12 лютого: це цікаво знати

Posted by

У народі 12 лютого називається днем трьох Святих. Цього дня колись заборонялося прясти, шити чи прати аби протягом року не було наривів, а ще спостерігали за погодою. Якщо у ніч на 12 лютого Місяць червонуватий – на великий вітер. Якщо ж удень вітер сильний – до вологого року.

Наші пращури у день трьох Святих будували плани на майбутнє, вірили, що задумане неодмінно здійсниться.

За церковним календарем 12 лютого день пам’яті Василя Великого Кесарійського, Григорія Богослова Назіанзина та Івана Золотоустого (Трисвяття або Собор Трьох Святителів). Його започаткували ще в IX столітті, коли йшли гарячі дискусії, який з трьох служителів важливіший. Під час цієї суперечки вирішили, що вони всі є рівними, а тому навіки стали служителями Трійці.

Єпископ Іван за дорученням святителів об’єднав всі дні пам’яті цих святих в єдине свято. Перша згадка про вшанування пам’яті 12 лютого Собору Трьох Святителів датується 1076 роком. За старим стилем свято припадало на 30 січня.

Троє святителів народилися в родинах християн, а тому їх часто асоціюють з сімейною святістю. Василій Великий був архієпископом Кесарії Каппадокійської, церковним письменником та богословом. Разом зі своїм другом Григорієм Богословом він був каппадокійським Отцем Церкви. Іван Золотоуст та Григорій Богослов були архієпископами Костянтинопольськими, а також богословами.

Іменинники 12 лютого:
Василь, Григорій, Іполит, Петро, Федір, Стефан.

12 лютого народились:

1864 – Михайло Яровий – український художник. Твори: «Одеська гавань», «Два покоління», портрети, ілюстрації до творів А. Чехова.
1871 – Лесь (Олекса) Мартович – український письменник та громадський діяч. Автор повістей «Забобон», «Грішниця», збірок оповідань «Нечитальник», «Хитрий Панько і інші оповідання», «Стрибожий дарунок» та інші оповідання.
1908 – Антон Губенко – льотчик-винищувач, уперше в історії радянської авіації застосував повітряний таран у небі над Китаєм у бою з японським винищувачем (1938). Герой Радянського Союзу, Національний герой Китаю.

Події 12 лютого:

1648 – по виплаті відкупного козацькі сили зняли облогу Замостя.
1871 – в Одесі дебютує як актор-професіонал Марко Кропивницький, український актор та режисер, у складі трупи народного російського театру графів Маркових і Чернишова (у виставі за п’єсою Квітки-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці»).
1893 – в газеті «San Francisco Morning Call» опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта (Джек Лондон) «Тайфун біля берегів Японії».
1908 – у Нью-Йорку на Таймс-сквер почалися знамениті перегони Нью-Йорк – Париж, траса яких пролягла через Аляску та Сибір, а потім – через усю Європу.
1914 – відбувся перший політ літака «Ілля Муромець» (конструкції киянина Ігоря Сікорського) з 16 пасажирами на борту.
1918 – гетьман України Павло Скоропадський узаконив автокефалію Української Православної Церкви.
1918 – у Коростені Мала рада УНР прийняла Володимирів Тризуб як великий і малий герб Української держави.
1918 – Австрія була проголошена республікою.
1922 – відкрили Київську картинну галерею.
1925 – створена «Легія українських націоналістів» на з’їзді представників Українського Національного об’єднання i Союзу Визволення України у Празі.
1933 – перша світлина Нессі.
1936 – у Києві відкрилася перша виставка народного мистецтва України.
1940 – розпочався державний візит до Берліна Голови Раднаркому, Наркома закордонних справ СРСР, члена політбюро ЦК ВКП(б) В’ячеслава Молотова для перемовин з керівництвом Третього Райху із зовнішньополітичних питань.
1944 – 14-та Галицька добровольча дивізія зброї СС перейменована на 14-ту Військову гренадерську дивізію СС (Першу українську).
1946 – Вінстон Черчілль вперше промовив улюблену фразу всіх політиків: «No Comments».
1960 – у Києві став до ладу перший український ядерний реактор (дослідницький ВВР-М в Інституті фізики АН УРСР – тепер в Інституті ядерних досліджень НАНУ).
1967 – у Нью-Йорку (США) відбувся Перший Світовий Конгрес вільних українців.
1992 – починаючи з 23-ї години було припинено функціонування рубля у грошовому обігові на території України. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України.
2001 – на міському цвинтарі Севастополя з військовими почестями поховано  капітан-лейтенанта Дениса Пшеничникова та мічмана Віталія Романюка, що загинули внаслідок аварії на підводному човні «Курськ».
2009 – в Харкові в приміщенні Спілки української молоді відбулася академія, на якій було проголошено та вперше відзначено День українськомовної преси.
2014 – цього дня вперше в історії на поверхню комети (Чурюмова — Герасименко) було спущено космічний апарат.

Чи знаєте ви, що:

12 лютого 1809 р. народився й Чарльз Роберт Дарвін, англійський науковець, що створив теорію еволюції та запропонував разом з Альфредом Расселом Воллесом принципи природного добору. Після досліджень у Південній Америці та Галапагоських островах, де він був під час кругосвітньої подорожі на кораблі «Бігль» 1831–1836, Дарвін опублікував книгу «Походження видів шляхом природного добору», в якій пояснював еволюційний процес принципами природного й статевого добору. Його теорія викликала жорстокі суперечки, оскільки суперечила Книзі Буття Біблії.