14 квітня: це цікаво знати

У народі до 14 квітня закінчувалися запаси капусти, а тому намагалися на їжі заощаджувати, адже невідомо, коли вдасться зібрати врожай. В цей день прийнято було обов’язково залишати частування по кутках для будинкового для того, щоб він не мучив сім’ю своїми витівками. Його пригощали кашею, наливали молоко.

Також підмічали: «Вночі на небі зірок не видно – чекай потепління». У цей час розпускається бузок, вилізають лісові мурашки.

За православним календарем 14 квітня вшановують преподобну Марію Єгипетську; преподобного Євфимія, архімимандрита Суздальського, чудотворця; мучеників Аврамія Болгарського, Володимирського чудотворця; преподобного Геронтія, канонарха Києво­Печерського; преподобного Макарія, ігумена Пелікитської обителі; правовірного Ахаза.

Іменинники 14 квітня:
Марія, Марко, Юхим, Макар.

14 квітня народились:

1887 – Іван Кавалеридзе – український скульптор, кінорежисер, драматург, сценарист. Автор пам’ятників княгині Ользі в Києві, Т. Шевченку, Г. Сковороді.

1888 – Леонід Булаховський – український мовознавець. Автор праць із загального, українського і російського мовознавства, славістики, методики викладання мови та ін. Досліджував мову творів Т. Шевченка.

1910 – Макар Вронський – український скульптор. Автор пам’ятників Б. Хмельницькому у Чигирині Черкаської області, Т. Шевченку у Канаді (Палермо) та Донецьку, М. Коцюбинському у Вінниці.

Події 14 квітня:

1687 – англійський король Яків II надав рівні права католикам і протестантам;

1768 – Максим Залізняк та Іван Ґонта підняли повстання гайдамаків проти поляків (початок Коліївщини).

Коліївщина – селянсько-козацьке повстання на Правобережній Україні у 1768 році проти кріпосницького, релігійного та національного гніту шляхетської Польщі. Очолив це повстання виходець із запорозької бідноти Максим Залізняк, а його найближчим сподвижником став Іван Гонта. Коліївщина стала найвищим етапом гайдамацького руху.

1848 – у Росії введений секретний цензурний комітет для спостереження за друком.

1852 – при Університеті святого Володимира засновано Київський центральний архів давніх актів (нині — Історичний архів України в Києві).

1863 – у Петербурзі відбулася прем’єра опери Семена Гулака-Артемовського  «Запорожець за Дунаєм».

1865 – у вашингтонському театрі актор Джон Бут смертельно поранив американського президента Авраама Лінкольна.

1871 – у Німеччині заснований парламент — рейхстаг.

1894 – перша публічна демонстрація кінопроектора Едісона.

1894 – у Нью-Йорку Томас Алва Едісон вперше продемонстрував роботу свого нового винаходу, пристрою для перегляду фільмів під назвою кінетоскоп. Тривав фільм лише 13 секунд, він не проектувався на екран, і для його перегляду необхідно було дивитись у спеціальний отвір.

1895 – на нараді соціал-демократів у Петербурзі Ленін познайомився з Крупською.

1909 – створена Англо-Перська нафтова компанія (нині — «Бритіш Петролеум»).

1912 – найбільший на той час пасажирський лайнер світу «Титанік» зіштовхнувся з айсбергом.

1918 – заснування в СРСР державної компартійної монопольної пропаганди  – декрет Ради Народних Комісарів на чолі з Леніним: «О снятии памятников, воздвигнутых в честь царей и их слуг, и выработке проектов памятников Российской социалистической революции».

1930 – на екрани вийшов фільм режисера Олександра Довженка «Земля».

1940 – Президія Верховної Ради УРСР видала указ, за яким у священиків в Західній Україні вилучалися всі церковні книги.

1961 – у Москві відбулася урочиста зустріч першого космонавта Юрія Гагаріна.

1978 – у Тбілісі пройшла масова демонстрація з вимогою визнання грузинської мови офіційною.

1991 – з музею Ван Гога в Амстердамі було викрадено 20 картин на 500 млн дол.

2003 – розшифрований людський геном.

2007 – уперше показано на М1 мультсеріал Футурама.

Чи знаєте ви, що:

Назва Коліївщина, найімовірніше, означає повстання коліїв і походить від українського слова «колій», яким у селах і донині називають людей, відповідальних за забиття скотини (свиней, корів, кіз, коней та ін.). Колії вміють робити це найбільш професійно, тобто, швидко і безболісно. Одним із звичаїв коліїв було освячення ножа перед початком роботи. Саме ця процедура згадується та у Тараса Шевченка в «Гайдамаках».

Висунута у радянські часи версія про походження назви повстання від слів «кол» або «колоти», швидше за все, не відповідає дійсності, оскільки, згідно з правилами словоутворення української мови, назва повстання в цьому випадку мала б виглядати Колщина, Кілщина або Коловщина. Зауважимо, що в російській мові слово «колій» відсутнє.

Comments

338 Переглядів