11 серпня: це цікаво знати

Posted by

У народі 11 серпня називають Калинів день або Туманник, оскільки вранці 11 серпня часто траплялися тумани, і з ними навіть були пов’язані деякі народні прикмети. О цій порі дозрівала калина, тож люди зазвичай присвячували день заготівлі цієї корисної ягоди на зиму. Починаючи з цього дня ночі ставали все прохолоднішими та все частіше падали тумани. Наші пращури помітили, якщо на Калинів день туман, буде гарний врожай на овес та ячмінь.

Предки вважали калину символом непорочної краси та чистоти помислів, а гіркота ягід асоціювалася з гіркою змінити дівчину, яку віддали заміж без любові. Зазвичай калину використовували в лікувальних цілях, оскільки було відомо, що ця ягода допомагає при нервових захворюваннях, хворобах шлунка, підвищує згортання крові та зміцнює імунітет. Також з калини 11 серпня готували компоти, киселі та навіть мармелад з пастилою, оскільки ягода володіє желірующими властивостями. Випікали 11 серпня і пироги з начинкою з калини.

За церковним календарем 11 серпня відзначається свято Різдва Миколая  Угодника. 11 серпня – один з трьох свят, присвячених святителю Миколаю Чудотворцю.

На відміну від більш відомих свят – “Дня Святого Миколая” 19 грудня (день смерті Святого Миколая) та “Весняного Миколая” 22 травня (день перенесення мощей святого в італійське місто Барі), – це свято довгий час було забутим у православній традиції.

Іменинники 11 серпня:
Кузьма, Костянтин, Михайло, Богдана.

11 серпня народились:

1908 – Валентин Бакуль – український вчений-матеріалознавець, організатор науки та виробництва. Розробки Інституту надтвердих матеріалів, яким керував Бакуль до 1977 р., лягли в основу створення алмазних заводів, у тому числі в Україні – Полтавського, Львівського, Бориславського. Інститут надтвердих матеріалів НАН України має його ім’я.
1949 – Віктор Положій – український письменник-фантаст. Автор збірки оповідань «Щось негаразд…», «Сонячний вітер», роману «Попіл на рани», повісті «Жив-був Іван» та інших.

Події 11 серпня:

1707 – Королівство Пруссія та Шведська імперія підписали «Вічний альянс», що гарантував взаємну військову допомогу у випадку нападу на одну з них третьої сторони.
1866 – у США відкрито перший у світі майданчик для катання на роликових ковзанах.
1877 – американський астроном Асаф Голл відкрив супутник планети Марс під назвою Деймос.
1906 – у Великій Британії Юджин Ласт запатентував звукове кіно.
1926 – компанія «Kodak» оголосила про початок роботи зі створення кольорової кіноплівки.
1937 – таємний наказ № 00485 НКВС СРСР — початок т. зв. Польської операції НКВС, в ході якої було арештовано 140 тисяч громадян польської національності, 111 тисяч з яких були вбиті.
1947 – у газеті «Правда» опубліковано статтю Дмитра Шепілова «Радянський патріотизм», яка стала початком кампанії зі звинувачення діячів культури у космополітизмі.
1962 – вперше в СРСР проведений прямий телесеанс із космічного корабля.
1962 – перемігши орєхово-зуєвську команду «Знамя труда» з рахунком 2:0, донецький «Шахтар» став володарем Кубка СРСР з футболу.
1979 – у небі над Кам’янським (колишній Дніпродзержинськ) зіткнулися два літаки Ту-134. Через помилку диспетчера загинуло 173 людини, зокрема 17 футболістів команди «Пахтакор».
1989 – пленум Верховного суду УРСР реабілітував усіх засуджених у справі Спілки визволення України.
2003 – українські війська введені в Ірак для виконання миротворчої місії.
2008 – російські окупаційні війська в ході війни проти Грузії захопили міста  Сенакі, Зугдіді та Поті.
2011 – запроваджено інституцію Уповноваженого Президента України з прав дитини, на посаду Уповноваженого призначено Юрія Павленка.
2016 – Рада Безпеки ООН провела закрите засідання щодо збройних провокацій російських спецслужб у Криму, на якому підтвердила позицію щодо територіальної цілісності України. Проти цього рішення РБ ООН голосувала лише РФ.

Чи знаєте ви, що:

Гроза в Єгипті буває усього один раз на 200 років. Блискавки приносять користь. У своєму «блискавичному» польоті вони встигають вихопити з повітря мільйони тонн азоту, «зв’язати» його і направити в землю. Це безплатне добриво збагачує  ґрунт.

Самим «мертвим» водоймищем є не Мертве море, а озеро Смерті в Сицилії, на берегах якого відсутня рослинність, а будь-яку живу істоту в його воді чекає миттєва смерть. На дні озера б’ють два джерела сильно концентрованої кислоти, яка й отруює воду.

Кожен знає, що таке гірська хвороба: підйом на високі вершини супроводжується підвищенням кров’яного тиску. Єдине місце на земній кулі, де такої залежності не спостерігається – Північний Тянь-Шань. У жителів його гірських районів тиск нижчий, ніж у мешканців рівнин.

Кількість води, «законсервованої» в льодовиках земної кулі, в 50 разів менша, ніж вся маса океанських вод. Але якби льодовики розтанули, то рівень світового океану підвищився б на 800 метрів.