12 грудня: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи 12 грудня наші пращури відзначали свято Калити. Ці дні вважалися найкоротшими перед зимовим Сонцестоянням, а Калита – пісний корж, якраз і була символом сонця. Її прив’язували до сволока і парубки, проїжджаючи на коцюбі під калитою, повинні були її відкусити, при цьому їх намагалися розсмішити та не дати вкусити коржа. Зрозуміло, зменшення калити символізувало зменшення світлового дня.

У християнські часи у народі 12 грудня, вшановуючи Парамона або Передандрія, молодь ходила вночі до річок слухати Воду: тиха вода віщувала добру теплу зиму, бурхлива – холоди, буревії й завірюхи.

За церковним календарем За релігійним календарем сьогодні, 12 грудня, вшановують пам’ять святого мученика Парамона і з ним 370 мучеників, які постраждали у 250 році за віру в Христа. Він відкрито сповідував свою віру в Єдиного Істинного Бога.

Іменинники 12 грудня:
Ольга, Неоніла, Іван, Парамон, Акакій, Філомена.

12 грудня народились:

1890 – Андрій Мельник – військовий і політичний діяч, полковник армії УНР, голова Проводу ОУН.
1928 – Леонід Биков – український актор, режисер і сценарист. Ролі: Богатирьов («Дорога моя людина»), Акішин («Добровольці»), Альошка («Альошкина любов»), Гаркуша («На семи вітрах»). За фільми «В бій ідуть лише “старики”» та «Ати-бати, йшли солдати» нагороджений Шевченківською премією.

12 грудня відзначають:

  • День благодійності.
  • День сухопутних військ України.
  • Міжнародний день нейтралітету.

Події 12 грудня:

1531 – у Мексиці відбулося об’явлення Матері Божої Гваделупської.
1635 – у Варшаві після лютих мук страчений Іван Сулима.
1674 – у Києво-Печерській друкарні вийшов перший короткий нарис історії України – «Синопсис».
1764 – російська імператриця Катерина II скасувала Гетьманщину в Україні.
1792 – у Відні 22-літній Людвіґ ван Бетховен узяв перший урок музичної композиції у Франца Йозефа Гайдна і заплатив за нього (в сучасному еквіваленті) 19 центів.
1818 – у Полтаві відкрили Інститут шляхетних панянок.
1901 – італійський винахідник Гульєльмо Марконі провів перший вдалий сеанс трансатлантичного радіозв’язку – сигнал букви «s» азбукою Морзе було передано з Великої Британії до Ньюфаундленда (Канада).
1925 – у США відкрили готель «Мотель», що дав назву всім мотелям.
1937 – в СРСР пройшли перші вибори у Верховну раду за новою Конституцією.
1955 – британський інженер Крістофер Кокерелл запатентував перше судно на повітряній подушці.
1963 – «The Beatles» з піснею «I Want to Hold Your Hand» втретє піднялись на найвищу сходинку британського хіт-параду.
1979 – Політбюро ЦК КПРС ухвалило ввести радянські війська в Афганістан.
1980 – нафтовий магнат Арманд Гаммер за 5.28 мільйонів доларів купив на аукціоні в Лондоні датований 1508 36-сторінковий зошит із нотатками  Леонардо да Вінчі (найвища ціна, заплачена коли-небудь за рукопис).
1987 – на перше місце британського хіт-параду піднявся Джордж Майкл з піснею Faith.
1990 – рішенням 14-ї сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО у Банффі (Канада) до списку Світової спадщини ЮНЕСКО за № 527 внесли перший український об’єкт під назвою «Софійський собор у Києві та прилеглі монастирські будівлі, Києво-Печерська лавра».
1991 – Верховна Рада України ухвалила закон, яким скасувала кримінальну відповідальність за добровільні гомосексуальні стосунки.
1991 – незалежність України визнала Грузія.
1991 – Литва стала першою державою з колишніх радянських республік, яка встановила дипломатичні відносини з Україною.
1993 – відбулись перші вибори до Ради Федерації та Державної Думи Федеральних Зборів Росії, а також референдум, який затвердив нову конституцію РФ, що закріплювала широкі повноваження президента.
1996 – президент США Білл Клінтон призначив державним секретарем Мадлен Олбрайт, яка стала першою в історії США жінкою на цій посаді.
2007 – у Дніпропетровську почався суд над найкривавішим маніяком в історії України («пологівським маніяком») – Сергієм Ткачем. Суд довів 29 вбивств. Після вироку (довічне ув’язнення; 23 грудня 2008) Ткач зізнався у скоєнні ще понад 30 злочинів.
2007 – Національна Рада Словацької Республіки ухвалила Декларацію, якою засуджує Голодомор 1932-33 в Україні як акт винищення людства, вчинений тоталітарним сталінським режимом.
2008 – Швейцарія приєдналася до Шенгенської зони та стала 25-ю країною-учасницею угоди про безвізове переміщення.

Чи знаєте ви, що:

Коли Леоніда Бикова нагородили Державною премією імені Тараса Шевченка за фільми «У бій йдуть одні «старики» й «Ати-бати, йшли солдати», то актор сказав, що не гідний такої високої нагороди.

На вручення не приїхав. Коли про це доповіли першому секретарю ЦК КПУ Володимиру Щербицькому, який дуже любив Бикова, той розпорядився: якщо лауреат не може забрати премію через тяжкий стан здоров’я, то її потрібно доставити додому. Так і зробили. Биков одержав премію прямо в ліжку, і на всі його заперечення відповідь була одна: «Таке побажання товариша Щербицького, який вас любить і цінує».

Видатний актор передчував свою смерть. Під час знімання картини «Прибулець – ы73» Леонід Биков пише дивний лист-заповіт на ім’я своїх друзів Миколи Мащенка та Івана Миколайчука. Лист, за спогадами його дочки Мар’яни, було написано на невеличкому аркушику в стилі батька з назвою «А якщо це кінець…».

«…Нехай хтось один скаже слово «прощавай», і все. Не треба цирку, так званого з почестями. Після цього «дерболизнути», хто скільки може. А потім нехай 2-га ескадрилья вріже «Смуглянку» від початку і до кінця…»