10 березня: це цікаво знати

Posted by

У народі вірили, що 10 березня не варто лягати спати вдень, можна захворіти на лихоманку. А якщо подивитися крізь вікно – на небезпечну хворобу.

Погоду в цей день передбачають птахи: синиця заспівала – тепло ворожить. З цього дня відбувається перехід середньої температури повітря через 0 градусів. Це вважається часом появи прогалин. Набухають бруньки – весну чують.

За церковним календарем 10 березня вшановують пам’ять святителя Тарасія. Він був патріархом Константинопольським і прославився, як великий ревнитель православної віри. У його роки багато вірян зцілювалися від недугів.

Іменинники 10 березня:
Тарас, Антон, Євген, Федір.

10 березня народились:

1787 – Устим Кармелюк – ватажок селянського руху на Поділлі в 1813–1835 рр., національний герой, образ якого відтворили М. Старицький (роман «Кармелюк»), Марко Вовчок (казка-повість «Кармелюк»), В. Кучер (роман «Устим Кармалюк»).

1904 – Докія Гуменна – українська письменниця в еміграції. Авторка збірки новел «Куркульська Вілія», епопеї «Діти Чумацького Шляху» в 4 т. та ін. творів, переважно з давньої історії України. Літературна спадщина становить понад 30 т.

Події 10 березня:

1535 – іспанські мореплавці відкрили Галапагоські острови.

1801 – у Британії розпочато перший перепис населення.

1813 – у Німеччині засновано військовий орден “Залізний Хрест”.

1830 – початок боротьби гірняків Дагестану й Чечні за незалежність.

1861 – помер Тарас Григорович Шевченко, український поет, художник, письменник, громадський діяч.

1862 – у США увійшли в обіг перші паперові гроші.

1865 – у Перемишлі під час першого на Західній Україні шевченківського концерту відбулося перше публічне виконання Гімну України «Ще не вмерла України…» на слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького.

1876 – Александер Ґрехем Белл зробив перший успішний телефонний дзвінок. Першою фразою була: Mr. Watson, come here, I want to see you (“Містере Ватсон, зайдіть, я хочу вас бачити”).

1878 – у Женеві випущене кишенькове видання “Кобзаря” Тараса Шевченка.

1893 – Берег Слонової Кістки став французькою колонією.

1905 – поразкою Росії закінчилась Мукденська битва, наймасштабніша бойова операція, що відбувалась до Першої світової війни.

1906 – у Британії відкрита лінія Бакерлоо (Bakerloo) Лондонського метрополітену.

1910 – у Китаї заборонено рабство.

1910 – перші нічні польоти здійснив француз Еміль Обрен на моноплані “Блеріо”.

1933 – Раднарком УРСР прийняв рішення про організацію в Україні державних  університетів.

1943 – німецький фельдмаршал Ервін фон Роммель прибув у бункер під Вінницею для спроби умовити Гітлера евакуювати німецькі війська з Північної Африки.

1943 – розпочалися роботи зі створення ядерної зброї в СРСР.

1976 – полька Крістіна Хойновська розпочала перше жіноче навколосвітнє поодиноке плавання.

1990 – з’явилася перша в Києві парафія УАПЦ. Завдяки етнологу Лідії Орел для неї надали церкву святого архістратига Михаїла в Музеї народної архітектури та побуту України.

1992 – Україна прийнята до Північноатлантичної Ради співробітництва. Початок існування оркестру Почесної варти Президентського полку України.

Чи знаєте ви, що:

У місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року в родині генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом родина Орликів вимушено покинула Україну. Саме тому понад тридцятирічне гетьманство Пилипа Орлика здебільшого пройшло в еміграції. Але була в цьому і доля провидіння. Його син Григор Орлик став визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV. Він отримав графський титул і велику кількість європейських нагород. У 1747 році Г. Орлик одружився з Луїзою-Олені де Брюн де Дентельвіль і став володарем значної кількості земель у Франції. Під Парижем він мав замок. А у середині XX ст. на землях, що колись належали Григору Орлику, побудували міжнародний аеропорт, який так і назвали «Орлі».