12 жовтня: це цікаво знати

Posted by

У народі 12 жовтня вшановували Феофана і Кирияка і говорили, що з цього часу дні вже стають похмурими з вологими та холодними туманами. Від зірок цієї ночі чекали доброго світла, тому намагалися побачити їх відразу після 12-ї години ночі.

Народні прикмети та приказки на 12 жовтня:

  • на небі 12 жовтня зірок багато – осінь буде сухою, а в наступному році збереш багатий урожай;
  • якщо людина народилася 12 жовтня, то її талісманом є опал. Сам по собі такий чоловік буде добрим;
  • ввечері або пізно вночі з’являється туман – прикмета, що найближчим часом заморозків не буде;
  • в лісі 12 жовтня пізні гриби з’явилися – сніг теж буде пізно;
  • свіжий ранковий вітер посилюється в денний час, а до вечора слабшає – за прикметами погода буде ясною.

За церковним календарем 12 жовтня вшановують вшановує пам’ять преподобного Киріака Відлюдника (Пустельника), який в 18 років став ченцем і трудився в обителі святого Євфимія, розташованой в місті Коринті. Пізніше Євфимій відправив його в Йордан до святого Герасима, який велів юнакові жити у себе в монастирському гуртожитку і працювати на різних послухах.

Іменинники 12 жовтня:
Феофан і Кир’ян.

12 жовтня народились:

1857 – Роман Кондратенко – що командував обороною Порт-Артура у російсько-японській війні. Походив з українських козаків з Катеринослава. Під керівництвом Кондратенка були розроблені та вперше застосовані ручні гранати, міномети та електризовані загородження.

12 жовтня – день пам’яті:

Герасима Смотрицького (1594) – релігійного, освітнього і культурного діяча, поета і письменника-полеміста. Перший ректор Острозької школи (академії). Керував редакторською працею у процесі видання Острозької Біблії (1581), написав до неї віршований текст і обидві передмови. Автор полемічної праці «Ключ царства небесного».

Події 12 жовтня:

1428 – у ході Столітньої війни англійці почали облогу Орлеана.
1492 – Христофор Колумб, перепливши Атлантичний океан, досягнув сучасних  Багамських островів, щиро вірячи, що дістався Східної Азії.
1612 – армія Речі Посполитої спільно з козацькими загонами захопила Москву.
1727 – на Генеральній раді у Глухові Данила Апостола обрали  гетьманом  Лівобережної України (за новим стилем).
1824 – у Москві відкрили Малий театр.
1860 – Ґарібальді Джузеппе проголосив Віктора Емануїла королем об’єднаного  Королівства Італія.
1863 – в Женеві утворено Міжнародний Червоний Хрест.
1871 – президент США Улісс Грант заборонив Ку-клукс-клан і наказав заарештувати лідерів цієї організації.
1863 – у Лондоні засновано Англійську футбольну асоціацію.
1905 – Норвегія розірвала унію зі Швецією і стала незалежним королівством.
1917 – екіпаж міноносця «Завидный» підняв Український прапор і відмовився його спускати.
1920 – у Ризі було підписано Договір про перемир’я та прелімінарні умови миру, за яким припинялися бойові дії, визначалася лінія кордону в Україні: Сарни-Рівне-Радивілів-р. Збруч. Польська республіка зобов’язалася припинити підтримку збройних формувань УНР й Добровольчої армії. Східна Галичина, Західна Волинь,  Холмщина, Західне Полісся і Підляшшя залишалися за Польською республікою.
1922 – Семиріченська область РСФРР перейменована на Джетисуйську.
1924  – у складі Української СРР засновано Молдавську АРСР.
1939  – Народні Збори Західної України під тиском більшовиків ухвалили декларації, спрямовані на входження краю до складу УРСР.
1947 – у західних областях Української РСР розпочалася наймасовіша за повоєнний період депортація українців.
1956  – створено Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).
1965  – на урочистій церемонії в Букінгемському палаці члени гурту The Beatles стали кавалерами Ордену Британської імперії.
1971 – на Бродвеї відбулася прем’єра рок-опери «Jesus Christ Superstar».
1984  – на екрани США вийшов суперпопулярний блокбастер «Термінатор», із нинішнім губернатором Каліфорнії Арнольдом Шварценеґґером у головній ролі.
1991 – у Києві відбувся установчий з’їзд Соціалістичної партії України.
1994  – у місті Ваді-Араба на йордано-ізраїльському кордоні підписано повномасштабний договір про мир між Ізраїлем і Йорданією.
2002  – у Москві в театральному центрі на Дубровці під час спецоперації зі знищення терористів і звільнення заручників отруєно 128 осіб.
2010 – унаслідок зіткнення локомотива з пасажирським автобусом в Нікопольському районі загинуло 45 осіб.

Чи знаєте ви, що:

Дотепер невідомо, де Герасим Смотрицький здобув освіту. Сам себе він скромно називав «простаком невченим» і в передмові до «Острозької Біблії» (1581 р.) зазначав, що «училища ніколи не бачив». Проте, не викликає сумнівів, що автор «Ключа царства небесного» здобув початкову освіту в домашніх вчителів, що було типовим для шляхти XVI ст., а згодом опанував сучасну йому науку шляхом наполегливої самоосвіти.

Попри це, сучасники говорили, що він «людина найкращих звичаїв, а також видатної вченості» «умілий у науках грецьких, латинських і в мові слов’янській».

Високо цінуючи вченого, князь К.Острозький призначив його на посаду першого ректора Острозького колегіуму. І йому вдалося організувати навчальний процес за найкращими зразками європейських академій. Програма колегіуму поєднувала елементарну, середню та основні елементи вищої освіти. Вона ґрунтувалася на вивченні «семи вільних наук», вводилися також основи філософії. Високого рівня досягло вивчення музики хорового співу. Звідси по Україні та Білорусі поширився т.зв. «острозький наспів». Як зазначив один із сучасників, тут навчалася «руська молодь, як шляхетського, так і плебейського походження».

Цікавим є той факт, що навіть прихильники та проповідники католицизму називали Острозьку школу колегіумом. Звеличуючи католицькі університети, один з них – І.Потій, стверджував, що в Острозькій школі можна побачити таке, чого «ні в Польщі, ні в Литві…, ні на Русі не знайдеш». На думку відомого вченого І. Голеніщєва-Кутузова, Острозька школа була предтечею академій у Києві та Москві.