14 грудня: це цікаво знати

У народі 14 грудня вшановували пророка Наума – покровителя розуму, знань і доброчинства, а тому вважалося, що саме в день добре починати вчитися: наука на ум піде. Відіславши цього дня дитину до школи, батьки йшли до церкви та ставили свічку перед образом пророка Наума, висловлюючи йому пошану і сподіваючись, що святий наведе малого на розум.

За церковним календарем 14 грудня вшановують пам’ять святого пророка Наума, який жив у Галілеї у 7 столітті до Різдва Христового.

Про його життя не збереглося жодних відомостей, але відомо про книгу пророцтв, що вийшла з-під пера Наума незабаром після падіння Фів 663 року до нашої ери.

Дія книжки відбувається в Ніневії – столиці могутнього царя Ассирійського. Наум пророкує грішним жителям міста суворе, але справедливе покарання. І справді, невдовзі після появи книги пророцтв Ніневія впала під ударом ворогів, була повністю зруйнована і припинила своє існування.

Іменинники 14 грудня:
Наум, Ананій, Філарет.

14 грудня народились:

1654 – Данило Апостол – український військовий і державний діяч, гетьман Лівобережної України в 1727–1734 роках.
1840 – Михайло Старицький – український письменник, режисер, театральний і громадський діяч. Автор п’єс «Богдан Хмельницький», «Маруся Богуславка», «Різдвяна ніч», «За двома зайцями».

«Ніч яка, Господи, місячна зоряна,
Видно, хоч голки збирай,
Вийди, коханая, працею зморена,
Хоч на хвилиноньку в гай!
Сядем укупочці тут під калиною,
І над панами я пан!
Глянь, моя рибонько, – срібною хвилею
Стелиться в полі туман».

14 грудня відзначають:

  • День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (відзначається у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС).

Події 14 грудня:

1819 – Алабама стала 22-м штатом США.
1900 – день народження квантової механіки. Макс Планк виступив із доповіддю у Німецькому фізичному товаристві про сформульований ним закон випромінення.
1901 – в Лондоні проведено перший турнір з настільного тенісу.
1903 – в Кіті Хоук (штат Північна Кароліна), брати Райт зробили першу спробу піднятися в повітря на сконструйованому ними літаку. Однак конструкція впала ще на злеті.
1911 – людина вперше підкорила Південний полюс. Експедиція норвежця Руаля Амундсена на їздових собаках досягнула точки, де, за розрахунками, повинен був лежати полюс. Через 35 днів тієї ж точки пішки досягнула експедиція Роберта Скотта.
1918 – гетьман Павло Скоропадський зрікся влади на користь Директорії УНР.
1920 – у Севастополі заснували Перший радянський театр ім. А.В.Луначарського.
1935 – у приміщенні колишнього Троїцького народного дому прем’єрою оперети Й.Штрауса «Летюча миша» відкрився Київський театр оперети (до 1967 р. – Театр музичної комедії).
1939 – у зв’язку з нападом на Фінляндію СРСР виключений з Ліги Націй.
1944 – Президія Верховної Ради РРФСР своїм указом замінила назви 11 районів і відповідних районних центрів Кримської АРСР з кримськотатарських і німецьких  на російські.
1947 – матчем «Реал» Мадрид – «Белененсеш» Лісабон, який закінчився перемогою господарів з рахунком 3:1, відкритий стадіон «Сантьяго Бернабеу».
1949 – Єрусалим проголосили столицею Ізраїлю.
1950 – було засноване Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.
1955 – членами ООН стали Народна Республіка Албанія, Австрія, Народна Республіка Болгарія, Камбоджа, Цейлон, Фінляндія, Угорська Народна Республіка, Ірландія, Італія, Йорданія, Лаос, Об’єднане Королівство Лівія,  Непал, Португалія, Народна Республіка Румунія та Іспанія.
1958 – третя радянська антарктична експедиція вперше досягла полюса недоступності в Антарктиді (найвіддаленішої від узбережжя материка точки).
1960 – у Парижі було підписано Конвенцію про заснування Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).
1962 – американська автоматична міжпланетна станція «Марінер-2» стала першим апаратом, який долетів до Венери.
1989 – Роман Гнатишин призначений генерал-губернатором Канади (склав присягу 29 січня 1990).
1994 – першим досвідом безпосереднього супутникового мовлення з території колишнього СРСР стала експериментальна трансляція з території України «Міжнародного «Слов’янського Каналу».
1996 – на 11 тижнів американський хіт-парад очолила пісня Don’t Speak гурту No Doubt, котра протягом місяця вийшла на перші місця в рейтингах всіх англомовних і більшості європейських країн.
2004 – на півдні Франції відкрито найвищий міст-віадук Мійо.
2008 – 29-річний журналіст єгипетського телеканалу «Аль-Багдадія» Мунтазар Аль Зейді кинув черевики в американського президента Джорджа Буша зі словами «Це тобі мій прощальний поцілунок, собако!».
2009 – в центрі Стокгольма відбувся запуск в експлуатацію першої у світі мобільної мережі на базі технології Long Term Evolution.

Чи знаєте ви, що:

Коли Михайло Старицький одружувався, його нареченій, рідній сестрі відомого композитора Миколи Лисенка і троюрідній сестрі самого Михайла, було лише 14 років. Молодим довелося вмовляти сільського священника, щоб їх повінчав.

Попри невдоволення сім’ї (закохані навіть хотіли втекти, якщо їм заборонять бути разом), ранній шлюб виявився міцним і щасливим.

Спільна робота драматурга Старицького і композитора Лисенка – опера «Різдвяна ніч» настільки сподобалася київським глядачам, що довелося показувати виставу три дні поспіль, і щовечора – аншлаг. Такий ажіотаж у культурному житті Києва викликав зацікавлення місцевого генерал-губернатора. Тим більше, що Емським указом царя Олександра II було суворо заборонено «различные сценические представления и чтения на малоросийском наречии, а равно и печатание на таковом же текстов к музыкальным нотам; не допускать к исполнению никакие пьесы и чтения, ввоза в пределы Империи каких бы то ни было книг и брошюр; печатание и издание оригинальных произведений и переводов на том же наречии воспретить…»

Тому трупа Старицького була вимушена згорнути свої виступи у Києві та їздити Російською імперією. Зі зростанням популярності театр Старицького показував своє мистецтво навіть у Санкт-Петербурзі, тільки не у Києві.

«Мало знайдеться людей, які все своє багатство поклали на вівтар української культури. Всупереч попередженням свого радника з фінансових справ Абрама Мінца бути більш економним, Старицький платив провідним акторам свого театру – Кропивницькому, Заньковецькій, Садовському, Саксаганському – підвищені ставки, як в імператорському театрі. Саме через великі витрати Михайло Петрович і прогорів. А коли він зібрав трупу і запропонував акторам працювати на паях, корифеї відмовилися і пішли, створивши власну трупу. Зі Старицьким залишилися тільки молоді актори. Коли цензура заборонила писати українською, написав «Богдана Хмельницького» і «Кармелюка» російською. Обидва твори друкувалися у «Московском листке» і за номерами щотижня шикувалася черга, стільки бажаючих було їх прочитати.

Comments

233 Переглядів