11 жовтня: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи наші пращури поділяли рік на три частини: весну, літо і зиму. У цей період, який уже вважався зимою, давні українці молилися Триглаву, або Трояну, – триєдиному божеству, який, на думку вчених, символізував єдність трьох Богів: Ярила, Купайла і Дажбога. Ці Боги діяли у різні пори року, однак ніби символізували єдність дій. Ярило пробуджував Природу, Купайло досягає апогею влітку, а Дажбог дарує врожай восени.

У народі 11 жовтня спостерігали за березою, одним з найдавніших дерев, з якого, за легендою, починалося створення світу. Вважалося, що вона оберігає від злих духів і водночас є улюбленим деревом русалок. Отже, якщо восени листя на березі жовтіє з маківки – на ранню весну, а знизу – на пізню.

За церковним календарем 11 жовтня вшановують пам’ять преподобного Харитона Сповідника. Харитон був родом з Іконії.

Майбутній святий багато страждань переніс у часи великих гонінь на християн. Коли вони стихли, він попрямував до Єрусалиму поклонитися святим місцям. По дорозі його схопили розбійники, але вони були отруєні змією, яка пустила отруту в їх глек з вином. Чудесним чином уникнувши смерті, Харитон заснував в розбійницькій печері церкву, навколо якої згодом був побудований чоловічий православний монастир — Фаранська Лавра.

Прагнучи до усамітнення, преподобний пішов у пустелю. Там він побудував Ієрихонський і Сукійський монастирі. Залишок днів провів у печері, недалеко від останньої обителі. Був похований у Фаранському монастирі, на виконання своєї останньої волі.

Також 11 жовтня відзначали день Осіннього Николи, протягом якого розповсюджений був звичай збиратися на вечірки – молодь приходила на літні кухні для того, щоб зварити мед. Раніше вдень люди заготовляли сік і заливали їм великі чавуни або котли. Пари також могли йти погуляти вдвох. До світанку обов’язково потрібно було повернутися додому “до меду”. Приходили в будинок, де господиня нарізала коровай і заварювала чай, пригощаючи гостей свіжим медом. Саме з цієї причини свято отримало назву Микола-медовар.

Іменинники 11 жовтня:
Олександр, Прохор, В’ячеслав, Марія, Харитон.

11 жовтня народились:

1906 – Ігор Савченко – український кінорежисер. Твори: «Дума про козака Голоту», «Вершники», «Богдан Хмельницький», «Тарас Шевченко» (закінчений учнями режисер після його смерті у 1951).

11 жовтня відзначають:

  • Міжнародний день дівчаток.

Події 11 жовтня:

1138 – землетрус в Алеппо забрав життя 230 тисяч людей.
1881 – американець Г’юстон Девід запатентував першу фотоплівку.
1887 – американський винахідник Томас Едісон запатентував електричну машину для підрахунку голосів на виборах.
1891 – у Стокгольмі відкрито перший етнографічний музей просто неба.
1899 – почалася Друга англо-бурська війна.
1921 – на Всеукраїнському православному Синоді в Києві була створена незалежна від російської православної церкви Українська Автокефальна Православна Церква  (УАПЦ).
1931 – в СРСР ухвалено рішення про повну ліквідацію приватної торгівлі.
1938 – центральна влада Чехословацької республіки затвердила уряд Карпатської України.
1939 – в Сталіному на центральній вулиці введено в дію першу тролейбусну лінію.
2018 – Вселенський Патріархат підтримав надання автокефалії Українській православній церкві

Чи знаєте ви, що:

Про березу
Колись березу називали «деревом чотирьох справ»: перша справа – освітлювати, друга – втішати, третя – зцілювати, четверта – берегти чистоту.

Згадаємо, що давні українці писали на бересті, оселі освітлювали лучиною з цього дерева, вози та двері змащували березовим дьогтем, у лазнях користувалися березовими віниками – відразу лікуючись від багатьох недуг, відвари з бруньок берези давали немовлятам для заспокоєння. А найсмачнішим її даром – соком – втамовували спрагу у спекотний день.

За однією з легенд, береза – це дівчина, яка не послухала застережень матері, ступила на нетривку кладку на річці, впала у воду, потонула і проросла деревом-березою. Березу заборонялося вирубувати, особливо молоді деревця.   (За Я. Головацьким).

Хоча існує береза, яку зрубати неможливо. Називають її «залізним деревом», бо деревина в півтора раза міцніша за чавун!!! Якщо вистрелити в стовбур цієї берези з пістолета, то куля просто відскочить від неї, не пошкодивши навіть кору. Її деревина може з легкістю замінити залізо. Живе «залізна» береза близько 400 років. Це найдовговічніша береза з усіх беріз на планеті. Росте така береза на Далекому Сході.