13 січня: це цікаво знати

У народному побуті 13 січня зранку на Меланки починали готувати другу обрядову кутю. На відміну від багатої, її заправляли скороминою; на Поліссі, скажімо, зерно варили зі смальцем. Як і на багатий вечір, кутю ставили на покуті, дотримуючись попередніх обрядів.

Крім цього, господині готували млинці з салом, пироги та вареники з сиром аби обдаровувати ними щедрувальників. Цього дня колись мирилися посварені. Хлопці щедрували та водили Меланку, тобто, перевдягнутого в жіноче вбрання жартівника, а дівчата ворожили.

Наприклад, клали під подушку гребінця, примовляючи, щоб суджений у сні розчесав волосся. Або ж виходили на вулицю, щоб дізнатися, якою буде вдача у майбутнього чоловіка. Якщо на дорозі зустрічався пес, то норов у судженого мав бути лихий, а вівця – тихий.

Старші ж люди намагалися завбачувати погоду, бо ж який перший день у Новому році, таким буде і весь рік. Вечір цього дня називають Щедрим.

За церковним календарем 13 січня відзначають Віддання свята Різдва Христового. Також цього дня вшановують пам’ять преподобної Меланії Римлянки. Вона була черницею, меценаткою і жила в Римі за часів занедбання Римської імперії. Своє ім’я отримала на честь бабусі — Меланії Старшої, тому інколи її також називають Меланією Молодшою.

Меланії народилася в знатній і досить заможній родині з роду Валеріїв Мессал. Цікавою була традиція роду, згідно з якою чоловіки були язичниками, а жінки сповідували християнську віру. З самого дитинства Меланія відрізнялася особливою любов’ю до Христа, жадала тілесної непорочності та мріяла своє життя присвятити служінню Богу. Проте батьки, як багаті люди, бачили в Меланії лише спадкоємицю роду.

Іменинники 13 січня:
Меланія, Петро.

13 січня народились:

1827 – Микола Бекетов – український фізико-хімік, професор кафедри хімії Харківського університету (1855 – 1887), започаткував харківську фізико-хімічну школу. Батько українського архітектора Олексія Бекетова. Брат ботаніка Андрія Бекетова.
1851 – Василь Образцов – доктор медицини, один із засновників київської терапевтичної школи. Першим у світі описав клінічну картину тромбозу коронарних артерій і обґрунтував можливість прижиттєвого розпізнавання інфаркту міокарда.
1877 – Левко Мацієвич – український корабельний інженер, автор багатьох проектів кораблів, підводних човнів, перший український авіатор, громадський і політичний діяч.
1893 – Павло Гарячий  український військовий діяч, сотник Армії УНР.
1894 – Євген Онацький – провідний діяч ОУН, громадський діяч, журналіст  і науковець.

13 січня відзначають:

  • Щедрий вечір або Старий Новий рік.

Події 13 січня:

1510 – московське військо увійшло в Псков. Ліквідована Псковська республіка.
1610 – Галілео Галілей відкрив четвертий супутник Юпітера, який згодом отримав назву Каллісто. Третій за величиною супутник у Сонячній системі, розміром приблизно з Меркурій.
1681 – у Бахчисараї підписано договір, який завершив московсько-турецьку війну 1676–1681 і встановлював перемир’я між країнами терміном на 20 років. Згідно з Бахчисарайською угодою Османська імперія визнала Україну за Московією.
1819 – встановлення казенного продажу алкогольного питва у Росії.
1854 – Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент  – акордеон.
1919 – Київ. Директорія УНР затвердила закон про заклик військових до дійсної служби.
1919 – у Харкові відділ внутрішніх справ Тимчасового робітничо-селянського уряду України видав розпорядження ревкомам та радам про ліквідацію буржуазного державного апарату та відновлення радянських органів влади.
1919 – у Харкові утворено Українське центральне агентство (Укрцентраг) з розповсюдження преси й літератури. У складі губернських та повітових виконкомів утворювались відповідні відділи, вони займалися розповсюдженням та постачанням друкованої продукції, виконували роль посередника між пресою, книговидавцями та читачами. Мали у своєму підпорядкуванні усю мережу книжкової торгівлі: магазини, кіоски тощо.
1928 – у трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії  RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.
1934 – у Радянському Союзі запроваджено новий науковий ступінь — «кандидат наук».
1936 – у Варшаві завершився один із найбільших судових процесів проти ОУН, в якому частина обвинувачених, в тому числі студент Степан Бандера, були засуджені до страти.
1942 – почалося примусове вивезення населення України в Німеччину  (Остарбайтери).
1942 – конференція представників союзних країн, окупованих Німеччиною, що відбулася в Лондоні, прийняла декларацію про покарання військових злочинців.
1943 – Адольф Гітлер видав директиву про тотальну мобілізацію матеріальних засобів та людських ресурсів Німеччини.
1949 – радянська агентурна розвідка здобула в Пентагоні та Ленглі план нападу на СРСР – Операція «Дропшот» (Dropshot).
1953 – у радянських газетах «Правда» та «Известия» опубліковано повідомлення  ТАРС про розкриття «змови кремлівських лікарів, винних у смерті вищих керівників КПРС, радянського уряду та збройних сил»: дев’ять провідних лікарів, більшість з яких євреї, звинувачувались у вбивстві секретаря ЦК Андрія Жданова та начальника ГПУ Радянської армії Олександра Щербакова. Через три місяці, уже після смерті Сталіна, «справу лікарів» було оголошено фальсифікацією, а з підозрюваних, двоє з яких померло під час слідства, знято обвинувачення.
1957 – компанія Wham-O почала випуск фризбі.
1965 – губернатор штату Міннесота (США) Карл Ролваг та мер Міннеаполісу Артур Нафталін підписали прокламації про проголошення 22 січня «Днем української  незалежності».
1989 – у всій Великій Британії комп’ютери були вперше паралізовані вірусом  «Friday the 13th» («П’ятниця, 13-те»), відомим також під назвою «Jerusalem», котрий періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п’ятницю.
1991 – у литовській столиці Вільнюсі підрозділ КДБ штурмує міський телецентр і телевежу, що призвело до загибелі 13 литовців і одного офіцера КДБ.
1992 – Україна та Королівство Швеція встановили дипломатичні відносини.
1992 – республіка Кіпр визнала незалежність України.
1993 – у Парижі представники 130 країн підписали «Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення».
1999 – 36-річний Майкл Джордан, жива легенда американського баскетболу, офіційно оголосив, що залишає команду «Чикаго Булз» і припиняє професійну кар’єру баскетболіста.
2000 – про свою відставку з поста глави компанії «Microsoft» заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Ґейтс.
2015 – теракт під Волновахою в ході російської збройної агресії проти України.

Чи знаєте ви, що:

На Меланію (13 січня) у народі існувала традиція грати «У Меланку», щоб провести старий рік якомога веселіше. А грати треба ось як.

З гурту молоді вибирається хлопець, який найкраще вміє жартувати. Він переодягається й стає «Меланкою». Інші теж переодягаються: хто циганом, хто ведмедем, хто журавлем, хто чортом… Одним словом, хто що цікаве придумає, те й утілює.

Це дійство цілком може відбуватися й удень – тоді дітлахи юрбою біжать за переодягненою ватагою, щоб добре роздивитися таку чудасію.

Хлопці не до кожної хати заходять, а тільки до тих домів, у яких є надія зустріти дівчат. Як і при водінні кози, дозвіл пощедрувати слід випрошувати в пісенній формі:

Господинечко, господаречку,
Пусти в дім Меланочку,
Меланочка чисто ходить –
Нічого в домі не пошкодить.
Добрий вечір!

Господар запрошує до хати, уся родина збирається подивитися на ряджених, надто ж дівчата цікаві до того, що відбувається. Дарма що попередню «рекламу», «Меланка» ходить по хаті й робить шкоду, наприклад, може сміття розкидати або посуд поперевертати. Господині знають цей звичай, тому уважно слідкують, щоб «Меланка» поводилася гарно, нічого не чіпала.

Тим часом хлопці щедрують, висміюючи поганих господинь:

А Меланка – неробоча,
Їх сорочка – парубоча,
Як люди ідуть на жнива,
То Маланка – на пива!

Дівчата сміються й хвалять пісню й танці. Кожен із ряджених показує свої здібності: щосили витанцьовує, аж поки дух заб’є. Коли нарешті щедрівку скінчено, усі сідають до святкового столу.

Якщо «Меланкою» обирають дівчину, то ця «Меланка» значно поважніша та статечніша; вона вбирається молодою. Дівчата, щедруючи, до оселі не заходять, а стоять попід вікнами та співають:

Ой, на річці, на Йордані,
Добрий вечір на Мелані,
Добрий вечір, щедрий вечір,
Людям добрим на сей вечір!

Comments

399 Переглядів