13 липня: це цікаво знати

13 липня у народі вшановують Полупетра, або Петрового батька. В одних регіонах вважається, що назване воно так на честь батька святого апостола Петра, а в інших – самого Петра, просто свято є наполовину меншим, ніж 12 липня.

На Полупетра колись вшановували пастухів, а також тварин. Варили борщ у трьох горщиках з трьох півнів на згадку про те, що Петро тричі зраджував Христа. У цей день пастухи могли не випасати тварин, а тому залишилося прислів’я: «На Полупетра щаслива дітвора». З Полупетром також пов’язано і багато молитов та прислів’їв, присвячених тваринам. Зокрема: «Щаслива та хата, де худоби багато».

Спостереження за погодою на Полупетра більше стосувалися врожаю: «Якщо цього дня пройде один дощ – врожай непоганий, якщо два – добрий, а три – багатий».

Наші пращури прислуховувались до зозулі: якщо вона продовжує кувати – літо буде хороше і довге.

За церковним календарем 13 липня відзначають свято Дванадцяти апостолів – учнів Христа, найбільш наближених до нього. У наших предків це був день вшанування літа, що ставало найбільш спекотним в цю пору.

Сьогодні не можна злитися і сваритися, ображатися і пліткувати, адже це день прощення і примирення. А ще, краще не призначати сьогодні зустрічі у першу половину дня, інакше вони погано закінчаться.

Іменинники 13 липня:
Андрій, Матвій. Пилип, Хома, Симон, Софрон.

13 липня народились:

1894 – Ісаак Бабель – письменник, драматург і режисер,  відомий своїми «Одеськими оповіданнями» та збіркою «Кінармія».
1896 – Борис Черановський – український і радянський авіаконструктор. Першим застосував трикутне крило на планері БІЧ-8, який було успішно випробувано 1929 р.
1910 – Петро Непорожній – учений, професор, доктор технічних наук. Під його керівництвом була успішно здійснена програма будівництва Рівненської та Запорізької атомних електростанцій, каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі. Міністр енергетики СРСР (1962–1985). Під його керівництвом в Радянському Союзі була створена практично вся енергетична галузь.
1940 – Іван Сокульський – український поет, правозахисник, громадський діяч, один з авторів «Листа творчої молоді м. Дніпропетровська».

Події 13 липня:

1260 – відбулася битва біля озера Дурбе. Армія Тевтонського Ордена зазнала найбільшої поразки в XIII столітті (150 лицарів загинули) від військ жемайтів.
1728 – Данський морський офіцер на російській військово-морській службі Вітус Беринг вирушив в плавання з Камчатки на північ для відкриття протоки між Америкою та Азією
1772 – британський мореплавець Джеймс Кук почав перше в історії навколосвітнє плавання із заходу на схід.
1837 – королева Вікторія переїхала в Букінгемський палац, який став основною резиденцією королів Великої Британії.
1839 – грошова реформа в Російській імперії, здійснена міністром фінансів Є. Ф. Канкріним: введення розрахунку на срібло шляхом девальвації.
1841 – укладення конвенції між Російською імперією, Великою Британією,  Королівством Франція, Королівством Пруссія і Османською імперією про заборону військовим суднам іноземних держав входити в протоки Босфор і Дарданелли.
1870 – Князь Отто фон Бісмарк, розіславши з Емса по дворах Європи телеграму з складеним ним в принизливому для Французької імперії дусі комюніке про минулі в цьому німецькому містечку переговори прусського короля Вільгельма I з французьким посланцем Вінсентом Бенедетті, здійснив свою знамениту і підступну провокацію, що увійшла до історії як «Емська депеша». Через 6 днів Французька імперія оголосила Королівству Пруссія війну, в якій вже в січні 1871 року зазнала поразки.
1885 – в Амстердамі відкритий Державний музей.
1897 – Гульєльмо Марконі отримав патент на радіо.
1908 – у Лондоні відкрилися IV Олімпійські ігри, де вперше взяли участь жінки
1920 – в Україні відкрилося товариство Червоного Хреста.
1923 – Британський парламент схвалив внесений леді Астор закон, що забороняв продаж алкоголю особам, молодшим 18 років.
1930 – відкриття першого чемпіонату світу з футболу, який пройшов в Уругваї.
1938 – gерший телетеатр відкрився в Бостоні. За 25 центів 200 глядачів могли протягом 45 хвилин спостерігати за шоу з піснями і танцями. Сама вистава відбувалась поверхом вище і передавалася вниз за допомогою телебачення.
1939 – Френк Сінатра записав свою першу платівку з піснею «From the Bottom of My Heart».
1944 – pавершення наймасштабнішої повітряно-десантної операції американсько-британських військ під час Другої світової війни — операції «Оверлорд» (висадка в Нормандії).
1944 – початок битви під Бродами (між 13-м корпусом 4-ї танкової армії Вермахту, до складу якого входила дивізія СС «Галичина», та радянськими військами 1-го Українського фронту).
1947 – у Парижі міністри закордонних справ європейських країн погодилися прийняти план відновлення Європи, запропонований держсекретарем США Джорджем Маршаллом. Від участі в конференції відмовилися країни радянського блоку і Фінляндія, але пропозиція їм приєднатися до плану пізніше залишалася в силі.
1949 – Папа Римський Пій XII оголосив, що будь-який католик, який свідомо і добровільно вступив в лави компартії або іншим чином підтримує її, буде відлучений від церкви.
1951 – в Лондоні закладенням першого каменя королевою Єлизаветою II почалося будівництво будівлі Королівського Національного Театру.
1956 – закладений наріжний камінь «Кармеліта», першого на Близькому Сході метрополітену, розташованого в місті Хайфа, Ізраїль.
1964 – Китайська Народна Республіка звинуватила Хрущова у капіталістичних методах керування країною.
1966 – на екрани США вийшов фільм «Як украсти мільйон» з Одрі Гепберн  і  Пітером О’тулом в головних ролях.
1972 – на Харківському турбінному заводі розпочато серійний випуск турбін для атомних електростанцій.
1973 – виходить перший альбом гурту «Queen».
1985 – в Лондоні і Філадельфії одночасно пройшли концерти «Live Aid» для допомоги голодаючих Африки. Організатором заходу був лідер групи «Boomtown Rats» Боб Гелдоф, який зумів привернути для участі таких зірок, як Мік Джаггер, Мадонна, Тіна Тернер, Пол Маккартні, Девід Бові, Боб Ділан. По телебаченню виставу дивилися більше півтора мільярда глядачів в 160 країнах. СРСР виявився чи не єдиною країною, що відмовилася від показу концерту.
1985 – на змаганнях в Парижі Сергій Бубка вперше подолав в стрибках з жердиною висоту 6 метрів.

Чи знаєте ви, що:

Священними тваринами в Україні є корова і коза. Коза символізує плодючу силу.

Священною комахою в українців є бджола. Існує повір’я, що коли римляни розпинали Ісуса, то збиралися забити цвяха Йому в живіт, однак туди сіла бджола і мучителі подумали, що цвях вже забили. Таким чином полосата комаха зменшила страждання Спасителя.

Священними птахами є лелека і журавель. Лелека приносить у вузлику дітей, а журавель уособлює люблячого чоловіка.

Священними членистоногими у нас є павуки. За повір’ям павуків не можна вбивати, їх варто просто виносити з хати, бо вони засновники і очисники світу.

Пісенними символами є тополя, що уособлює світове дерево і козацьку долю, та калина, що символізує дівочу долю.

Найсвятішим подарунком для українця є вишиванка, рушник або ж хустка – символи народної індивідуальності.

Comments

322 Переглядів