11 лютого: це цікаво знати

Колись 11 лютого наші пращури слухали ліс: якщо він шумів, вони чекали відлиги. Вважається, що з 3 по 11 лютого проходять сім морозних ранків, коли мороз особливо лютує. Погода у цей день часто бувала мінливою, тому про неї говорили: «і теплом приголубить, і морозом віддубасить».

У церкві 11 лютого відзначається пам’ять Святого Лаврентія та Ігнатія Богоносця. Моляться їм для позбавлення від хвороб очей.

День є пісним, але вживати страви з риби дозволяється. У народі цей день вважався дуже несприятливим. Чомусь саме 11 лютого відбувалися різні дрібні неприємності. Люди говорили про підступи відьом, намагалися відлякати їх від свого житла.

Вважається, що в цей день на білий світ виходять відьми. Вони приходять на поля і городи, щоб покрити цвіллю рослини та землю, наврочити й знищити людей. Щоб захиститися від нечистої сили, 11 лютого по всьому периметру будинку встромляли гілочки чортополоху. Робили це з самого ранку з настанням світанку.

На вечерю господині зазвичай випікали пиріг з капустою. Вважалося, що він принесе щастя у цей день.

За церковним календарем 11 лютого перенесення мощей священномученика Ігнатія Богоносця. Коли священномученика Ігнатія розтерзали дикі звірі в Римі за наказом жорстокого імператора Траяна (107 рік), його кістки зібрали ревні християни та зберегли.

108 року останки були перенесені в передмістя Антіохії, а 438 року в саме місто Антіохію. Коли його взяли перси 540 року (за іншими джерелами 637 року), мощі священномученика повернули до Рима. Вони зберігалися в храмі священномученика папи Климента.

Саме священномучеником Ігнатієм були введені антифони (почерговий спів двох хорів), які стали дуже популярними під час богослужінь.

Іменинники 11 лютого:
Лаврентій, Гнат, Роман, Яків, Лука, Мокій, Юліан.

11 лютого народились:

1670 – Самійло Величко – український козацький літописець.
1857 – Ольга Рошкевич – українська перекладачка, збирачка фольклору.
1890 – Антон Середа – український графік і майстер прикладного мистецтва, педагог.
1919 – Ганна Шиленко – український графік. Станкова і книжкова графіка: серія кольорових літографій «Українські народні пісні», ліногравюра «Вечоріє», «Пам’ятник Т. Шевченкові в Каневі», «Седнів» та ін.
1938 – Анатолій Пашкевич – український диригент, композитор, народний артист України. Очолював Черкаський, Волинський, Чернігівський народні хори. Автор пісень «Степом, степом», «Горить Батурин», «Дума про Берестечко», «Мамина вишня», «Синові», «Біла хата», «А мати ходить на курган», «А у нас на Україні», «Ой ти ніченько» та ін.

Події 11 лютого:

660 до н. е. – згідно з легендою, вождь японських племен Дзімму заснував державу Японія і поклав початок імператорському роду країни.
1809 – Роберт Фултон запатентував пароплав.
1826 – математик Микола Лобачевський публічно повідомив про створення неевклідової геометрії Лобачевського.
1830 — створено Малоросійську комісію з виробництва цукру.
1852 – Микола Гоголь кидає у вогонь рукопис другого тому «Мертвих душ».
1865 – Чарльз Лютвідж Доджсон вигадав собі псевдонім «Льюїс Керрол».
1878 – опубліковано перший щотижневий прогноз погоди (Велика Британія).
1889 – ухвалено конституцію Японії, згідно з якою створено двопалатний парламент, але верховна влада залишилася за імператором.
1894 – загальні збори у Львові започаткували народження першого українського молодіжного спортивного товариства «Сокіл».
1922 – у Торонто (Канада) оголошено про відкриття інсуліну.
1929 – між урядом Італії в особі Беніто Муссоліні й Папою Римським Пієм XI були підписані Латеранські угоди, згідно з якими Ватикан був проголошений суверенною державою, що діє на основі теократії.
1945 – у Лівадії (Крим) завершилася Ялтинська конференція — вершинна дипломатична зустріч лідерів США, Великої Британії й СРСР з метою розв’язання питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу.
1949 – менору затвердили як герб Ізраїлю.
1950 – ЦК КП(б)У ухвалив постанову про журнал «Дніпро», в якій були трафаретні звинувачення в антинародності, формалізмі тощо.
1953 – прем’єра мультфільму Волта Діснея «Пітер Пен».
1963 – Києві розпочалася конференція з питань культури української мови. Її учасники звернулися до найвищих органів державної влади з вимогою надати  українській мові статус державної.
1963 – записали свій перший альбом «Please Please Me».
1964 – «The Beatles» дали свій перший концерт у Вашингтоні.
1965 – одруження Рінго Старра (на весіллі були присутні Джон Леннон і Джордж Гаррісон).
1989 – відбулася установча конференція Товариства української мови імені Тараса Шевченка (тепер – Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка).
1992 – Республіка Ботсвана визнала незалежність України.

11 лютого святкують:

  • Всесвітній день хворого.
  • Міжнародний день жінок і дівчат у науці.

Чи знаєте ви, що:

У 1809 р. Роберт Фултон запатентував пароплав. У віці 35 років Роберт Фултон представив Наполеону «Наутілус» – практичну модель гвинтового підводного човна з ручним двигуном. Того ж року, на прохання посла США Роберта Лівінгстона, почав експерименти з паровими двигунами. У 1803 році парове судно конструкції Фултона (довжина – 20 м; ширина – 2,4 м) пройшло випробування на Сені, досягнувши швидкості 3 вузлів проти течії. У 1807 році у США Фултон збудував перший пасажирський пароплав Clermont («Пароплав Північної Річки»), а 11 лютого 1809 р. його запатентував. У 1812–1814 рр. Фултон збудував перший військовий корабель з паровим двигуном.

Comments

446 Переглядів