13 лютого: це цікаво знати

Posted by

У народі святий Микита вшановується як охоронець від пожеж, блискавок і засухи. Наші пращури помітили: якщо вдень 13 лютого з’явиться іній, то снігу в ніч на 14-е не буде, а якщо сніг все ж випадав, готувались до відлиги. Якщо у цей день посилювався вітер, вважалось, що він буде ставати все сильнішим, поки не перетвориться на заметіль.

За церковним календарем 13 лютого – день пам’яті мучеників Кира та Іоанна і з ними мучениці Афанасії та дочок її Феодотії, Феоктисти і Євдоксії. Їх було зараховано до лику святих через те, що вони постраждали за свою віру у Христа.

Кір працював лікарем, але він вмів лікувати не лише тілесні рани, але й душевні, завдяки вірі, молитві та зверненню до Господа. Іоанн служив у війську та познайомився з Кіром, коли навернувся до християнства. Афанасія та її дочки завжди були вірними Богу, за що їх і було схоплено.

Кір та Іоанн пробралися до темниці, де сиділи ув’язнені Афанасія та її дочки, щоб зміцнити віру мучениць і помолитися за них. Коли Сіріан, який схопив жінок, дізнався про це, то схопив також Іоанна і Кіра. Він піддав їх страшним мукам, щоб змусити відвернутися від Христа. Всі муки винесли Афанасія і її дочки, через що їх потім стратили. Подвижників Кіра й Іоанна Сіріан катував ще довше. Але все марно. Святі померли, так і не змінивши своєї віри.

Іменинниками 13 лютого є:
Віктор, Микита, Богдан, Іван, Афанасія.

13 лютого народились:

1843 – Микола Вербицький-Антіох – український письменник, поет-лірик і сатирик, громадський діяч, педагог, видавець, член Київської громади.
1884 – Наталія Полонська-Василенко – українська вчена-історик. Авторка близько 200 наукових праць. Підсумком наукової діяльності історика стала двотомна «Історія України».
1909 – Віктор Іванов – український кінорежисер, сценарист, письменник. Поставив фільми: «Шельменко-денщик», «Сто тисяч», «За двома зайцями», «Ключі від неба» та ін.
1933 – Лев Перфілов – український актор («Зелений фургон», «Місце зустрічі змінити не можна», «Пригоди Електроніка»).

13 лютого відзначають:

  • Всесвітній день радіо.

Події 13 лютого:

1784 – указом Катерини II з приєднаних 1783 року до Російської імперії  земель Кримського ханства (Крим, Тамань, Кубанська сторона) утворено  Таврійську область на правах намісництва (центр — Сімферополь).
1895 – брати Луї й Август Люм’єр створюють перший кінопроектор.
1898 – першою жертвою наїзду автомобіля став Генрі Ліндфілд із Брайтона (Велика Британія).
1917 – у Великій Британії уряд дозволив жінкам бути водіями таксі.
1940 – Михайло Булгаков закінчив роман «Майстер і Маргарита».
1942 – розпочався примусовий вивіз українського населення з окупованих територій на роботи до Німеччини.
1945 – авіація союзників практично повністю зруйнувала Дрезден.
1956 – в Антарктиді відкрито першу радянську наукову станцію «Мирний».
1959 – до продажу надійшли перші ляльки Барбі.
1960 – відбулося перше випробування французької атомної бомби в Сахарі.
1981 – в «Нью-Йорк таймс» опублікована найдовше речення – з однієї тисячі двохсот вісімдесяти шести слів.
1991 – авіація США завдала удар по передбачуваному іракському командному пункту в Багдаді. Як виявилось, це було звичайне бомбосховище, де знаходились жінки, діти, люди похилого віку. Загинуло близько 400 осіб.
1992 – Уганда визнала незалежність України.
2001 – арешт екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко за контрабанду російського газу в Україну і несплату податків.

Чи знаєте ви, що:

13 лютого 1873 р. народився відомий оперний співак Федір Шаляпін. Чи знаєте ви, що у свій час він досить часто навідувався до Києва до своїх друзів?

Якось Шаляпін, сам виходець з народу, вирішив дати концерт для робітничого люду Києва. Навколо очікуваної вистави вирували пристрасті, а коли стало відомо, що половину квитків роздарують безплатно, біля приміщення колишнього цирку (він стояв на теперішній вулиці Городецького на місці кінотеатру «Україна») зібралася величезна юрба, яка повністю заполонила вулицю.

Цирк теж був заповнений вщент, а вистава все не починалася. Хтось висловив припущення, що співака заарештували. Зчинився ґвалт, свист, прокльони на адресу жандармів. А в цей час співак і його акомпаніатор намагалися продертися крізь натовп на вулиці. Ніщо не допомагало.

Допомогли пожежники, які знайшли довжелезну драбину, по ній Шаляпін зі своїм акомпаніатором піднялися на дах сусіднього будинку, а потім, як справжні супермени, перемахнули на дах цирку і протиснувшись крізь маленьке віконечко, нарешті потрапили до приміщення.

Всупереч цим незручностям, Шаляпін був вражений таким виявом шаленої любові до нього. Він співав так, що цей концерт 1906 року згадували у нашій столиці ще багато років.