10 січня: це цікаво знати

Posted by

У народі 10 січня ходили на Красну Гірку (місця поклоніння Богам), зав’язували на гілку стрічку і загадували бажання.

Також спостерігали за погодою. Якщо на скиртах хліба іній – до дощового літа.

За церковним календарем 10 січня вшановують  святого апостола Ніканора. Він був одним із семи апостолів, які об’єдналися і розпочали дияконське служіння після страти та воскресіння Ісуса Христа.

Іменинники 10 січня:
Петро, Юхим, Агафія, Домна, Домнікія та Никанор.

10 січня народились:

1838 – Григорій Воробкевич (Наум Шрам) – український поет, автор пісень, музику до яких написав його брат, Сидір Воробкевич. Гостро виступав проти «язичія» західноукраїнських москвофілів, національного гніту.
1929 – Валентин Зноба – скульптор, учасник вітчизняних та міжнародних виставок. Засновник Академії мистецтв України. Найвідоміші твори: композиції «Бокораш», меморіал на Букринському плацдармі тощо.

Події 10 січня:

49 до н.е. – Юлій Цезар перетнув річку Рубікон і розпочав похід на Рим. Його виступ став початком громадянської війни, в якій загинула Римська республіка. Вислів «перейти Рубікон» відтоді став крилатим.
1569 – у Любліні розпочався сейм, присвячений питанням унії польської та литовської держав. Через пів року сейм закінчився підписанням унії та утворенням Речі Посполитої.
1863 – у Лондоні відкрилась перша міська підземна залізниця – метро. На лінії, довжиною 4 милі, було 7 станцій.
1867 – в Японії Токугава Йосінобу став 15-м сьогуном сьогунату Едо.
1901 – з відкриття нафтової вежі в Бюмоні (Техас) почався техаський нафтовий бум. Це була перша нафта, виявлена у США.
1920 – набув чинності Статут Ліги Націй, ратифікований 42-ма країнами.
1939 – утворені Запорізька, Кіровоградська і Сумська області УРСР.
1942 – компанія Ford Motor Company почала виробництво автомобілів моделі Jeep.
1946 – у Лондоні у Центральному залі Вестмінстера відбулось перше засідання  Генеральної Асамблеї ООН, в якому взяли участь представники 51 країни.
1962 – сталася найбільша в історії лавин катастрофа: обвал із Невадо-Уаскаран (Перу).
1972 – трамвайна аварія у Львові, в результаті якої загинуло 26 осіб.
1975 – на радянському ТБ записана перша передача «Що? Де? Коли?».
1989 – початок виведення кубинських військ з Анголи.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Бразилією, Чилі та Великою Британією.
1994 – у Брюсселі на зустрічі представників країн-членів НАТО прийнято проект програми «Партнерство заради миру», до якої у 1998 році приєдналася Україна.

Чи знаєте ви, що:

Цікаві вірування
Коли Бог створив землю і різних тварин, то про птахів не подумав. Однак    прийшов час, коли він вигнав з раю Адама і Єву і за кожною людиною поставив наглядати Ангела-охоронця, який після смерті людини мав прилетіти на небо і розповісти про земний шлях кожного померлого. Пекла у той час не було, а душі померлих поводилися у раю як і на землі по-різному. Одні були тихі та благочинні, а інші кричали, билися і спокушали невинних. Побачив Бог, що не дасть ради з душами та й створив пекло, а Ангелів-охоронців вирішив перетворювати на птахів. Відтоді після свята Юрія (6 травня) і до другої Пречистої (21 вересня) птахи живуть на землі й розмножуються рівно настільки, скільки людей помирає на той час. А наприкінці вересня вони відлітають у Вирій. Відчиняє ворота восени та зачиняє їх навесні, коли птахи відлітають на землю – зозуля. Так що, зозуля є Божим Архангелом. І оскільки вона рахує людям роки, тому сама пташенят не висиджує. А через те, що має райські ключі, – найшвидше відлітає і найпізніше  прилітає.