12 квітня: це цікаво знати

Posted by

Наші пращури 12 квітня випікали спеціальні обрядові печива, які називалися драбинками. Кожне таке печиво віддавали члену сім’ї – вважалося, що якщо з’їси його, то будеш здоровим весь рік.

Говорили, що саме в цей день починав скаженіти домовик – він не впізнавав мешканців свого будинку і бешкетував. Оскільки домовик бешкетує до перших півнів, тому не виходили нікуди й очікували світанку. В інші ж дні домовика не боялися і, навпаки, вважали його членом родини, оскільки він завжди допомагав добрим людям, а от ледарів не любив. Вірили в те, що домовик захищає інтереси сім’ї.

12 квітня у народі спостерігали за птахами: якщо дикі качки прилітали жирні – весна буде холодною і довгою. Якщо припиняється тяга в димоході, чекай швидкого похолодання або снігу. Багато дощів у квітні – прикмета, що влітку можна буде зібрати багато грибів.

За церковним календарем 12 квітня відзначається день Святого Іоанна і на згадку цього випікали спеціальні обрядові печива, які називалися драбинками. Кожне таке печиво віддавали члену сім’ї – вважалося, що якщо з’їси його, то будеш здоровим весь рік. Також наші предки вірили, що в майбутньому житті людина, яка з’їла “драбинку”, зможе зійти на небо і потрапити в рай.

Іменинники 12 квітня:
Іван, Софрон, Зосим, Пантелеймон.

12 квітня народились:

1899 – Василь Седляр – український художник-авангардист (монументальні розписи, портрети, ілюстрації до «Кобзаря» Т. Шевченка та ін.), педагог.

1928 – Віра Жук – український історик, краєзнавець (понад 800 наукових робіт: «Із сивої давнини. Нариси з історії України та Полтавщини (VII ст. до н. е. – XVI ст. н. е.)», «Новий погляд на історію Полтавщини й України (За давньобулгарськими літописами)» та ін.

12 квітня відзначають:

  • Всесвітній день авіації і космонавтики (Міжнародний день польоту людини в космос).
  • День працівників ракетно-космічної галузі України.
  • День скаута в Україні.

Події 12 квітня:

467 – Антемій став імператором Західної Римської імперії.

1204 – Константинополь захоплений учасниками Четвертого Хрестового Походу. Тимчасова ліквідація Візантійської імперії.

1557 – засноване місто Куенка, Еквадор.

1606 – затверджено об’єднаний англо-шотландський прапор «Юніон Джек», після включення до нього елементів прапора Ірландії став прапором  Сполученого Королівства.

1633 – римська інквізиція розпочала формальне слідство щодо праць Галілео Галілея.

1709 – шведські війська Карла XII підійшли до стін Полтави.

1776 – Американська революція: Галіфакська Резолюція, ратифікована Провінційним Конгресом Північної Кароліни, дала дозвіл делегатам з Північної Кароліни в Другому Континентальному Конгресі проголосувати за незалежність від Великої Британії.

1820 – Олександр Іпсіланті був оголошений лідером Філікі Етерія, таємної організації, метою якої було повалення османського правління над Грецією.

1857 – Гюстав Флобер опублікував роман «Пані Боварі».

1861 – Американська громадянська війна: бомбардуванням Форту Самтер військами Конфедерації почалася громадянська війна у США, яка завершилася через 4 роки перемогою Півночі та забрала життя 620 тисяч американців.

1864 – Американська громадянська війна: різня в Форт Піллоу: Війська  Конфедерації стратили більшість афроамериканських солдатів, які здались в Форт Піллоу, Теннессі.

1877 – Велика Британія вперше анексувала Трансвааль.

1897 – у місті Теребовля було відправлено першу українську католицьку Службу Божу для українських емігрантів.

1903 – у Великій Британії почала діяти міська служба омнібусів.

1908 – український студент Мирослав Січинський на знак протесту проти  шовінізму польських урядовців вбив намісника Галичини графа Анджея Потоцького.

1911 – француз П’єр Прієр здійснив перший політ з Лондона в Париж.

1912 – у Львові українські скаути-пластуни вперше склали Пластову Присягу, утворена молодіжна скаутська організація «Пласт».

1917 – Перша світова війна: Перемога канадських військ у битві при Вімі.

1927 – Чан Кайші наказав стратити членів Комуністичної Партії Китаю в Шанхаї, завершуючи Перший Об’єднаний Фронт.

1934 – на верхівці гори Вашингтон, США підтверджений найсильніший порив вітру на поверхні Землі (372 кілометри на годину).

1934 – розпочався Авто-Лайт страйк в США. Закінчився 5-денними сутичками між Національною гвардією штату Огайо та 6 тисячами демонстрантів.

1935 – перший політ британського військового літака Бристоль Бленгем.

1934 – у Нью-Йорку опубліковано роман Френсіса Скотта Фіцджеральда «Ніч лагідна».

1936 – газета «Правда» уперше назвала Й.Сталіна «батьком народів».

1937 – сер Френк Віттл випробував перший повітряно-реактивний двигун в Раґбі, Велика Британія.

1945 – віце-президент Гаррі Трумен склав присягу президента і став 33-м  лідером Сполучених Штатів Америки.

1955 – вакцина від поліомієліту, розроблена доктором Джонасом Солком, оголошена безпечною та ефективною.

1961 – космічний корабель «Восток-1», пілотований Юрієм Гагаріним, здійснив перший політ до космосу. За іншими даними, не підтвердженими СРСР, до Гагаріна мінімум 4 космонавти здійснили невдалі спроби облетіти земну кулю, але загинули — О. Ледовський (1957), С. Шиборін (1958), А. Мітков (1959) та І. Качур (1960). Ця дата — Всесвітній день космонавтики.

1963 – радянська ядерна субмарина К-33 зіткнулася з фінським торговельним човном Finnclipper в Данських протоках.

1970 – на сцені Національної опери України дав свій перший концерт Оркестр Народних Інструментів України

1980 – Семуель Доу перебрав на себе владу над Ліберією після перевороту, перервавши понад 130 років демократичного наступництва президентів.

1980 – одноногий канадець хворий на рак Террі Фокс розпочав свій Марафон Надії в Сент-Джонсі, Ньюфаундленд.

1981 – з космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) здійснено запуск першого у світі пілотованого повітряно-космічного апарату багаторазового використання «Колумбія».

1984 – у СРСР оголошено про початок переходу до 11-річної середньої освіти.

1990 – експонат Джима Ґері «Динозаври 20 століття» відкрився в Національному Музеї Природної Історії в Смітсонському інституті,  Вашингтон, США.

1992 – у Марн-ла-Валле під Парижем відкрився Євродиснейленд.

1998 – відбувся землетрус в Словенії в потужності 5,6 балів за Шкалою Ріхтера коло міста Бовец.

1999 – Президент Сполучених Штатів Америки Білл Клінтон звинувачений в нешанобливому ставленні до суду після «зумисних неправдивих свідчень» під час громадського розгляду справи стосовно сексуальних домагань.

2002 – Педро Кармона оголосив себе тимчасовим президентом Венесуели під час невдалого військового перевороту у Венесуелі проти режиму Уго Чавеса.

2009 – Військово-морські сили США визволили з полону корсарів капітана Річарда Філліпса, вбиваючи трьох та захоплюючи четвертого пірата.

2014 – захоплення міського управління МВС у місті Слов’янськ російським диверсійним загоном під керівництвом Ігоря «Стрєлкова» Гіркіна.

Чи знаєте ви, що:

Про політ людини у космос було підготовлено три варіанти повідомлень ТАРС. Перше – урочисте, «успішне». Друге – на той випадок, якщо корабель не вийде на орбіту і впаде де-небудь у тайзі чи океані. У цьому повідомленні було звернення до урядів різних країн з проханням допомогти у пошуках космонавта. І, нарешті, третій варіант – про трагічну загибель першого космонавта. На щастя, два останніх не знадобились.

Пульт керування космічного корабля «Восток» було заблоковано, а шифр для його включення сховано у спеціальному конверті. Таку пересторогу Корольову порадили застосувати медики, бо свято вірили, що людина, опинившись у космосі та побачивши свою планету збоку, має обов’язково з’їхати з глузду. У такому стані вона почне хапатися за пульт і тоді катастрофи не уникнути. Якщо ж космонавт залишиться при свідомості, то у разі відмови автоматики, з легкістю повинен був відкрити конверт і дізнатися потрібний шифр.