10 вересня: це цікаво знати

Posted by

10 вересня завершувалися останні збирання хлібів. 10 вересня вивозили з полів снопи, які укладали в скирти. Прибирали коноплю і збирали урожай яблук. Наближався час затяжних дощів, і потрібно було вберегти врожай від негоди. 10 вересня завершували озимий посів пшениці.

У цей день молилися і просили зцілити людину від пияцтва. Говорили, що свататися 10 вересня не варто, оскільки, за прикметами, це обіцяє біду.

10 вересня проводились осінні ярмарки, на яких можна було купити велику кількість фруктів і овочів, одяг, домашнє начиння і т.д.

Народні прикмети на 10 вересня

  • тепла і суха погода – до пізньої зими.
  • грозові дощі – до теплої осені.
  • до 10-вересня опало все листя з берези і осики – до врожайного наступного року.
  • багато жолудів і горіхів – до багатого врожаю озимих.
  • листя беріз жовті – багато опеньків в лісі.
  • південний вітер подув – рік завершиться легко і безтурботно. Північний вітер несе з собою хвороби і нещастя.
  • 10 вересня родичам хворих на алкоголізм покладається молитися преподобному Мойсею Мурину – для швидкого зцілення хворого.
  • якщо торговець в цей день збере в полі колоски і сховає їх в затишному місці – торгівля буде вдалою і прибутковою.
  • у ліс краще не йде. А якщо пішли – треба бути гранично обережним: велика небезпека заблукати. Щоб дідько НЕ поплутав, треба взяти для нього пиріжок і покласти на пеньок.
  • повісити на видне місце зимовий одяг – до вдалого завершення польових і городніх робіт.
  • побачити уві сні покійних родичів – до щасливого сімейного життя.
  • зустріти тещу – до біди.
  • той, хто в цей день народився, виросте гордою і незалежною людиною.

За церковним календарем 10 вересня вшановується пам’ять преподобного Сави Крипецького. Наші пращури славили врожай, починались веселі осінні ярмарки. Люди не даремно поспішали впоратись з польовою роботою, оскільки з цього часу нерідко розпочинались осінні дощі. Якщо у цей день було чути грім, то він передвіщав теплу осінь. царицю Ранську.

Іменинники 10 вересня:
Ганна, Веніамін, Захарій, Мусій.

10 вересня народились:

1885 – Олександр Палладін – український біохімік. Президент Академії наук Української РСР (1946–1962), академік АН УРСР і АН СРСР. Засновник української  школи біохіміків.
1894 – Олександр Довженко – видатний український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографу.

10 вересня День пам’яті:

1713–1791 – Івана Григоровича-Барського – найвидатнішого архітектора українського бароко.
«Трудившийся в разных строениях, воду привел в различные места в города сем от различных источников с-под гор, а потом строил каменные церкви, колокольни и покои. Первую церковь зделав у Кирилловском монастыре, з зводницею и брамою, и погребами, церковь Покровскую и Набережно-Никольскую; у Козельце церковь штукатурнею украшал и тынковал, и колокольню вновь построил, у Золотоношском Красногорском монастыре церковь, колокольню у Петропавловськом монастыре, у Соборно-Успенском соборе с церквою. Ещё магазин городской и гостинной дом, жилые покои Греческому монастирю и Юрию Дранчеву…» (З начерку епітафії зодчого)

10 вересня відзначають:

  • Всесвітній день запобігання самогубствам.

Події 10 вересня:

1835 – відкрита перша залізниця в Німеччині між Нюрнбергом і Фюртом, завдовжки 10 км.
1856 – закінчення Кримської війни. Російська імперія програла коаліції Османської імперії, Великої Британії, Французької імперії та Сардинського Королівства.
1918 – Рада Міністрів Української Держави ухвалила грамоту гетьмана Павла Скоропадського про ратифікацію Брест-Литовського мирного договору.
1919 – на Паризькій мирній конференції укладено Сен-Жерменський договір, який визнавав право Румунії на Буковину, Чехословаччини — на Закарпаття, а також суверенітет Антанти над Галичиною; Австро-Угорщина припинила своє існування.
1920 – прийнята конституція Австрійської Республіки, згідно з якою країна стала «союзною державою» з правами широкої автономії.
1939 – Канада оголосила війну нацистській Німеччині.
1941 – у в’язницях Києва радянськими спецслужбами без вироку суду розстріляно всіх в’язнів.
1943 – біля села Новий Загорів бійці УПА дали бій переважаючим силам німців.
1960 – на конференції в Багдаді створена Організація країн-експортерів нафти  (ОПЕК).
1977 – у Франції востаннє в якості знаряддя страти була використана гільйотина.
1988 – в Одесі почався перший конкурс комедійних фільмів «Золотий Дюк».
1989 – Угорщина відкрила свої західні кордони для біженців зі Східної Німеччини, що ознаменувало перший прорив «берлінської стіни».
1993 – Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні у 1932—1933 роках».
2008 – тестовий запуск Великого адронного колайдера.

Чи знаєте ви, що:

Медицина вже давно визнала, що кількість металевих прикрас на людині та її самопочуття взаємопов’язані. І, власне, мова не про те, що деякі люди почувають себе впевненими лише тоді, коли виглядають, як новорічна ялинка, бо велика кількість золотих прикрас підтверджує оточуючим їхній високий соціальний  статус.

Колись було помічено, що золото стимулює, зокрема, забезпечення енергією сечостатеву систему, а срібло має протизапальні властивості. Існує навіть легенда, що похідний кухоль Олександра Македонського був срібним, тому він майже не  хворів.

Тож дослідники радять: якщо ви навіть вранці після нічного відпочинку почуваєтеся «розбитими» – носіть золото, а якщо роздратованими – срібло. Золото, як сонечко зігріє організм – додасть йому енергії, а срібло, як вода «охолодить» – заспокоїть нерви.