12 червня: це цікаво знати

Posted by

У народі 12 червня називали зміїним днем. За народним повір’ям, у цей день змії «ходять по лісах-станицях» і вбивати їх дуже небезпечно. Кожному вони готові мстити немилосердно. Наші пращури в цей день спостерігали за павуками: якщо павуки посилено працюють, погода буде мінятись.

За церковним календарем 12 червня відзначається день пам’яті преподобного Ісаакія сповідника, відомого також як ігумен Долмацький.

Іменинники 12 червня:
Онисим, Марта, Максим, Наталія, Ісак.

12 червня народились:

1887 – Володимир Гаґенмейстер – український графік та видавець. Твори: серія літографій архітектурних пам’яток Поділля, портрети У. Кармелюка, Т. Шевченка,  книжкова графіка.
1931 – Євгенія Мірошниченко – українська оперна співачка, солістка Київського театру опери та балету. Партії: Лючія («Лючія ді Ламмермур» Г. Доніцетті), Мюзетта («Богема» Дж. Пуччіні), Віолетта («Травіата» Дж. Верді), Венера («Енеїда» М. Лисенка) та ін.

12 червня відзначають:

  • День працівника фондового ринку України.
  • Всесвітній день боротьби з дитячою працею.

Події 12 червня:

1665 – королівство Англія встановило своє правління у нідерландському поселенні Новий Амстердам, яке було перейменоване на Нью-Йорк.
1815 – внаслідок інтриг банкіра Натана Ротшильда лондонська газета «Морнінґ Кронікл» повідомила про перемогу Наполеона при Ватерлоо за кілька днів до битви (Ротшильд, зігравши на паніці, скуповував акції).
1824 – у Парижі вийшла перша і єдина наукова робота 28-річного французького військового інженера і фізика Саді Карно «Роздуми про рушійну силу вогню і про машини, здатні розвивати цю силу».
1848 – у Празі закінчився Слов’янський з’їзд.
1849 – Л. П. Гаслет запатентував протигаз.
1864 – ерцгерцог Максиміліан, брат найяснішого цісаря Франца Йосифа I прибув до Мексики, де став імператором.
1898 – в ході Іспансько-американської війни, повстанці під проводом 29-літнього  Еміліо Агінальдо проголосили незалежність Філіппін після 300-літнього іспанського панування.
1920 – офіційне відкриття Панамського каналу (перше судно пройшло через канал в серпні 1914 року).
1923 – Гаррі Гудіні вперше публічно продемонстрував трюк, звільнивши себе із гамівної сорочки, висячи над землею на висоті 40 футів (≈ 12 метрів).
1929 – завершилися випробування першого багатомісного пасажирського літака  «АНТ-9» конструкції Туполєва.
1929 – у Москві відкрили Всесоюзний з’їзд безбожників.
1931 – гангстер Аль Капоне і 68 його соратників були засуджені за порушення «сухого» закону.
1935 – Парагвай і Болівія підписали перемир’я, яке закінчило війну за Чако.
1935 – на студії «Brunswick Records» 17-літня Елла Фіцджеральд записала свій перший сингл з піснями «Love and Kisses» і «I’ll Chase the Blues Away».
1937 – В ході сталінського терору оголошено вирок і розстріляно вісім вищих військових керівників СРСР (Тухачевського, Примакова, Якіра, Уборевича,  Ейдемана та ін.), звинуваченим в участі у «військово-фашистській змові в Червоній Армії».
1946 – останній король Італії Умберто II зрікся престолу.
1963 –  у Нью-Йорку відбулась прем’єра фільму «Клеопатра» з Елізабет Тейлор та Річардом Бартоном у головних ролях.
1964 – рада міністрів УРСР заснувала 4 наукові премії імені учених України: М.Крилова — з математики, Є.Патона — з техніки, Л.Писаржевського — з хімії, В.Юр’єва — з біології.
1964 – Нельсон Мандела засуджений на довічне ув’язнення.
1965 – королева Великої Британії оголосила, що учасники «The Beatles» будуть нагороджені Медаллю Британської імперії.
1966 – у Києві почалась експлуатація першого у світовій практиці тролейбусного поїзда винахідника Володимира Веклича.
1975 – Верховний суд Індії визнав прем’єр-міністра Індіру Ганді винною у корупції та фальсифікації результатів виборів 1971-го року і заборонив їй на 6 років займатись політичною діяльністю. У відповідь на рішення суду Ганді оголосила в країні надзвичайний стан і санкціонувала масові арешти політичних опонентів.
1975 – створений Державний історико-архітектурний заповідник у Львові.
1981 – у Детройті 31-річний Ларрі Голмс захистив титул чемпіона світу з боксу серед боксерів-суперваговиків, вигравши технічним нокаутом (три нокаути підряд) у Леона Спінкса.
1987 – під час візиту до Західного Берліна президент США Рональд Рейган  закликав радянського лідера Михайла Горбачова розвалити «берлінську стіну».
1990 – у СРСР заборонили цензуру.
1991 – за підсумками референдуму серед мешканців Ленінграду місту повернули початкову назву — Санкт-Петербург.
1994 – Австрія референдумом ухвалила рішення про вступ до Європейського Союзу.
1999 – у Приштину (столицю Косово) ввійшли миротворчі загони НАТО під командуванням британського генерала Майкла Джексона. В аеропорту «Слатина» у них виникла сутичка з 200 російськими десантниками, які самовільно зайняли його, здійснивши перехід із Болгарії.

Чи знаєте ви що:

Використання квітів і трав в українській обрядовості пов’язане з давнім дохристиянським культом Великої Богині, що уособлювала життя, землю і плодючість. Зародився цей культ ще у скіфські часи. Пізніше він знайшов свій вияв у вшануванні – берегинь Рожаниць, Мокоші. Зображувалися вони з квітами, травами в руках, вінком на голові та в оточенні звірів і птахів.

Залишки культу, зокрема, у весільній та родильній обрядовості можна прослідкувати й сьогодні. Так, барвінок, що символізує невинність, вплітають у весільне гільце та оздоблюють ним коровай. Вінки з цих квітів колись клали на голови молодим, вшановуючи їхню чистоту. Його ж клали та до новонародженого, щоб дитина виростала з чистою душею.

Калина мала подібне значення. Але її використовували ще і як символ щастя, здоров’я і багатства, тому на хрестини її затикали у калачі та клали у першу купіль дитини. Волошки та білий бузок означають скромність і ніжність, листок папороті – довір’я, садові маки – красу і молодість, а от польові квіти вже натякають на дурну голову. Мати, яка хотіла, щоб її дочку любили чоловіки, купала її у любистку та мелісі. Крім усього – це ще й корисно для волосся.