10 жовтня: це цікаво знати

Восени – у період храмових свят – наші предки починали готувати священні напої. Їх приносили у жертву богам, ними користувалися під час ворожіння на майбутній врожайний рік і, що найголовніше, вважалося, що, лише скуштувавши такого напою, людина отримувала незвичайну силу і могутність богів.

Найдавнішими напоями наших предків учені вважають напої з назвами  сома та сура. Сома визначалася як напій богів, а сура – людей. «Ми випили соми, ми стали безсмертними, ми досягли світла, ми знайшли Богів», – співається в одному зі священних гімнів. Саме сп’яніння сомою доводило жерців та богомольців до екстазу, під час якого мали відкриватися таємниці божественної мудрості. За різними дослідженнями, сому готували з вересу, гірської рути, грибів, молочаю чи коноплі. Зібрані рослини замочували у воді, товкли у ступі або вичавлювали  з них сік. Потім, процідивши, змішували з водою, свіжим або кислим молоком, додавали ячмінного зерна і давали перебродити на сонці. Пізніше ритуальні напої почали готуватися з меду.

У народі 10 жовтня – день Сави Пасічника. До цього дня бджолярі намагалися закінчити всі роботи з облаштування пасіки на зиму. Вважалося, що Саватій закриває вулики на зиму, тому добрий бджоляр мав не залишати жодної незавершеної справи. Цього дня найповажніші люди закуповували у пасічників мед, розводили його водою і варили на повільному вогні. Потім ситу зливали у дерев’яні бочки, додавали трохи хмелю і ставили до льоху для бродіння. Нерідко на місяці, а то й – роки. Вся ж інша робота, що не стосувалася бджолиного господарства на Саву-бджільника, заборонялася, бо вона була не на користь.

Господині 10 жовтня пекли спеціальне печиво з медом, яким на сніданок смакувала вся родина.

Народні прикмети на 10 жовтня

 • суха погода 10 жовтня – зима пізно настане;
 • гроза на Саватія – зима буде безсніжною, короткою і досить теплою;
 • якщо шишок на ялинах і соснах 10 жовтня небагато, то зима не буде суворою;
 • хмари 10 жовтня пливуть у напрямку з півдня на північ – погода буде похмурою, і навпаки;
 • 10 жовтня день добре підійде для пошуку роботи, навчання і набуття мудрості.

За церковним календарем вшановується пам’ять святого Саватія Соловецького, який відомий не тільки як преподобний російської православної церкви, а й як засновник Соловецького монастиря. Свій постриг він прийняв у Білозерському монастирі, однак зовсім скоро відправився на острів Валаам, де жили інші іноки, і там можна було вести більш суворий спосіб життя. Братія здивувалася, яким смиренням і терпінням володів Саватій. Дізнавшись про те, що недалеко, в Білому морі, є острів, Саватій вирішив відправитися туди в супроводі інока Германа, який до цього часу самотньо жив у лісі. Прибувши на острів, старці водрузили там хрест, поставили келію. Вже після смерті Саватія там стали селитися інші пустельники, в результаті чого, на цьому острові виник всім відомий Соловецький монастир.

 

Іменинники 10 жовтня:
Гнат, Калістрат, Марко, Зінаїда, Аристарх.

10 жовтня народились:

1889 – Михайло Драй-Хмара – український поет-неокласик, літературознавець, перекладач, поліглот (знав 19 мов).
1931 – Атена Пашко – поетеса, громадсько-політична діячка. Автор збірок «На перехрестях», «На вістрі свічки», «Лезо моєї стежки». Голова Спілки українок України (1991–2001), президент Благодійного фонду В’ячеслава Чорновола (з 1999 р.).

10 жовтня святкують:

 • День працівників стандартизації та метрології України.
 • Всесвітній день психічного здоров’я.
 • День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби України.
 • День професійних спілок України.
 • День художника України.

Події 10 жовтня:

732 – битва при Пуатьє.
1666 – Правобережні полковники вибрали Петра Дорошенка тимчасовим гетьманом Правобережної України.
1858 – за підтримкою Сполучених Штатів почалася організована озброєна боротьба за незалежність Куби від Іспанської імперії.
1911 – у Китаї повалено монархію, Сунь Ятсен проголосив республіку.
1918 – РНК Радянської Росії ухвалила Декрет про запровадження нової  орфографії.
1919 – Верховна рада Антанти офіційно оголосила про запровадження економічної блокади РСФРР та її маріонеткових режимів.
1932 – у Запоріжжі запустили Дніпро ГЕС.
1932 – у Харківському фізико-технічному інституті вперше в СРСР провели ядерну реакцію з розщеплення атомного ядра літію.
1933 – в універсамах США з’явився перший пральний порошок – Dreft. На етикетці ефект чищення пояснювали «силою чудо-молекул, які висмоктують бруд з тканин». Виробники порошку були спонсорами багатосерійних радіоп’єс, які через це прозвали «мильними».
1940 – у Кракові створили Революційний Провід ОУН на чолі зі Степаном Бандерою.
1943 – Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про заснування ордена Богдана Хмельницького I, II та III ступенів.
1943 – Джордж Орвелл, англійський письменник вперше вжив термін «Холодна війна» (есей «Ви і атомна бомба»).
1948 – запущено першу радянську керовану балістичну ракету далекої дії Р-1, створену під керівництвом Сергія Корольова.
1963 – набув чинності міжнародний Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі та під водою.
1964 – у Токіо почалися XVIII Олімпійські ігри.
1965 – освячено церкву-пам’ятник святого Андрія в Саут-Баунд-Бруку (США), споруджену на пошанування жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні.
2002 – палата представників конгресу дозволила Бушу атакувати Ірак.

Чи знаєте ви, що:

 • всі фрази Гідрометцентру про дощ мають конкретний зміст. Наприклад, при фразі «короткочасний дощ» мається на увазі, що тривалість дощу буде не більше 3 годин. Фраза «очікується дощ» означає тривалість дощу не менш пів доби. Фраза «без істотних опадів» зовсім не означає, що дощу не буде. Це значить, що дощ випаде не більше 0,3 літра на квадратний метр;
 • дощ став причиною появи прогнозів погоди по радіо. Коли американський власник радіостанції потрапив під дощ, він заснував нову рубрику прогнозу погоди, яка розповідала про дощ кілька разів на добу;
 • у XVII столітті у Великобританії був прийнятий закон про дощ, за яким за неправильне пророкування дощу синоптика страчували;
 • приблизно одна людина на кожні сто мільйонів, страждає алергією на дощ. Будь-який вплив води на шкіру викликає почервоніння, набряки, а від потрапляння під дощ такі люди навіть можуть померти;
 • у Сан-Франциско метеостанція повідомляє про дощ зі ступенем ймовірності, наприклад, 4:6. Просто 10 місцевих метеорологів голосують про те, чи буде дощ чи ні, а результат оголошують слухачам в такому от «відносному» вигляді.

Comments

295 Переглядів