13 листопада: це цікаво знати

За народним календарем 13 листопада, як правило, займалися свійською птицею. Одних відправляли на зимівлю, інших відзначали для забою.

У давнину цього дня відзначали Юрову, свято рибалок. У народі казали: «Хороший рибалка має за клюванням знати, що рибу сазаном звати». Наші пращури цього дня прислуховувались до снігура: якщо він свистить  незабаром зима буде.

За церковним календарем 13 листопада вшановують преподобних Спиридона та Никодима.

За переказами, двоє святих, які жили у 12 столітті в Ближніх печерах Києво-Печерського монастиря, протягом 30 років виконували свій послух — пекли просфори. Преподобний Спіридон прийшов у монастир при ігумені Пімені вже немолодою людиною. Подвижник супроводжував свою працю невпинною молитвою і співом псалмів. Святий Никодим працював поруч із преподобним Спіридоном і вів таке ж строге життя.

Легенда оповідає про диво, пов’язане зі святими: одного разу піч загорілася, але вони змогли загасити вогонь, залишившись неушкодженими. Напевно, тому у народі Никодима та Спиридона шанували як охоронців будинку від пожежі. Також святі оберігали сім’ї від інших нещасть.

Іменинники 13 листопада:
Никодим, Свирид, Мавра та Іван.

13 листопада народилися:

1869  Олександр Черняхівський  український громадський діяч, лікар-гістолог. Перший голова Всеукраїнської спілки лікарів, активний творець української медичної термінології.
1889  Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко) – український письменник-сатирик і гуморист, автор-засновник художнього жанру нарис-усмішка.

13 листопада відзначається:

  • Міжнародний день сліпих.

Події 13 Листопада:

1708 російські війська під керівництвом Олександра Меншикова захопили та знищили гетьманську столицю Батурин, вирізавши всіх мешканців.
1851 уведена в дію Миколаївська залізниця.
1918 уряд Гетьмана Павла Скоропадського звільняє з в’язниці Симона Петлюру, який одразу поїхав у Білу Церкву організовувати повстання.
1918 розпочалося таємне засідання Української національної спілки, на якому створено Директорію УНР — найвищий орган державної влади.
1918 у Львові Українська національна рада ухвалила тимчасовий основний закон, яким проголошено Західноукраїнську Народну Республіку.
1918 уряд Радянської Росії в односторонньому порядку анулював Брестський  мир.
1945 у Франції Шарля де Голля обрано головою Тимчасового уряду.
1956 стала до ладу найбільша в Європі нова мартенівська піч № 8 на  металургійному заводі ім. Ворошилова у Ворошиловську.
1971 виведений на орбіту навколо Марса перший міжпланетний космічний апарат, перший штучний супутник Марса («Марінер-9», США).
1980 американський космічний апарат «Вояджер-1» передав на Землю перші фотографії Сатурна великим планом.
1994 за результатами референдуму Швеція вступила до ЄС.
1997 відбулося перше в історії засідання Центральної виборчої комісії України (цей день вважають датою створення ЦВК України).
2007 Європарламент дав згоду на набуття чинності угод Євросоюзу з Україною про спрощення візового режиму та реадмісію.
2015 терористичні акти в Парижі 13 листопада 2015.
2015 Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій дискваліфікувала Росію зупинила участь Всеросійської федерації легкої атлетики у всіх міжнародних змаганнях на невизначений час через систематичні зловживання допінгом.

Чи знаєте ви, що:

Остап Вишня, на той час ще просто Павло Губенко, був мобілізований у 1918 році до Армії УНР у медичні частини. Там він за рік став начальником медично-санітарного управління Міністерства залізниць. У його розпорядженні були всі залізничні шпиталі, в яких лежали хворі офіцери та вояки Української Галицької армії, Дієвої Армії Української Народної Республіки.

Цього ж, 1919 року, його схопили більшовики. ЧК вважало великим успіхом полон офіцера Губенка  високопоставленого «петлюрівського» урядовця. У тюрмі його вирішено було тримати «до повного закінчення громадянської війни». Проте його письменницький талант рятує його з в’язниці вже через два роки.

Під час геноциду українців у 1932–33 роках Павла Губенка мали розстріляти, але його врятував щасливий випадок. Сталін вирішив, що петлюрівець Вишня своїми гуморесками має спростувати «наклепи буржуазних націоналістів», які стверджують, що улюбленця цілої України закатувала Москва. І Вишню просто з арештантського барака на Печорі (Комі АРСР) перекидають в письменницький кабінет у щойно деокупованому Києві. «Буржуазні націоналісти» привітали звільнення Остапа Вишні та подякували гумористові, що він перший у широкій радянській пресі поінформував світ про УПА, яка активно діє та перемагає.

З Вишні був бездоганно вірний друг і товариш. Його знайомі оповідають, що він рятував своїх товаришів гумором в підвалах ЧК та допомагав матеріально, коли знаходився на свободі. Коли 1931 був арештований Максим Рильський, з яким Павло Михайлович дружив так само міцно, як з Хвильовим, Кулішем і Досвітнім, то Вишня, не боячись накликати на себе гнів НКВС, кинувся з Харкова до Києва на допомогу безпорадній родині поета, а після щасливого звільнення Рильського з тюрми  забрав його до себе в Харків на кілька тижнів у гості.

Comments

243 Переглядів