14 липня: це цікаво знати

14 липня у народі вшановують Косму та Даміана Безсрібників, святих чудотворців братів-лікарів. Жили вони недалеко від Риму в другій половині ІІ сторіччя. Були вбиті через заздрощі лікаря-язичника. В описі життя говориться, що Святі Косма та Даміан «отримали від Бога дар зцілення», і за лікування грошей не брали. За це їх і назвали Безсрібниками.

У нашого народу брати отримали імена Кузьми та Дем’яна,а їхній день пам’яті відзначається за церковним календарем два рази на рік: у листопаді та липні. Вважалося, що від їхнього дня вже починається спека.

Іменинники 14 липня:
Кузьма, Петро, Ангеліна, Дем’ян. Никодим.

14 липня народились:

1834 – Микола Корф – педагог і просвітник, почесний член Женевської академії наук та Петербурзького педагогічного товариства. Організатор початкових земських шкіл в Україні.
1897 – Мирослав Ірчан (Андрій Дмитрович Баб’юк) – український письменник, публіцист, драматург, перекладач, літературознавець, журналіст, історик, видавець. Автор п’єс «Бунтар», «Плацдарм», «Бувші люди», «Родина щіткарів» та ін.

Події 14 липня:

1021 – Митрополит Київський Іоанн I урочисто відкрив і прославив мощі  святих руських князів Бориса та Гліба і встановив день вшанування їх пам’яті.
1099 учасники Першого хрестового походу взяли штурмом Єрусалим і вирізали майже всіх мусульман і євреїв(близько 40 тисяч осіб), спалили  мечеті та синагоги.
1471 – Перемога московських військ в битві на річці Шелоні визначила ліквідацію політичної самостійності Новгорода.
1726 – царським указом в Україні ліквідовано сердюцькі полки. Сердюки (серденята, сердюцькі (охочепіхотні) полки) – воїни найманих піхотних полків, створених гетьманом Петром Дорошенком у другій половині 17 століття спочатку на Правобережній Україні, а згодом і на Лівобережній. Вони становили особисту гвардію гетьмана. Існували до 1-ї чверті 18 століття. У часи українських визвольних змагань 1917–1918 років було сформовано декілька українських дивізій, названих сердюцькими.
1789
– повсталі парижани взяли штурмом королівську укріплену в’язницю  Бастилію. Національне свято Франції.
1894 – у Львові відбувся перший в українській історії футбольний матч (між командами Львова і Кракова). На 6-й хвилині Володимир Хомицький забив перший гол.
1933 – вийшов перший мультфільм Макса Флейшера про моряка Попая.
1945 – новий уряд Королівства Італія декларує стан війни з Японською імперією.
1969 – розпочалася футбольна війна між Сальвадором і Гондурасом.
1995 – біля стін Софійського собору в Києві поховано українського православного релігійного діяча, богослова, Патріарха Київського і всієї Руси-України УПЦ-КП Володимира (Романюка). Спроба поховати тіло Патріарха у Софійському соборі наштовхнулася на опір зі сторони духовенства УПЦ-Московського Патріархату та силових дій з боку загонів спеціального призначення МВС України.
2000 – Георгій Ґонґадзе офіційно звернувся до Генерального прокурора України Михайла Потебенька з листом, у якому виклав факти щодо стеження за ним працівників міліції та невідомих осіб.

Чи знаєте ви що:

Про тварин. Альтруїзм в природі

Багато хто думає, що в дикій природі немає місця альтруїзму між тваринами, оскільки в умовах природного добору виживає найсильніший. Проте, вчені наводять безліч прикладів, доводячи зворотне. Наприклад, нещодавно вчені встановили, що пташенята багатьох видів птахів видають спеціальні звуки, що оповіщають своїх родичів про те, що знайдено їжу. Вважається, що невеличкі тваринки сурикати, найбільш альтруїстичні товариші.

Папуги не лише наслідують звукам. Існує думка, згідно з якою папуга, що «говорить», просто відтворює почутий набір звуків. Проте, тридцятирічне вивчення такої здатності наших пернатих друзів показує зворотне. Виявляється, папуги можуть вирішувати прості лінгвістичні завдання на рівні 4-6 річних дітей, і навіть комбінувати завчені слова в нові одиниці.

Риби можуть змінювати стать. Багато видів риб вміють змінювати стать, залежно від гормонального циклу і навіть від довкілля. А деякі представники мають органи обох статей одночасно. Наприклад, риба-клоун протягом життя може побувати і в ролі самця, і в ролі самиці.

Comments

282 Переглядів