11 листопада: це цікаво знати

Posted by

У народі 11 листопада вшановували Анастасія-вівчарника, покровителя овець. Цього дня віддячували вівчарям за те, що вони добре випасали та берегли худобу, гарними обідами та платнею. Також від цього часу починали стрижку овець.

За церковним календарем 11 листопада вшановується пам’ять двох святих – Авраамія Затворника та Анастасії Римлянки.

Преподобний Авраамій з малих років цікавився священними книгами та збирався піти в монастир після досягнення віку. Але батьки хотіли, щоб син одружився – Авраамій виконав прохання. Через тиждень після одруження він пішов в пустелю й оселився в келії – не виніс тягот сімейного життя.

Єпископ міста викликав святого до себе, щоб відправити його з місією звернення язичників в християнство. Авраамій довго відмовлявся, але єпископ сказав йому, що поки святий живе в пустелі, він рятує тільки себе. Якщо він поїде в місто з проповіддю – врятує інших. Авраамій звернув в християнство багатьох язичників, місто стало повністю православним.

Пізніше він повернувся у свою келію і прихистив свою племінницю – сироту Марію. Одного разу її спокусив якийсь парафіянин і Марія, соромлячись такого свого вчинку, поїхала з келії. Авраамій дізнався про це, знайшов її, змусив покаятися і повернув додому. Незабаром Марія отримала дар зцілення хвороб.

Анастасія народилася в знатній сім’ї. Коли їй виповнилося 3 роки, вона осиротіла. Її забрали на виховання в жіночу християнську громаду, розташовану недалеко від Риму. Наставницею дівчинки стала Софія.

Анастасія виросла красивою дівчиною. Багато знатних чоловіків домагалися її прихильності, але вона всім відмовляла. Коли їй виповнився 21 рік, її викликав до себе градоначальник Пров. Йому вона повідомила, що вірує в Ісуса Христа і відмовляється поклонятися язичницьким богам, а також вибирати багатого чоловіка. За це дівчину виставили оголеною перед жителями міста.

Анастасія перед народом почала викривати Прова в гріхах, за що була жорстоко замучена та обезголовлена. Тіло її кинули на розтерзання диким тваринам. Однак наставниця Софія і місцеві християни знайшли тіло дівчини та поховали.

Іменинники 11 листопада:
Анастасія, Марія, Клавдія та Анна.

11 листопада народилися:

1919 – Юхим Березін (сценічний псевдонім – Штепсель) – відомий артист розмовного жанру. Дует Штепсель і Тарапунька з’явився у 1946, користувався надзвичайною популярністю в СРСР та проіснував 40 років.
1922 – Платон Білецький – український мистецтвознавець, педагог. Автор книг з теорії та історії українського та світового мистецтва і спогадів, досліджень про творчість Т. Шевченка і спогадів, присвячених О. Білецькому.

Події 11 листопада:

1215 – скликаний найбільший в історії середньовіччя Латеранський Вселенський собор.
1417 – в Констанці завершився початий ще в 1414 році собор, який поклав край Західній схизмі, коли на папському престолі знаходилося одночасно до трьох Пап Римських. Новим Папою Римським був вибраний представник римської знаті Оддо Колона, який узяв собі ім’я Мартин V.
1480 – закінчилося «стояння на Угрі». Велике князівство Московське позбавилось двохсотлітнього монголо-татарського панування.
1673 – відбулася битва під Хотином. 40-тисячне військо Речі Посполитої здобуло перемогу над 80-тисячним турецьким. Експансія Османської імперії в Україну була зупинена.
1702 – загін запорізьких козаків визволив від облоги Речі Посполитої Білу Церкву.
1790 – у Королівство Великої Британії з Китаю вперше завезені хризантеми.
1830 – проголошена держава Бельгія.
1859 – у світ вийшла поема Тараса Шевченка «Марія».
1872 – в Одесі заснований Бессарабсько-Таврійський банк.
1889 – Вашингтон став 42-м штатом США.
1909 – почалося будівництво головної бази ВМС США на Перл-Харборі.
1917 – український полк, сформований з делегатів III Всеукраїнського військового з’їзду, придушив більшовицьке повстання в Києві.
1917 – на засіданні Петроградського революційного комітету вперше в Російської Радянської Республіки вжитий термін «ворог народу».
1918 – близько 5-ї години ранку в штабному вагоні маршала Фоша в Комп’єнському лісі підписане Комп’єнське перемир’я, що означало капітуляцію Німецької імперії та кінець Першої світової війни.
1918 – територія Північної Буковини (більша частина сучасної Чернівецька область) передана до складу Королівства Румунія.
1918 – Румунські війська окупували Чернівці.
1925 – вийшла перша пластинка Луї Армстронга.
1930 – запатентований газовий холодильник, винахід Альберта Ейнштейна та  Лео Сіларда.
1935 – на Горлівському хімічному заводі стався вибух, що стало приводом для судового процесу над «саботажниками».
1940 – в США випущені перші автомобілі «Джип».
1940 – у концтаборі Дахау страчено 55 польських інтелігентів — перша масова страта у Дахау.
1952 – у Каліфорнії продемонстрована дія першого відеомагнітофона.
1972 – США закрили свою останню військову базу у Республіці В’єтнам.
1973 – Ізраїль і Єгипет підписали договір, що завершив війну Судного дня.
1978 – Міністерство освіти УРСР видало директиву: «Удосконалювати вивчення російської мови в загальноосвітніх школах республіки» (посилення русифікації).
1983 – студент Массачусетського університету Фред Коен продемонстрував перший у світі комп’ютерний вірус.
1987 – картина Ван Гога «Іриси» продана за рекордну суму — $53,6 млн.
1990 – набула чинності Міжнародна конвенція про боротьбу проти незаконного обороту наркотичних і психотропних речовин.
1994 – американський мільярдер Білл Ґейтс на аукціоні в Нью-Йорку заплатив $30,8 млн за рукопис Леонардо да Вінчі (рекордна ціна для рукописів).
1999 – в Асамблею Республіки Португалія директор лісабонського зоопарку  привів лева і тигра на знак протесту проти слабкого фінансування його установи.
2002 – оглядач «Нової газети» Анна Політковська, посилаючись на джерела в Кремлі, оприлюднює твердження щодо препарату налоксон, який використовували російські спецслужби під час штурму театрального центру у Москві та від якого загинули понад 120 заручників, добраного з кількох варіантів особисто президентом В. Путіним.

Чи знаєте ви, що:

  • у Південній Кореї заборонені шлюби між людьми з однаковими прізвищами;
  • у державі Того чоловік, який зробив комплімент жінці, зобов’язаний з нею одружитися;
  • у деяких регіонах держави Малайя жінки утримують гареми чоловіків.