10 листопада: це цікаво знати

Posted by

У народі 10 листопада, вшановуючи Параскеву, вважали, що погода обов’язково залежить від цієї святої. Тож спостерігали: «Якщо на Параскеву день сонячний, то чекай теплої зими, хмарний – в середині грудня будуть сильні морози». Цього дня не шили, не пряли й не прали.

Народні прикмети на 10 листопада:

  • листя з вишні 10 листопада ще не опало – сніг, навіть якщо він випав, то скоро розтане;
  • якщо людина народилася 10 листопада, то її талісманом є онікс;
  • хто багато сміється в цей день, той потім, згідно з прикметами, буде довго плакати. Тому, намагалися поводитися стримано;
  • не можна мити голову, купатися, прати і взагалі, виконувати роботу, яка була б пов’язана з водою. Однак, якщо дитина хворіла, потрібно було відвести його до джерела, щоб змити недуга;
  • перший витріпаний льон обов’язково потрібно освятити в церкві;
  • якщо болить голова або зуб, потрібно помолитися святій Параскеві;
  • не можна в цей день мити підлогу – після смерті в помиях валятися доведеться;
  • не можна чистити димохід на Параскеву – це до нещастя, згідно з прикметами;
  • вагітна жінка не повинна в цей день давати грошей в борг, оскільки так у чужі руки вона віддасть долю своєї дитини.

За церковним календарем, 10 листопада вшановують пам’ять святої Параскеви. Її ім’я стали з’єднувати з ім’ям богині П’ятниці, яка захищає жінок. Тому тиждень, на який випадало 10 листопада, в народі почали називати П’ятницький.

У православного народу свята Параскева П’ятниця завжди користувалася особливою любов’ю. На її честь в давнину будували храми, які називали П’ятницями. Також такі найменування отримували невеликі каплиці, розташовані біля дороги.

За старих часів ікони Парскеви можна було зустріти в кожному будинку. Наші предки вірили, що свята захищає сімейне щастя. Також мучениці моляться про збереження здоров’я домашніх тварин, про зцілення від душевних і фізичних недуг.

Великомучениці Параскеві молилися дівчата на виданні про швидке заміжжя.

Іменинники 10 листопада:
Параска, Максим, Неоніла та Нестор.

10 листопада народилися:

1903 – Терень Масенко – український письменник, перекладач. Автор збірок «Степова мідь», «Київські каштани», «Сорок весен», «Як пахне земля», «Вишневі зорі України», віршованого роману «Степ», укладач своєрідної хрестоматії спогадів про класиків української культури «Роман пам’яті».

10 листопада відзначають:

  • Всесвітній День молоді.
  • Всесвітній день науки.
  • Міжнародний день бухгалтерії.

Події 10 листопада:

1663 – укладені Батуринські статті.
1723 – за наказом царя Петра I в Петербурзі заарештували Павла Полуботка, чернігівського полковника, наказного гетьмана Лівобережної України (1722–1724). Був ув’язнений у Петропавлівській фортеці, де й помер.
1764 – Катерина II скасувала гетьманство, передавши всю повноту влади в  Гетьманщині президенту Малоросійської колегії Петру Рум’янцеву.
1770 – Вольтер заявив: «Якби бога не було, його варто було б винайти».
1926 – у Берліні відкритий Український науковий інститут.
1928 – у Києві відкритий будинок-музей Тараса Шевченка.
1939 – у Києві відкрито дім-музей Тараса Шевченка.
1948 – вийшов Указ Президії ВР РРФСР «О выделении города Севастополя в самостоятельный административно-хозяйственный центр». Згодом в поточних документах СРСР Севастополь (разом з Кримською областю) став частиною УРСР, зокрема вся його адміністративна, господарча та партійна ланка підпорядковувалася Сімферополю та Києву.
1989 – у Львові відбулись установчі збори Товариства «Надсяння», яке репрезентує українців депортованих з українських етнічних територій, що після Другої світової війни були «передані» Польщі.
1970 – запущено космічну станцію «Луна-17», котра через тиждень здійснила посадку на Місяць і доставила перший радянський самохідний пристрій  «Луноход-1».
1975 – Генеральна Асамблея ООН прирівняла сіонізм до расизму (це рішення було відкликане 16 грудня 1991 року).
1992 – російські війська ввійшли в Інгушетію.
1993 – групою сектантів «Білого братства», очолюваного Мариною Цвигун (Марія Деві Христос), та Юрієм Кривоноговим (Іоанн Свамі), було проголошено «кінець світу» та захоплено київський Софійський собор з метою масового самознищення. Міліція затримала сектантів, що поклало край діяльності «Білого братства» та викликало низку самогубств прихильників секти в Україні та країнах СНД.
1993 – в Україні заборонені усі воєнізовані недержавні організації.
1994 – Ірак визнав незалежність Кувейту.
2004 – Центрвиборчком України оголосив остаточні результати першого туру виборів Президента України: Віктор Ющенко набрав 11 125 395 голосів (39,87 %), Віктор Янукович — 10 969 579 голосів (39,32 %). Другий тур голосувань призначено на 21 листопада 2004.
2004 – вийшов Firefox 1.0.
2007 – прем’єра в Україні серії «Spanish Fry» мультсеріалу «Футурама».
2009 – запущено перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС (він видав перший струм в Об’єднану енергосистему України).

Чи знаєте ви, що:

Про Богиню Дану

Переказ про Богиню Дану записав ще Геродот: вона – незрівнянна красуня, непорочна діва і мати всього живого, богиня родючості. Її днем вважалася п’ятниця, коли вона суворо судила тих, хто порушував звичаї. До цих порушень відносилося і, зокрема, прядіння та шиття у п’ятницю, що вважалася святковим днем.

Дані приносили жертви, кидаючи коштовності у води річок та озер, криниць та джерел. Швидше за все, слово данина походить від жертви Богині Дані. Цей звичай і нині побутує у багатьох народів у вигляді кидання монет у воду, щоб знову повернутися у ті місця, де людина була щасливою.

Богині, ідентичні Дані, були у багатьох народів: Дуна, Дойна, Діана. На думку дослідника Олександра Знойка, до цього ж ряду належить Ма-Донна, тобто «мати-вода», а також «Тана (Дана).

Культ Богині Дани розвивався і переходив спочатку до Мокоші, а від Мокоші до християнської Параскеви-П’ятниці. Свята Параскева, переймаючи від попередниць їхні заняття, теж опікується водою, рукоділлям і жіночими справами. Її зображення навіть ставили колись біля криниць, щоб вона оберігала воду.