10 травня: це цікаво знати

У дохристиянські часи 10-те травня був Днем знахарок. Цього дня до схід сонця збирали трави, а після збору трав жінки влаштовували колективне  купання в трав’яному напарі та урочистий обід у лісі. Обрядовими стравами цього дня були: вареники, риба, ряжанка. Перед обідом складали пожертви траві – виливали хмільний напій.
У народі 10-го травня вшановували Семена-орача і казали: «Час орати, коли грім гримить, ліс у листя одягається, жайворонок заспівав, а водяні жабенята квакати починають». Якщо у цей день спостерігається ясний схід сонця, то літо, ймовірно, вітряним буде.
За церковним календарем 10 травня вшановують Апостола і священномученика Симеона. Він служив апостолом від сімдесяти, священномучеником. Після вбивства апостола Якова, Симеон зайняв його місце єпископа Єрусалимського. Язичники, за наказом імператора Траяна, зловили єпископа і розіп’яли на хресті. Симеон увірував в Ісуса Христа вже в зрілому віці, що не завадило йому проповідувати вчення Спасителя і стати одним з 70-ти апостолів. Коли був убитий перший Єрусалимський єпископ Яків, християни обрали на його місце Симеона. У віці 120 років Симеон прийняв мученицьку смерть — його розіп’яли на хресті.

Народні прикмети на 10 травня

  • якщо хмари швидко по небу біжать – значить, треба чекати досить тривалої негоди
  • йде сильний дощ 10 травня – прикмета до того, що вродить жито
  • кричить сова – найближчими днями похолодає
  • вранці трава суха – прикмета до того, що ввечері треба чекати дощу
  • увечері 10 травня в низинах з’явився туман – скоро погана погода закінчиться і настане потепління
  • Вранці 10 травня ясно, а опівдні на небі з’явилися купчасті хмари, які зникають до вечора – найближчим часом можливі заморозки.

Іменинники 10 травня:
Семен, Степан, Стефан

10 травня народились:

1916 – Алла Лисянська – українська художниця.

1934 – Леонід Бакштаєв – актор театру і кіно, викладач Київського ДІТМ ім. І. К. Карпенка-Карого. Грав у Київському академічному російському драматичному театрі ім. Лесі Українки. Ролі у фільмах «Незабутнє», «Бумбараш», «Ати-бати, йшли солдати», «Білий птах з чорною ознакою», «Вбити «Шакала».

1962 – Ігор Толмачов – фізик, організатор і координатор Євромайданівського та волонтерського руху у Харкові, учасник самооборони, громадський активіст. Загинув від вибуху 22 лютого 2015 року під час ходи, присвяченої річниці акцій Євромайдану проти проведення в Харкові з’їзду депутатів всіх рівнів.

Події 10 травня:

1230 – у давніх рукописах є інформація про сильний землетрус у Києві, що стався 10 травня за н.с. 1230 року. У Києво-Печерській лаврі церква Св. Богородиці розпалася тоді на чотири частини. Також була зруйнована трапезна.

1881 – Румунію проголошено королівством.

1925 – у Києві урочисто відкрито міст імені Євгенії Бош, побудований за проектом Євгена Патона.

1940 – Вермахт вторгнувся на терени Бельгії, Нідерландів та Люксембургу.

1940 – Невілл Чемберлен подав у відставку з посади прем’єр-міністра Великої Британії. Новим британським прем’єром став Вінстон Черчилль.

1975 – американський атлет Браян Олдфілд першим в історії штовхнув ядро далі 21 метра (його рекорд був побитий тільки через 12 років).

1993 – у Киргизстані запроваджено національну валюту (сом).

1993 – на вершині Евереста одночасно зібралися 40 чоловік з дев’яти експедицій – рекордна кількість людей на цій горі.

1995 – у Таджикистані запроваджено таджицький рубль, який у жовтні 2000 року замінено на сомоні.

1997 – у селі Семашки в Чечні викрадена знімальна група телекомпанії НТВ на чолі з журналісткою Оленою Масюк.

2006 – землетрус силою 4,7 бали за шкалою Ріхтера відбувся в Греції. Його епіцентр знаходився за 40 км на південний схід від портового міста Салоніки на півночі країни.

2017 – випуск культового коміксу про походження Бетмена, «Бетмен: Рік перший», українською.

 

Чи знаєте ви, що:

Про дивну поведінку тварин перед землетрусом відомо давно. Наприклад, у Китаї, де ведуться спостереження за тваринами, землетрус у 1975-го року не був несподіванкою. Сейсмологів попередили змії, які у величезній кількості з’явилися на снігу перед підземним поштовхом.

У 1948 році стався страшний землетрус у Туркменії. За лічені хвилини він перетворив столицю Ашгабад у руїни. За дві години до землетрусу коні на ашгабадському конезаводі розбили ворота і розбіглися. Пізніше конюшня від підземного поштовху була повністю зруйнована.

Дослідники встановили, що раніше від інших тварин наближення землетрусу відчувають плазуни і риби, потім теплокровні. Приблизно за добу останні починають хвилюватися, неспокій різко зростає за дві-три години до поштовхів і досягає свого піку за кілька хвилин до катастрофи. А домашні тварини взагалі відчувають наближення будь-якого лиха. У нас це стало стійкою народною прикметою.

Comments

318 Переглядів