.

1798 – розпочалася Абукірська битва: британський флот адмірала Гораціо Нельсона здобув перемогу над французьким флотом (віце-адмірала Франсуа Брюеса).

1806 – німецькі держави Баварія, Вюртемберг, Баден, Гессен-Дармштадт,  Нассау  (обидві лінії), Берг, ерцканцлер Дальберг і вісім інших німецьких князівств оголосили про свій вихід із складу Священної Римської імперії.

1822 – російський імператор Олександр I підписав рескрипт «Про заборону таємних товариств і масонських лож». У молодості імператор сам був «вільним каменярем», і метою рескрипту була боротьба не з ложами, а з таємними товариствами (майбутніми декабристами), про діяльність яких стало відомо органам політичного розшуку.

1838 – рабство заборонене у переважній більшості колоній Британської імперії.

1876 – Колорадо стає 38-м штатом Сполучених Штатів Америки.

1914 – через чотири дні після оголошення Австро-Угорською імперією війни  Королівству Сербія, Німецька імперія і Російська імперія оголосили війну одна одній, у Французькій республіці проведено загальну мобілізацію, а перші німецькі загони увійшли до Люксембургу, щоб почати наступ на Французьку республіку. Протягом наступних трьох днів Російська імперія, Французька республіка, Бельгія і Велика Британія утворили коаліцію у війні проти Австро-Угорської імперії та Німецької імперії. Почалась Перша світова війна, котра забрала життя 20 мільйонів людей.

1919 – в Угорщині повалена проголошена в березні радянська республіка.

1920 – у Відні сформовано закордонний (екзильний) уряд Диктатора ЗУНР, головна мета якого – домагатися відновлення незалежності ЗУНР дипломатичними  засобами.

1923 – Раднарком УРСР прийняв рішення про початок українізації.

1924 – у Буенос-Айресі (Аргентина) засновано українське товариство «Просвіта».

1925 – ліквідовано Катеринославську губернію відповідно до постанови ВУЦВК  «Про ліквідацію губерень й про перехід на трьохступневу систему управління».

1936 – чергові Олімпійські ігри відкрив у Берліні Адольф Гітлер.

1941– на зайнятій німцями території Західної України створено дистрикт «Галичина» з центром у Львові.

1944 – о 17:00 за Варшавським часом почалося повстання у Варшаві (Варшавське повстання 1944 року).

1953 – швейцарський вчений Огюст Пікар разом із сином Жаком закінчив будівництво батискафа «Трієст», на якому в 1960 році Жак спуститься на дно  Маріанської западини на глибину 10 916 м.

1960 – проголошена незалежна Республіка Дагомея (в 1975—1990 — Народна Республіка Бенін), сучасна Республіка Бенін.

1975 – у Гельсінкі керівниками 35 держав підписаний Заключний акт Наради з безпеки і співпраці в Європі, що підтвердив непорушність кордонів у Європі, що містив цілий звід принципів міждержавних відносин в умовах мирного співіснування, включаючи так званий «гуманітарний кошик».

1977 – у Києві відкрито Центральний будинок художника.

1990 – відзначення 500-ліття Запорозького козацтва – масовий історико-просвітницький захід Народного Руху України.

1991 – Президент США Джордж Герберт Вокер Буш у Києві виголосив промову, в якій однозначно висловлювався за збереження СРСР і підтримку М. Горбачова.

1997 – у Військово-Морських Силах Збройних Сил України на підводному човні, який отримав назву «Запоріжжя», піднятий Військово-морський прапор України.

2002 – високошвидкісна залізниця Cologne-Rhine/Main перейшла до регулярних пасажирських перевезень. В ФРН вперше почали курсувати пасажирські електропоїзди з швидкістю 300 км/год.

2003 – терорист-самогубець підірвав себе у лікарні Моздока (Північна Осетія, Росія). 50 осіб загинули, понад 75 дістали поранення.

2005 – Абдалах ібн аль-Азіз аль Сууд коронувався на монарха Саудівської Аравії.

2006 – московський арбітражний суд оголосив банкрутство Юкосу.

2007 – вступила в дію реформа правопису німецької мови.

2009 – екс-прем’єр Данії Андерс Фог Расмуссен став генсеком НАТО.

2010 – набрала чинності Конвенція про касетні боєприпаси.

2010 – вперше відкрито підводну ріку у Чорному морі. Це природна течія сильно солоної води, що тече з Мармурового моря через Босфор до Чорного моря. Якби вона текла на поверхні, то була б на шостому місці у списку річок по повноводності.

2014 – внаслідок зіткнення пасажирського і вантажного потягів поблизу вокзалу в місті Мангейм (ФРН). Четверо осіб тяжко поранених і вісімнадцятеро – шпиталізовано з травмами.

2016 – На базі частини ремонтних цехів ПАТ «Запоріжсталь» утворився  Запорізький ливарно-механічний завод (Запоріжжя).

1990 – відзначення 500-ліття Запорозького козацтва – масовий історико-просвітницький захід Народного Руху України.

Чи знаєте ви, що:

Молюски-хижаки рапани спустошують Чорне море. Потрапили вони сюди у середині минулого століття на днищах кораблів, що приходили з далекосхідних морів, зокрема, з Японського. За кілька десятиліть рапани настільки розплодилися, що проникли в сусіднє Мармурове море і зустрічаються навіть у Середземному.

Поява чужинців буквально перевернула життя морських мешканців. Першою жертвою хижого молюска, стали чорноморські устриці. Зараз вони – на межі повного зникнення. Покінчивши з устрицями, рапани взялися за інших чорноморських двостулкових – морських гребінців, морських живців («нігті русалок»), донаксів, венерок, сердцевідок і мідій.

Доросла мідія відфільтровує до 70 л води на добу. Тому там, де вони живуть, немає неприємного запаху, характерного для багатьох чорноморських лиманів. Але і мідій рапанам мало. Вони дісталися до крабів. Осідлавши краба, рапан дірявить його панцир і впорскує туди отруйний травний сік. Краб перетравлюється прямо в панцирі, і рапан його висмоктує.

У самих рапанів ворогів у Чорному морі не знайшлося – їх тверда раковина не по зубах морським мешканцям окрім, звичайно, людини.

Comments

196 Переглядів