13 березня: це цікаво знати

У народі 13 березня називали днем Василя Крапельника. Говорили: з’явилася крапель, а це означає, що зима плаче. Дівчата в цей день співали веснянки та випікали калачі. Вважалося, що потрібно обов’язково з’їсти зранку калач натщесерце – це на щастя.

Наші пращури в цей день спостерігали, як тануть круги навколо дерев, по цьому судили про весняну погоду: круті краї, крута і весна буде, пологі – весна буде затяжною.

За церковним календарем вшановує Преподобного Василя, що постраждав під час іконоборства. У народному календарі свято відоме як “Васильєв день”, а також вважається астрономічним рубежем зими та літа.

Іменинники 13 березня:
Нестор, Марина, Василь, Микола, Кіра, Арсен.

13 березня народились:

1858 – Павло Тутковський – один з основоположників геології та географії України. Укладач «Словника геологічної термінології». Ініціатор створення Геологічного музею в Києві.

1884 – Степан Витвицький – громадський і політичний діяч, юрист, журналіст. У 1915–1918 рр. – член редакції газети «Діло» і редактор «Свободи» у Львові. 1954 обраний президентом УНР на еміграції.

1888 – Антон Макаренко – український та радянський педагог і письменник, один із засновників радянської системи дитячо-підліткового виховання. Автор книг «Прапори на баштах», «Педагогічна поема».

1961 – Василь Ігнатенко – ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС, командир відділення 6-ї самостійної воєнізованої пожежної частини з охорони м. Прип’ять.  Герой України.

Події 13 березня:

1325 – заснована столиця ацтекської імперії Теночтітлан (зараз — Мехіко).

1519 – іспанський конкістадор Ернан Кортес висадився з загоном солдатів в Мексиці.

1639 – коледж у Кембриджі (Массачусетс, США) названий Гарвардським на честь свого першого великого спонсора Джона Гарварда.

1669 – підписані Глухівські статті – договір про права українських козаків, укладений між Москвою та козацькою старшиною.

1781 – Вільям Гершель відкрив Уран, сьому планету Сонячної системи.

1809 – сер Джордж Гордон зайняв місце в британській Палаті лордів як лорд Байрон.

1881 – у Санкт-Петербурзі бомбою, що її кинув народоволець Ігнатій Гриневицький, смертельно поранено російського царя Олександра II.

1917 – до Києва із заслання повернувся Михайло Грушевський.

1917 – над будівлею Центральної Ради ухвалено підняти жовто-блакитний прапор.

1921 – Монголія (до того Зовнішня Монголія) проголосила незалежність від Китаю.

1938 – російська мова введена як обов’язковий предмет для навчання у всіх школах СРСР.

1938 – відбувся аншлюс Австрії Німеччиною.

1940 – Фінляндія і СРСР підписали мирний договір. Закінчення Зимової війни.

1949 – у Канаді почала діяльність Українська Вільна Академія Наук.

1961 – у Києві сталася «Куренівська трагедія». Внаслідок техногенної катастрофи  загинули понад 1500 мешканців Куренівки, а також пасажирів міського транспорту, що потрапили у зону лиха.

1997 – Україна та НАСА підписали договір про політ у космос першого українського космонавта. Ним став Леонід Каденюк.

2013 – обраний 266-й Папа Римський Франциск I.

2014 – в Донецьку під час мітингу проти російської агресії був убитий місцевий мешканець Дмитро Чернявський.

 

Чи знаєте ви, що:

У селі Лемеші (Чернігівська область) на початку XVIII століття народився хлопчик Олексій Розум. У вільний від випасу корів час, він співав у сільському церковному хорі, де був помічений, відправлений до Петербурга й згодом став графом Розумовським й вінчаним чоловіком імператриці Єлизавети (щоправда, без права престолонаслідування). Брат графа Кирило у 18 років вже очолив Петербурзьку академію наук, а згодом ще й став гетьманом Лівобережної України.

Comments

359 Переглядів