10 листопада: це цікаво знати

У народі 10 листопада, вшановуючи Параскеву, вважали, що погода обов’язково залежить від цієї святої. Тож спостерігали: «Якщо на Параскеву день сонячний, то чекай теплої зими, хмарний – в середині грудня будуть сильні морози». Цього дня не шили, не пряли й не прали.

За церковним календарем, 10 листопада вшановують мученицю Параскеву-П’ятницю; мучеників Терентія і Неонілу і дітей їхніх Сарвила, Фота, Феодула, Ієракса, Нита, Вила та Євникію; преподобного Стефана Саваїта, творця канонів; святого Арсенія, архієпископа Сербського; преподобного Іова, ігумена Почаївського; святого Димитрія, митрополита Ростовського; преподобного Нестора, некнижного, Києво­Печерського; мучеників Африкана, Терентія, Максима, Помпія та інших 36; священномученика Киріака, патріарха Єрусалимського; преподобного Іоана Хозевіта, єпископа Кесарійського; священномученика Неофіта, єпископа Урбниського.

Іменинники 10 листопада:
Параска, Максим, Неоніла та Нестор.

10 листопада народилися:

1903 – Терень Масенко – український письменник, перекладач. Автор збірок «Степова мідь», «Київські каштани», «Сорок весен», «Як пахне земля», «Вишневі зорі України», віршованого роману «Степ», укладач своєрідної хрестоматії спогадів про класиків української культури «Роман пам’яті».

10 листопада відзначають:

  • Всесвітній День молоді.
  • Всесвітній день науки.
  • Міжнародний день бухгалтерії.

Події 10 листопада:

1663 — укладені Батуринські статті.

1723 — за наказом царя Петра I в Петербурзі заарештували Павла Полуботка, чернігівського полковника, наказного гетьмана Лівобережної України (1722–1724). Був ув’язнений у Петропавлівській фортеці, де й помер.

1764 — Катерина II скасувала гетьманство, передавши всю повноту влади в  Гетьманщині президенту Малоросійської колегії Петру Рум’янцеву.

1770 — Вольтер заявив: «Якби бога не було, його варто було б винайти».

1926 — у Берліні відкритий Український науковий інститут.

1928 — у Києві відкритий будинок-музей Тараса Шевченка.

1939 — у Києві відкрито дім-музей Тараса Шевченка.

1948 — Вийшов Указ Президії ВР РРФСР «О выделении города Севастополя в самостоятельный административно-хозяйственный центр». Згодом в поточних документах СРСР Севастополь (разом з Кримською областю) став частиною УРСР, зокрема вся його адміністративна, господарча та партійна ланка підпорядковувалася Сімферополю та Києву.

1989 — у Львові відбулись установчі збори Товариства «Надсяння», яке репрезентує українців депортованих з українських етнічних територій, що після Другої світової війни були «передані» Польщі.

1970 — Запущено космічну станцію «Луна-17», котра через тиждень здійснила посадку на Місяць і доставила перший радянський самохідний пристрій  «Луноход-1».

1975 — Генеральна Асамблея ООН прирівняла сіонізм до расизму (це рішення було відкликане 16 грудня 1991 року).

1992 — Російські війська ввійшли в Інгушетію.

1993 — Групою сектантів «Білого братства», очолюваного Мариною Цвигун (Марія Деві Христос), та Юрієм Кривоноговим (Іоанн Свамі), було проголошено «кінець світу» та захоплено київський Софійський собор з метою масового самознищення. Міліція затримала сектантів, що поклало край діяльності «Білого братства» та викликало низку самогубств прихильників секти в Україні та країнах СНД.

1993 — в Україні заборонені усі воєнізовані недержавні організації.

1994 — Ірак визнав незалежність Кувейту.

2004 — Центрвиборчком України оголосив остаточні результати першого туру виборів Президента України: Віктор Ющенко набрав 11 125 395 голосів (39,87 %), Віктор Янукович — 10 969 579 голосів (39,32 %). Другий тур голосувань призначено на 21 листопада 2004.

2004 — вийшов Firefox 1.0.

2007 — прем’єра в Україні серії «Spanish Fry» мультсеріалу «Футурама».

2009 — запущено перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС (він видав перший струм в Об’єднану енергосистему України).

Чи знаєте ви, що:

Про Богиню Дану

Переказ про Богиню Дану записав ще Геродот: вона – незрівнянна красуня, непорочна діва і мати всього живого, богиня родючості. Її днем вважалася п’ятниця, коли вона суворо судила тих, хто порушував звичаї. До цих порушень відносилося і, зокрема, прядіння та шиття у п’ятницю, що вважалася святковим днем.

Дані приносили жертви, кидаючи коштовності у води річок та озер, криниць та джерел. Швидше за все, слово данина походить від жертви Богині Дані. Цей звичай і нині побутує у багатьох народів у вигляді кидання монет у воду, щоб знову повернутися у ті місця, де людина була щасливою.

Богині, ідентичні Дані, були у багатьох народів: Дуна, Дойна, Діана. На думку дослідника Олександра Знойка, до цього ж ряду належить Ма-Донна, тобто «мати-вода», а також «Тана (Дана).

Культ Богині Дани розвивався і переходив спочатку до Мокоші, а від Мокоші до християнської Параскеви-П’ятниці. Свята Параскева, переймаючи від попередниць їхні заняття, теж опікується водою, рукоділлям і жіночими справами. Її зображення навіть ставили колись біля криниць, щоб вона оберігала воду.

Comments

176 Переглядів