13 травня: це цікаво знати

Posted by

У народі 13 травня колись вшановували Якова і, виганяючи у цей день корів на пашу, говорили: «На Якова трава ще ніякова». Наші пращури спостерігали за вечором і ніччю на Якова: теплий вечір та зоряна ніч пророкували грозове і тепле урожайне літо. На погоже літо вказував і ясний схід сонця. Казали, що саме в цей день всі сватання припиняються, і починаються приготування до весільних  урочистостей.

Народні прикмети на 13 травня

  • з берези тече багато соку – дощів теж багато буде в літній період
  • вночі 13 травня багато зірок, і дме теплий вітер з півдня – літо буде врожайним і дуже теплим
  • вночі вітру немає, а на небі багато зірок – прикмета до того, що варто очікувати посухи в літній період
  • ясний схід сонця 13 травня – літо буде врожайним
  • сонце закрито на Сході хмарами – сінокіс буде дощовим
  • тепла і дощова погода обіцяє гарний врожай хліба. Південний вітер дме – прикмета до того, що буде родюче і тепле літо
  • тиха та зоряна ніч 13 травня – влітку буде гарна погода, і можна зібрати багатий урожай
  • ясний схід – літо буде сонячним
  • тихий і теплий вітер обіцяє родюче літо
  • зірки 13 травня сховалися – буде дощ
  • волога і тепла погода – хліб добре вродить
  • хмари попливли, небо нахмурилось, але кульбаби залишилися відкриті – дощу не буде
  • небо затягнулося хмарами, грім гримить, але бджоли не сховалися – опадів не буде.

За церковним календарем 13-го травня відзначається день пам’яті апостола Якова Заведієва (Яків Теплий) — одного з апостолів, що згадуються в Новому Завіті. Він був старшим братом Іоана Богослова. Зеведєєвими братів Якова та Івана називали на ім’я їх батька Зеведія. Брати разом з апостолом Петром вважалися найближчими учнями Ісуса Христа. Тільки їх Син Божий зробив свідками свого Преображення.

Іменинники 13 травня:
Максим, Микита, Яків, Гнат, Василь.

13 травня народились:

1849 – Панас Мирний (Рудченко) – український письменник, фольклорист, публіцист, громадський і культурний діяч. Автор романів «Хіба ревуть воли як ясла повні?», «Повія», п’єси «Лимерівна», повістей «Лихі люди», «Голодна воля».

1936 – Володимир Підпалий – український поет, видавець. Автор збірок «Зелена гілка», «Повесіння», «В дорогу», «Вишневий цвіт», «Поезії», книжки для дітей «Кожна бджілка – немов лічилка».

Події 13 травня в Україні:

1501 – Амеріго Веспуччі відправився в подорож на Захід, у ході якої з’ясував, що Колумб відкрив новий континент.

1830 – Еквадор вийшов зі складу Великої Колумбії й оголосив себе незалежною республікою.

1865 – в Одесі відкрито третій в Україні університет – Новоросійський, сьогодні – національний університет імені Мечникова.

1913 – у Петербурзі здійснив перший політ перший у світі 4-моторный літак «Руський витязь» (загальна маса близько 5 000 кг), побудований за проектом київського авіаконструктора І. І. Сікорського. На його базі пізніше був створений повітряний гігант «Ілля Муромець», що використовувався під час Першої  світової війни.

1918 – радянському Наркомату продовольства надані надзвичайні повноваження для реквізиції продуктів у селян

1918 – в США надруковані поштові марки з переверненим зображенням літаків, які стали колекційною рідкістю.

1927 – засновано київський футбольний клуб «Динамо».

1950 – в англійському Сільверстоуні пройшла перша гонка першого чемпіонату «Формули-1»

1963 – Кувейт став 111-ою державою, прийнятою в ООН.

1975 – київське «Динамо» вперше виграло Кубок володарів кубків Європи з футболу, перемігши з рахунком 3:0 угорський клуб «Ференцварош».

1981 – на площі Святого Петра у Ватикані турецький терорист Алі Агджа важко поранив Папу Римського Івана Павла II.

1989 – близько двох тисяч студентів оголосили голодування на пекінській площі Тяньаньмень, вимагаючи проведення у Китаї демократичних реформ.

1990 – вийшло перше число газети «Галичина» — першої за радянських часів демократичної багатотиражної газети Івано-Франківської області.

1991 – в Києві пройшов I Конгрес поляків, які мешкають в Україні.

1991 – Вінні Мандела, яка була дружиною президента ПАР Нельсона Мандели, звинувачена у викраденні людей і катуваннях.

1992 – американські космонавти перебували у відкритому космосі 8 годин 29 хвилин (світовий рекорд), уперше в космос вийшли одразу три космонавти.

2014 – проросійські бойовики під час боїв за Слов’янськ влаштували засідку на околицях села Маячка. Внаслідок нападу бойовиків на колону 95-ї окремої аеромобільної бригади загинуло 7 українських десантників.

Чи знаєте ви, що:

Панас Рудченко (Мирний) ніколи не шукав слави як письменник. Його оточення не знало, що дійсний статський радник Рудченко і письменник Панас Мирний – одна й та ж сама особа.

У квітні 1892 р. відбулася прем’єра драми Панаса Мирного «Лимерівна». У головній ролі – Марія Заньковецька. Вистава закінчилася під бурхливі оплески, багато разів підіймали завісу. Зачарований грою геніальної актриси, зворушений до сліз, Панас Якович у шалених оваціях, забув свій кодекс: не розкривати, берегти таємницю псевдоніма, – і під вигуки публіки «Автора! Автора!» піднявся на сцену. Перед здивованими очима глядачів стояв знайомий багатьом трохи зніяковілий і розчулений колезький радник П.Я. Рудченко.

У подальшому житті Панас Рудченко продовжував дотримуватися утаємниченості щодо своєї письменницької діяльності. І це йому допомогло у 1915 р., на 66-му році життя. Його знали та шанували як талановитого й сумлінного, високого за рангом чиновника, а водночас полтавська жандармерія розіслала циркуляр про розшук неблагонадійних осіб, серед яких значився і Панас Мирний.