12 травня: це цікаво знати

Posted by

У народі 12 травня назвали – «Дев’ять цілителів», оскільки люди вважали, що Дев’ять мучеників, які згідно з переказами у місті Кизик постраждали в 3 столітті н. е. за християнство, допомагають подолати тілесні хвороби і різні епідемії.

Лікувалися в цей день, в основному, травами, змовами і молитвами. Вірили, що саме в цей день всі змови є найбільш ефективними. Якщо людина народжувалася 12 травня, говорили, що їй належить пройти дев’ять різноманітних випробувань.

Зоряне небо вночі 12 травня передвіщає багатий врожай, а яскравий і ясний схід сонця – тепле літо. Блискавка перед дощем в цей день – опади будуть йти довго.

За церковним календарем, 12-го травня вшановують Дев’ять мучеників. Згідно з переказами, у місті Кизик служили та проповідували християнство дев’ять праведних чоловіків. Вони постраждали в 3 столітті н. е. за віросповідання, язичники після довгих тортур стратили мучеників.

Народні прикмети на 12 травня

  • схід сонця яскравий і ясний – літо буде теплим
  • зоряне небо вночі 12 травня передвіщає багатий урожай
  • мурахи 12 травня переселяються в сухе місце – скоро піде дощ
  • багато хрущів – чекай посухи
  • береза розпустила листя раніше вільхи – посуха влітку буде, і навпаки
  • блискавка перед дощем 12 травня – опади будуть йти довго
  • бджола 12 травня жалить – від дев’яти недуг рятує, оса – дев’ять недуг несе.

Іменинники 12 травня:
Артем, Богдан, Филимон.

12 травня народились:

1865 – Софія Окуневська-Морачевська – перша жінка-лікар в Австро-Угорщині, українська громадська діячка.

1888 – Варвара Адріанова-Перетц – український і російський літературознавець, фольклорист, мовознавець, текстолог, бібліограф, педагог. Дослідниця давньоруської літератури, зокрема «Слова о полку Ігоревім» та інших пам’яток ХІ–ХVI cт.

1924 – Федір Моргун – український державний і громадський діяч, учений-агроном, письменник і публіцист.

1936 – Іван Марчук – український живописець, лауреат Шевченківської премії. Один зі 100 геніїв світу.

12 травня відзначають:

  • Всесвітній день медичних сестер.
  • Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми.

Події 12 травня:

996 – у Києві освячена перша в Київській Русі кам’яна церква Десятинна

1311 – Інквізиція у Франції публічно стратила 54 лицарів Ордену тамплієрів

1364 – у Кракові створений Ягеллонський університет

1497 – Папа римський відлучив від церкви за єресь флорентійського ченця  Джироламо Савонаролу

1551 – в Лімі на базі монастирської школи Домініканського ордена заснований університет Сан-Маркос – перший на американському континенті.

1881 – встановлено французький протекторат над Тунісом.

1926 – Руал Амундсен і Умберто Нобіле зробили політ на дирижаблі над Північним полюсом.

1927 – у Москві піднявся в повітря перший літак конструкції Яковлєва – АІР-1.

1929 – у Львові створена організація письменників Західної України – «Гроно».

1937 – компанія Бі-Бі-Сі провела першу у світовій історії телетрансляцію (була показана церемонія коронації англійського короля Георга VI).

1949 – СРСР офіційно припинив блокаду Західного Берліна.

1954 – УРСР стала постійним членом ЮНЕСКО.

1965 – радянська автоматична міжпланетна станція «Луна-5», запущена космічною ракетою 9 травня 1965, досягла поверхні Місяця в районі Моря Хмар.

1980 – на екрани вийшов перший радянський фільм-катастрофа «Екіпаж».

1993 – Естонію прийняли до Ради Європи.

1994 – Азербайджан та Нагірно-Карабаська Республіка припинили військові дії на підставі Бішкекського протоколу.

2004 – в англіканській церкві введено посаду веб-священика, який опікується приходом, що існує виключно в мережі Інтернет.

2007 – Андрій Данилко посів друге місце на пісенному конкурсі  «Євробачення-2007», поступившись Марії Шерифович із Сербії.

Чи знаєте ви, що:

Софія Окуневська походила зі старовинного українського роду, який був яскравим прикладом національної гідності та патріотичної свідомості. Прадідом Софії був Стефан, на прізвище Окунь, який заледве вмів читати та писати. Його нащадок – Адам-Данилко – вже писався Окуневським і вивчився на священика. Діти та внуки Адама стали священиками та лікарями. Серед них дядьки Софії: Кирило – перший українець, що здобув фармацевтичну освіту, та Ярослав Окуневський – військовий лікар, контр-адмірал Австро-Угорського флоту, мандрівник, публіцист, меценат, національно-просвітницький діяч.

Сама ж Софія для того, щоб стати першою жінкою-лікарем в Австро-Угорщині, пройшла досить сувору школу випробувань твердості духу. І першим таким випробуванням був публічний іспит на атестат зрілості у Львівській академічній гімназії.

Річ у тому, що програми жіночих шкіл у Галичині не передбачали грецької та латини. До того ж дівчата не допускалися до державного іспиту на атестат зрілості, а без нього про університет годі було мріяти. Софія доклала немало зусиль і отримало дозвіл на складання іспитів, але довелося робити це публічно. Судячи з резонансу в галицькій пресі, це була сенсаційна подія. Присутніми на іспиті були, зокрема, Іван Нечуй-Левицький, Олександр Кониський з дочкою, Іван Белей та Іван Франко. Ця подія відбулася у 1885 році.