10 квітня: це цікаво знати

У минулі часи 10 квітня, якщо закінчувались заморозки, виганяли худобу на пасовисько. Залежно від температури повітря, з цього дня вилітають джмелі і комарі. Наші пращури продовжували спостерігати за птахами і складати за ними прогноз погоди: якщо птахи вили гнізда на сонячній стороні, очікувалось холодне літо, якщо на тіньовій стороні, то літо мало бути теплим.

10 квітня рвали мати-й-мачуху, готували на її основі різні зілля. З неї варили різні відвари для лікування безлічі хвороб. Також цього дня у народі було заведено очищувати ставки, попередньо перехрестивши їх, але суворо заборонялося біля них сваритися і лаятися.

За православним календарем 10 квітня вшановують преподобного Іларiона Нового, ігумена Пелікітського; преподобного Стефана Чудотворця, сповідника, ігумена Триглійського; пресвятого мученика Євстратiя Києво-Печерського; преподобного Іларiона Псковоєзерського; мучеників Іони, Варахисія та ін. з ними; мученика Бояна, князя Болгарського та Шуйську ікону Божої Матері.

Іменинники 10 квітня:
Євстратій, Іларіон, Степан, Іван.

10 квітня народились:

1898 – Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Мстислав (Степан Іванович Скрипник)  український церковний діяч, Патріарх УАПЦ, Перший Святійший Патріарх УПЦКП.
«Наявність кількох православних церков є дійсністю під сучасну пору. Це нездоровий стан. Главам цих Церков треба зійтися і побути разом так довго, аж поки не знайдуть усього потрібного для об’єднавчого Акту. А потім, на Соборі обрати одного предстоятеля, Патріарха Київського і всієї України». (Патріарх Мстислав)

1914 – Петро Нестеровський – український драматург, театральний критик. Автор п’єс «В дорозі», «Гірська балада», кіноповісті «Юність Заньковецької». За його сценаріями знято фільми «Леся Українка», «Михайло Коцюбинський».

1933 – Віктор Близнець – дитячий письменник. Переказав для дітей «Повість минулих літ». Автор книжок «Ойойкове гніздо», «Паруси над степом», «Древляни», «Звук павутинки», «Женя і Синько», «Як народжується стежка», «Земля світлячків», «Людина в снігах» та ін.

1937 – Микола Касьян – український лікар, родоначальник мануальної терапії в СРСР та Україні.

Події 10 квітня:

1633 банани, раніше не бачені в Англії, починають продаватися в лондонському магазині.

1710 – в Англії набрав сили прийнятий у 1709 році закон про авторське право  перший у світі.

1833 вперше розпочали виробництво сірників. Вони були токсичними — до складу головки входив білий фосфор.

1841 в Канаді засноване місто Галіфакс.

1849 американець Волтер Хант запатентував безпечну шпильку.

1906 вийшов у світ другий збірник розповідей американського письменника О. Генрі «Чотири мільйони».

1912 англійський лайнер «Титанік» вийшов у своє перше й останнє плавання.

1917 на нараді робітників і промисловців Донбасу схвалене рішення ввести 8-годинний робочий день

1922 відкрилася Генуезька конференція країн Європи за участю РСФСР  (початок визнання Радянської Росії).

1925 уперше опублікований роман Скотта Фіцжеральда «Великий Гетсбі».

1938  ЦК КП(б)У прийняв постанову про реорганізацію української національної  школи.

1940 Ісландія відділилася від Данії.

1967 винищувач МіГ-23 здійснив свій дебютний політ — це був перший радянський літак зі змінною геометрією крила.

1985 на екрани Франції вийшов фільм Люка Бессона «Підземка» з Ізабель Аджані й Кристофером Ламбертом у головних ролях.

1990 Том Вейтс виграв справу в чіпсів, компанія Doritos Chips  використовувала у своїй рекламі голос, схожий на специфічний голос співака.

1992 в Запоріжжі відкритий перший фестиваль мистецтв «Козацькому роду нема переводу».

1993 дебютний й однойменний альбом гурту Suede дебютував на вершині британського чарта.

2010 авіакатастрофа під Смоленськом, унаслідок якої загинуло 96 людей, серед яких президент Польщі Лех Качинський

2019 вперше в історії вчені зробили фото надмасивної чорної діри в центрі галактики Messier 87 (M87).

Чи знаєте ви, що:

Про авіакатастрофу під Смоленськом

10 років тому сталася авіакатастрофа польського президентського літака під Смоленськом, унаслідок якої загинув президент Польщі Лех Качинський, низка високопосадовців країни, громадських діячів та представників духовенства. Усього  96 осіб (включно з 7 членами екіпажу).

Разом зі своєю делегацією Лех Качинський мав намір відвідати Катинське кладовище, що розташоване під Смоленськом. Кладовище є міжнародним меморіальним комплексом жертвам тоталітарних репресій.

Авіакатастрофа трапилася о 09:54 за Київським часом. Літак Ту-154М, який здійснював рейс з Варшави до Смоленська, під час заходу на посадку в складних метеорологічних умовах (густий туман) за нез’ясованих обставин опустився на критично малу висоту (нижче рівня злітно-посадкової смуги), зачепив лівим крилом березу на висоті 4 метри від рівня землі та розбився на відстані 350–500 м від початку посадкової смуги аеродрому Смоленськ-Північний, лівіше на 150 метрів.

На борту літака був президент Польщі Лех Качинський разом зі своєю дружиною, голова Національного банку Польщі Славомир Скшипек, заступник міністра закордонних справ Анджей Кремер, керівник Інституту Національної пам’яті Януш Куртика, екс-президент Польщі Ришард Качоровський, голова Генерального штабу Польщі Францішек Ґонґор та багато інших урядовців.

Брат загиблого президента Польщі та колишній прем’єр-міністр Ярослав Качинський спростовує версію про «нещасний випадок». Він, спираючись на факти, стверджує, що диспетчери аеропорту Смоленська дезінформували пілотів польського літака. Він також робив наголос на дивних подіях, які передували вильоту літака, а саме  телефонний дзвінок прем’єра Росії Володимира Путіна прем’єру Польщі Дональду Туску, щоб той відмовився від участі у польоті і залишився у Варшаві. Ярослав Качинський також звинувачує російську сторону в утриманні та неоголошені технічних подробиць катастрофи. За його словами, багато інших «випадковостей» дають привід сумніватися в тому, що це був «суто технічний інцидент».

Comments

320 Переглядів