У дохристиянські часи 10-те травня був Днем знахарок. Цього дня до схід сонця збирали трави, а після збору трав жінки влаштовували колективне купання в трав’яному напарі і урочистий обід у лісі. Обрядовими стравами цього дня були: вареники, риба, ряжанка. Перед обідом складали пожертви траві – виливали хмільний напій.
У народі 10-го травня вшановували Семена-орача і казали: «Час орати, коли грім гримить, ліс у листя одягається, жайворонок заспівав, а водяні жабенята квакати починають». Якщо у цей день спостерігається ясний схід сонця, то літо, ймовірно, вітряним буде.
За церковним календарем 10 травня вшановують Апостола і священномученика Симеона, сродника Господнього; преподобного Стефана, ігумена Києво-Печерського, єпископа Володимиро-Волинського; праведника Євлогія, странноприїмця.
Іменинники 10 травня:
Семен, Степан, Стефан
10 травня народились:
1934 – Леонід Бакштаєв – актор театру і кіно, викладач Київського ДІТМ ім. І. К. Карпенка-Карого. Грав у Київському академічному російському драматичному театрі ім. Лесі Українки. Ролі у фільмах «Незабутнє», «Бумбараш», «Ати-бати, йшли солдати», «Білий птах з чорною ознакою», «Вбити «Шакала».
1962 – Ігор Толмачов – фізик, організатор і координатор Євромайданівського та волонтерського руху у Харкові, учасник самооборони, громадський активіст. Загинув від вибуху 22 лютого 2015 року під час ходи, присвяченої річниці акцій Євромайдану проти проведення в Харкові з’їзду депутатів всіх рівнів.
10 травня відзначають:
- День Матері.
Події 10 травня:
1230 – у давніх рукописах є інформація про сильний землетрус у Києві, що стався 10 травня за н.с. 1230 року. У Києво-Печерській лаврі церква Св. Богородиці розпалася тоді на чотири частини. Також була зруйнована трапезна.
1925 – у Києві урочисто відкрито міст імені Євгенії Бош, побудований за проектом Євгена Патона.
1940 – Невілл Чемберлен подав у відставку з посади прем’єр-міністра Великої Британії. Новим британським прем’єром став Вінстон Черчилль.
Чи знаєте ви, що:
Відомо, що ритуали та обряди на вшанування Матері відбувалися ще у стародавніх Греції та Азії.
Першими це свято на державному рівні почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині. Це було після Першої світової війни.
Українські громади за кордоном уперше відзначили День Матері 1928р. з ініціативи «Союзу українок Канади». Наступного року «союзянки» організували святкування у Львові й на Тернопіллі. Відбувалися концерти, фестивалі, літературні вечори. Та 1939р. червоні «визволителі» заборонили це свято, і протягом усього радянського панування воно в Україні не відзначалося. Хоча позірно в СРСР образ матері нібито всіляко підносився.
На початку 1990-х років День Матері повернувся до України, а від 1999-го відзначається офіційно – другої неділі травня. В Україні травень вважається місяцем Пречистої Діви Марії. До неї люди звертаються з молитвами про заступництво перед Господом. Також Богородиця є опікункою козацтва. Тож для українців та українок День Матері — нагода і вкотре висловити свої любов і вдячність матусям, і вшанувати свою небесну заступницю.
Варто сказати, що День матері у різних країнах святкують і в інші дні. Однак скрізь мами отримують від своїх дітей квіти, подарунки, тішаться увагою та добрим словом.
День Матері — ще й привід для жінок-матерів піднести голос за свої права, вимагати від урядів своїх країн забезпечення рівних можливостей не тільки на роботі, а й у родині.
Справді, протягом століть роль матері в сім’ї зводилася до «ведення дому», піклування про чоловіка та виховання дітей. Однак жінки дедалі більше виявляли себе у професійній сфері: від науки і виробництва — до політики і мистецтва. Жінки прагнуть реалізувати себе, свої талант, вміння, плани і мрії. Першим сміливицям доводилося не тільки долати спротив суспільства, обтяженого ментальними стереотипами, а й часто – стикатися із нерозумінням у власній родині. До того ж поєднувати професійну чи громадську діяльність із виконанням домашніх «обов’язків» — справа нелегка. Надто коли їх дехто поділяє на «жіночі» й «нежіночі»…
Та часи змінюються, і змінюємося ми – кожна людина й ціле суспільство. Жінка — на чолі держави; світило в науковій царині; підкорювачка космічних висот; письменниця світового рівня. Жінка – фахівець високого рівня на своїй роботі. Й водночас – Мати, яка виховує дітей талановитих, впевнених у своїх силах, відкритих до світу.
Нині для України важкі, трагічні часи. Триває війна з російським агресором на Сході нашої країни. Українські матері втрачають своїх дітей. Залишаючи діток із рідними, самі стають до бою із ворогом.
Та ці лихі часи неодмінно минуть. І чудове материнське свято буде сповнене тільки радості, вдячності й тепла.
Зі святом, дорогі Мами!
Нехай Ваші добрі очі й світлі усмішки завжди осявають долю Ваших дітей і долю нашої рідної країни.