13 жовтня: це цікаво знати

У народі 13 жовтня вшановували Григорія і підмічали: якщо день холодний, то зима до нас не поспішатиме. Цього дня оновлювали свою постіль: спалювали стару солому з сінників та матраців і набивали їх свіжою. Також купали дітей на порозі хати на здоров’я та від усілякого лиха. Для купелі воду набирали з трьох джерел так, щоб ніхто не бачив, і ні з ким не розмовляючи. Перед тим, як набрати її у відро, двічі зливали та лише третю несли додому, потім змішували зі звичайною, підігрівали, ставили дитину на порозі та через решето тричі поливали їй голову.

За церковним календарем 13 жовтня вшановують священномученика Григорія, єпископа, просвітника Великої Вірменії; святого Михаїла, першого митрополита Київського і всієї Руси; преподобного Григорія Пельшемського, Вологодського чудотворця, та мучениць Рипсимію, Гіанію і з ними 35 святих дів.

Іменинники 13 жовтня:
Григорій, Михайло.

13 жовтня народились:

1822 – Левко Ценковський – український ботанік польського походження, протозоолог і бактеріолог. Заснував при Харківському ветеринарному інституті ветеринарну бактеріологічну станцію, де виготовлялись вакцини проти сибірки, сприяв організації Пастерівської станції у Харкові. За наукову працю Л. Ценковського назвали «українським Пастером».

1887 – Лев (Левко) Громашевський – видатний український радянський епідеміолог, розробник вчення про механізми передачі інфекції, оригінальної класифікації інфекційних хвороб, організатор системи санітарно-епідеміологічних станцій в СРСР.

1888 – Михайло Калинович – український мовознавець, санскритолог, перекладач і літературознавець. Редактор-упорядник 2-го тому академічного «Російського-українського словника».

1923 – Михайло Сікорський – український історик, етнограф. Ініціатор створення і директор Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» (24 музеї). Автор близько 120 наукових праць і публікацій. Герой України.

13 жовтня відзначають:

  • Всесвітній день хоспісів і паліативної допомоги.
  • Міжнародний день зменшення небезпеки лих.

Події 13 жовтня:

1307 — за наказом короля Філіпа IV Красивого були одночасно арештовані всі французькі тамплієри. З цієї дати походить забобон про п’ятницю, 13.

1582 — в Італії та інших католицьких країнах юліанський календар (старий стиль) замінено на григоріанський (новий стиль).

1675 — нідерландський фізик Християн Гюйгенс запатентував кишеньковий  годинник.

1792 — у Вашингтоні розпочалося будівництво Білого дому.

1860 — у США зроблена перша фотографія з повітряної кулі.

1871 — у Києві відкрилася Колегія Павла Ґалаґана. Григорій Ґалаґан заснував колегію, як пам’ять про свого померлого сина, відписавши на її утримання великі маєтності в Полтавській і Чернігівській губерніях. Навчальний заклад був розрахований на навчання і проживання в інтернаті 70 вихованців. Учні приймалися з усіх українських земель. По революції більшовики ліквідували Колегію, перетворивши її на «трудову школу». За радянських часів у приміщенні колегії знаходилась спочатку с/ш № 92 імені Івана Франка, а після пожежі й до сьогодні там міститься Національний музей літератури України.

1875 — відкрито Чернівецький університет.

1884 — Гринвіч затверджений як місце проходження нульового меридіана.

1894 — у Пенсильванії засновано Український народний союз.

1900 — вийшла основна книга Зиґмунда Фройда «Тлумачення снів».

1927 — за ініціативою Міжнародної організації праці засновано Міжнародну асоціацію соціального забезпечення.

1943 — Королівство Італія оголосило війну Третьому Рейху.

1947 — ЦК КП(б)У ухвалив рішення про створення семи спеціальних оперативних груп НКВД для ліквідації керівників «бандугруповань» Української РСР, членів Центрального і крайового проводів ОУН.

1948 — Рада міністрів СРСР прийняла постанову про виселення сімей «бандитських і націоналістичних елементів».

1948 — завершене будівництво газопроводу Дашава-Київ.

1957 — в СРСР здійснено запуск першого у світі штучного супутника Землі. В 1967 Міжнародною федерацією астронавтики цю дату проголошено Днем початку космічної ери людства.

1987 — у Перській затоці американський флот вперше у світі використовував  дельфінів у військових цілях.

1992 — на посаді прем’єр-міністра України затверджений Леонід Кучма.

1996 — у Криму створено Південноукраїнський економічний союз.

1998 — НАТО пред’явив Союзній республіці Югославія ультиматум з вимогою вивести війська з Косово.

Чи знаєте ви, що:

Доцент Запорізького національного університету Григорій Чаусовський представив свій новий винахід – вібротактильні шкарпетки «Морфей», що дозволяють позбутися безсоння.

Це звичайні шкарпетки з внутрішніми кишеньками для мініатюрних плоских мікровібраторів, пише газета «Улица Заречная». Ці мікровібратори працюють синхронно з диханням користувача за допомогою спеціального маленького зовнішнього пристрою.

Хоч на уявну простоту «шкарпетки від безсоння» ефективно реалізують цілий комплекс сучасної психотехніки від безсоння. Безперечним плюсом розробки є те, що коли людина засинає, мікровібратори автоматично відключаються, що виключає можливі незручності.

Запропонована психотехнологія характеризується загальнодоступністю і дешевизною – розробка коштує близько п’яти доларів.

Comments

187 Переглядів