10 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі 10 грудня вшановували святого Романа, якому молилися, аби він оберігав від безпліддя. Також вважалося, що до Романа вже повинна залягти на зимівлю риба.

За церковним календарем 10 грудня вшановують ікону Божої Матері «Знамення».

На ній зображується образ Божої Матері з піднятими молитовно руками і зображенням Немовляти на грудях.

Вперше про чудеса, творені іконою, стало відомо у 12 столітті, коли війська князя Андрія Боголюбського взяли в облогу Великий Новгород. За переказами, на третю ніч облоги архієпископ Новгородський почув голос, який велів йому винести з церкви Спаса Преображення ікону Пресвятої Богородиці та обнести нею фортечну стіну. Одна зі стріл, випущених ворогами, вразила лик Божої Матері, і з її очей полилися сльози. В цей час вороже військо охопило жах, бійці кинули зброю і стали спішно відходити від міста. Незабаром після цієї події у Новгороді встановили святкування на честь ікони.

Також цього дня вшановує пам’ять святого Романа. Йому молилися про позбавлення безпліддя. Цей преподобний, який мав дар чудотворення, допоміг свого часу багатьом жінкам народити дітей.

Іменинники 10 грудня:
Всеволод, Гаврило, Роман, Яків.

10 грудня народились:

1886 – Ірина Невицька (Анна Новак, Анна Горіяк) – українська письменниця і громадська діячка. Стала першою серед літераторів Закарпаття жінкою-прозаїком (роман «Правда побідила») та першою в історії краю жінкою-політиком. Співзасновниця «Союзу Руських Женщин у Пряшеві» (1922), організатор першого з’їзду жінок на Закарпатті (1934), голова Української Селянської Національної Партії (1936).
1892 – Макс Гельман – український скульптор і педагог. Працював у галузі станкової скульптури. Твори: «Бойова подруга», «Вони не пройдуть», «Проба сталі», портрет Ф. Нірода.

10 грудня відзначають:

  • День прав людини.
  • Міжнародний день захисту прав тварин.
  • День Нобеля – щорічне вручення Нобелівської премії.
  • Всесвітній день футболу.

Події 10 грудня:

1520 – Мартін Лютер привселюдно спалив папську буллу Exsurge Domine про відлучення його від церкви у Віттенбергу.
1637 – козацькі війська під проводом Павла Бута зазнали поразки від поляків біля містечка Боровиця.
1684 – Едмонд Галлей зачитав на засіданні Королівського товариства роботу  Ісаака Ньютона De motu corporum in gyrum, в якій закони Кеплера були виведені на основі теорії тяжіння.
1768 – у Великій Британії засновано Королівську Академію Мистецтв, найбільш впливову та авторитетну Асоціацію художників Великої Британії.
1817 – Міссісіпі став 20-м штатом США. Його назва у перекладі з мови індіанців означає «Велика річка». Інші назви — «Штат магнолії» і «Штат гостинності».
1901 – у Стокгольмі вручені перші Нобелівські премії.
1917 – у Криму створений курултай, вищий орган кримських татар.
1917 – радянський уряд звільнив послів Росії, які відмовилися працювати з більшовиками.
1918 – Директорія УНР ухвалила постанову про скасування законів гетьманського уряду в галузі робітничого законодавства й відновила закон про восьмигодинний робочий день.
1930 – у складі РРФСР створили національні округи: Ямальський (Ненецький)  (центр — м.Обдорськ), Остяко-Вогульський (центр — смт.Самарове),  Евенкійський (центр — смт.Туринська База), Корякський, Таймирський (Долгано-Ненецький) та  Чукотський.
1941 – Китай оголосив війну Японії, Німеччині й Італії.
1948 – Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини, що є основою міжнародних стандартів у сфері прав людини.
1948 – Генеральна Асамблея ООН визначила геноцид злочином.
1949 – в ході масштабної кампанії усунення кваліфікованих українських працівників з академічних установ у звинуваченні «за антирадянську діяльність» заарештовано історика, археографа Ярослава Дашкевича. До 19.01.1950 з Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника під приводом «скорочення посад» було звільнено близько 20 бібліотечних спеціалістів. Формальним приводом для репресій стало вбивство Я. Галана.
1953 – вийшов 1-й номер журналу «Плейбой».
1953 – американська компанія «Дженерал Електрик» оголосила про звільнення всіх комуністів.
1960 – почалося будівництво нафтопроводу «Дружба».
1981 – американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 осіб, в основному серед гомосексуалів. Пізніше недуг отримав назву «синдром набутого імунодефіциту» (СНІД).
1990 – на президентських виборах у Польщі переміг лідер «Солідарності» Лех Валенса.
1999 – Панамський канал перейшов під юрисдикцію Панами (раніше був під юрисдикцією Сполучених Штатів).
2004 – набрали чинності ухвалені Верховною Радою України закони про зміни до Конституції та особливості проведення голосування 26 грудня на виборах президента України.

Чи знаєте ви, що:

Про дивні закони, що порушують права людини

  • В Італії чоловік може потрапити за ґрати, якщо з’явиться на вулиці у спідниці.
  • А у місті Сієна у цій же країні, дівчатам, які мають ім’я Марія, забороняється бути професійними повіями.
  • В Огайо особливим законом заборонено пропонувати рибам спиртні напої.
  • У штаті Колорадо забороняється випускати кішок на вулицю, якщо вони «не мають ззаду світлових відбивачів».
  • У США у штаті Оклахома жінкам забороняється відрізати собі волосся, якщо вони не мають ліцензії перукаря.
  • У цій же країні, тільки в іншому штаті Коннектикуті, подружжю забороняється цілуватися у неділю.
  • А пожежники цього ж штату мають право їздити зі швидкістю лише 25 миль на годину. Закон не пом’якшується навіть тоді, коли вони їдуть гасити вогонь.