10 червня: це цікаво знати

В народі 10 червня називали Полудница або Микитою-гусятником, вважаючи, що святий Микита опікується гусенятами. Це обрядове свято. Гуси з весни вимагають ретельного догляду, оскільки гусенята в цей час часто гинуть. Щоб врятувати їх від гибелі, народ і дав їм святого покровителя. У народі вважається – якщо день тихий, то урожай буде хорошим. Слідкували також за конюшиною: «Конюшина зближує листочки – до негоди».

Також цього дня вагітні жінки ходили в поле, щоби майбутнє дитя набралося тієї ж сили, що й молодий колос. Примічали погоду: якщо день видавався тихим – на осінь чекали доброго врожаю. Ранковий туман у червні – на погожу днину.

За церковним календарем 10 червня вшановують пам’ять святого Микити Халкідонського. Святий мученик був сповідником, дуже милосердним і завжди допомагав бідним. Тому його просять про допомогу всі, хто в ній потребують.

Іменинниками 10 червня:
Микита, Гнат, Дмитро, Микола, Денис, Павло, Захар та Макар.

10 червня народились:

1857 – Богумил (Федір) Воячек – український контрабасист, диригент, композитор, педагог чеського походження. В 1883–1915 рр. – соліст-констрабасист Оперного театру в Києві.
1899 – Леонід Усачов – український композитор і диригент.
1903 – Микита Шумило – український письменник, літературознавець, перекладач, журналіст. Автор збірок оповідань і нарисів, книжок для дітей, літературно-критичних нарисів «Олесь Гончар» і «Силуети».

10 червня відзначають:

  • Всесвітній день модерну.
  • Міжнародний день геральдики.
  • День кулькової ручки.

Події 10 червня:

978 – князь Володимир сів на київський престол.
1793 – у Парижі створено перший у світі публічний зоопарк.
1865 – у Мюнхені відбулася прем’єра опери Рихарда Ваґнера «Тристан та Ізольда».
1907 – французькі інженери брати Люм’єр винайшли спосіб друку кольорових фотографій, які планували використовувати для виробництва кольорового кіно.
1909 – пасажирський корабель «Славонія», що зазнав катастрофи біля Азорських островів, уперше у світі використав сигнал SOS.
1917 – проголошення Центральною Радою І Універсалу «До українського народу в Україні і поза України сущому», яким проголошувалася автономія України. Універсал став основою для розмежування законодавчих і виконавчих функцій органів влади.
«Народе український! В твоїх руках доля твоя. В сей трудний час всесвітнього безладдя й роспаду докажи своєю одностайністю і державним розумом, що ти, народ, народ хліборобів, можеш гордо і достойно стати поруч з кожним організованим, державним народом, як рівний з рівним.» (І Універсал)
1918 – проголошено незалежність Вірменії (28 травня за старим стилем).
1921 – заснований музей-садиба Льва Толстого «Ясна Поляна».
1934 – при НКВС УСРР створено Головне управління виправно-трудових таборів і трудових поселень (українське відділення ГУЛАГу).
1936 – у СРСР створена кіностудія «Союзмультфільм»
1940 – у Москві підписана російсько-німецька конвенція про порядок врегулювання прикордонних суперечок і конфліктів.
1943 – угорець Ласло Біро винайшов кулькову ручку.
1944 – радянські війська почали Виборзько-Петрозаводську наступальну операцію проти фінських військ.
1945 – у Франкфурті маршал Жуков вручив радянський орден Перемога»  Ейзенхауеру і Монтгомері.
1950 – західні країни відкинули пропозицію Радянського Союзу провести в Німеччині референдум з приводу ідеї об’єднання країни.
1964 – у Москві відкритий пам’ятник Тарасові Шевченку.
1967 – СРСР розірвав дипломатичні відносини з Ізраїлем (були відновлені лише в 1991).
1969 – відбувся військовий конфлікт між СРСР і Китаєм у районі Тасти (Казахська РСР).
1984 – американці провели перше успішне випробування протиракетної системи в космосі.
1999 – у результаті несподіваного марш-кидка російські війська зайняли військовий аеропорт Приштини (Автономний край Косово і Метохія, Союзна Республіка Югославія) на кілька годин раніше прибуття туди військ НАТО.
2003 – дует «Modern Talking» знову розпався.

Чи знаєте ви, що:

Більшість з нас любить поласувати медом здебільшого не замислюючись, які зусилля потрібні, щоб виготовити цей неймовірно корисний продукт?

Для отримання ложки меду (30 г) 200 бджіл повинні збирати нектар протягом дня. Приблизно стільки ж бджіл повинні займатися прийомом нектару і обробкою його у вулику. При цьому частина бджіл посилено вентилює гніздо, щоб швидше проходило випаровування зайвої води з нектару.

Для отримання одного кілограму меду бджоли повинна зробити до 4500 вильотів і взяти нектар з 6-10 млн квіток. Для наповнення свого медового зобика, що вміщує 40 мг нектару, бджола повинна відвідати за один виліт не менше 200 квіток гірчиці або соняшнику, 15-20 квіток садових культур і 130-150 квіток ріпаку або  коріандру.

У світі налічується близько 20 тис. видів бджіл. Палеонтологія стверджує, що бджоли у тому вигляді, в якому вони представлені тепер, з’явилися 40 мільйонів  років тому.

Бджола здатна тягнути вантаж, що перевищує вагу її тіла у 320 разів. Для порівняння, кінь може везти вантаж, приблизно рівний вазі його власного тіла.

Comments

326 Переглядів