14 листопада: це цікаво знати

У дохристиянські часи в уявленні наших предків поняття про щастя, успіх втілювався в образі Долі, яку Бог давав при народженні кожній людині. Доля могла бути доброю і злою, милостивою або жорстокою. І все ж, природний оптимізм українців знаходив шляхи вимолювати у Бога щасливу долю за будь-яких обставин. Зокрема, за допомогою різноманітних жертв та дотримання певних обрядів, якими намагалися відвернути Недолю. Первісно Доля вважалася богинею врожаю, материнства і жінок, пізніше стала богинею щасливого випадку.

У народі 14 листопада, за стародавнім звичаєм, відбувалася перша складка дівчат курами – «чия курка смачніша».

Дівчата готували страви з курей і ввечері відбувався почастунок. Вважалося, що курами опікуються святі Косма та Даміан. Адже ці птахи віддавна були символом щастя і плодючості, то ж саме тому стали обов’язковим атрибутом всіх весільних церемоній та обов’язковою весільною їжею. Крім цього, якраз на курах ворожили дівчата про майбутніх чоловіків. Також вважалося, що святі допомагають зимовим жіночим роботам: прядінню, плетінню тощо. А ще наші предки молилися Космі та Даміану, аби вони допомагали у навчанні. Існувало повір’я, що святі охороняють від зміїв. Звичайно, цього дня підмічали погоду та казали: «Якщо вітер на Кузьму та Дем’яна, то буде дорога санна».

За церковним календарем 14 листопада вшановують безсрібників і чудотворців Косму та Даміана Асійських і матір їхню преподобну Феодотію.

Хлопчики рано втратили отця, і їх вихованням займалася мати — свята Феодотія. Подорослішавши, юнаки навчилися лікарської науки, а Господь на подяку за праведний спосіб життя дарував їм здатність зцілювати хворих. Косма та Даміан ніколи не брали плати з людей, тому їх і прозвали безсрібниками.

Іменинники 14 листопада:
Кузьми, Дем’яни, Івани, Юлії, Якови, Сергії та Кіри.

14 листопада народилися:

1877 – Дмитро Антонович – мистецтво- і театрознавець, архіво- і музеєзнавець, політичний діяч. Один із засновників РУП (Революційної української партії), Українського вільного університету. Ініціатор створення та директор (з 1925) Музею визвольної боротьби України у Празі.
1904 – Кузьма Дерев’янко – генерал-лейтенант, дипломат. Герой України. 2 вересня 1945 року на борту американського лінкора «Міссурі» у Токійській затоці від імені СРСР підписав Акт капітуляції Японської імперії, що стало завершенням Другої світової війни.
1912 – Андрій Малишко – український поет, перекладач, літературний критик. Автор численних збірок поезій («Лірика», «За синім морем», «Далекі орбіти», «Дорога під яворами»), поеми «Прометей».

14 листопада відзначають:

  • День боротьби проти діабету.
  • День виноградаря і винороба.
  • Міжнародний день логопеда.

Події 14 листопада:

1918 – намагаючись заручитись підтримкою Антанти, гетьман Скоропадський  проголосив федерацію Української Держави з майбутньою небільшовицькою Росією, що стало приводом до антигетьманського повстання. На засіданні Українського Національного Союзу створена Директорія Української Народної Республіки — тимчасовий революційний орган.
1918 – на першому засіданні Національних зборів Томаш Масарик був обраний президентом Чехословацької республіки.
1918 – відповідно до закону, підписаного гетьманом Павлом Скоропадським, створена Українська академія наук. Першим президентом обрано академіка  Володимира Вернадського.
1920 – уряд УНР був змушений залишити Україну та переїхати до Польської республіки.
1925 – у Чехословацькій республіці створено Леґію українських націоналістів.
1939 – Верховна Рада УРСР затвердила Закон про так зване «возз’єднання»   (анексію) Західної України з УРСР.
1940 – у Берліні невдачею закінчились радянсько-німецькі переговори про розділ сфер впливу і приєднання СРСР до Троїстого пакту (Третій Рейх —  Королівство Італія – Японська імперія).
1944 – у Києві відкрився Державний музей українського мистецтва.
1944 – до Середньої Азії з Грузинської РСР депортовано понад 100 тисяч турків-месхетинців.
1960 – створено організацію країн-експортерів нафти (ОПЕК).
1963 – потужний підводний вулканічний вибух утворює острів Суртсей, 33 км на південь від узбережжя Ісландії. Лава і чорні колони диму виходять з поверхні океану. Територія новоутвореного вулканічного острова – 1.7 км².
1989 – Верховна Рада СРСР ухвалила Декларацію про визнання незаконними й злочинними репресивні акти проти народів, підданих насильницькому переселенню, та про забезпечення їхніх прав.
1994 – відкрився рух між Парижем і Лондоном через тунель під Ла-Маншем.
1999 – на посаду Президента України вдруге обрано Л. Д. Кучму, що обіймав цей пост з 19.07.1994 по 23.01.2005.
2005 – корпорація Boeing оголосила про старт виробництва літака Boeing 747-8.

Чи знаєте ви, що:

Одна з найвідоміших пісень Андрія Малишка – «Пісня про рушник» була створена за одну ніч. У 1958 році режисер М. Мишурін знімав фільм «Літа молодії». Там був епізод, де герої фільму – юнак і дівчина – їдуть на даху вагона у Київ вступати до театрального інституту. Хлопець розгортає рушник, у який мати загорнула в дорогу нехитру їжу, і пригощає дівчину. Режисер запропонував: «А що як ми дамо юнаку пісню про рушник»?

Платону Майбороді ця пропозиція сподобалася. Він подзвонив Малишку в санаторій, де той відпочивав, давши початок вірша. Наступного ранку поет зателефонувавши продиктував вірш. Під час демонстрації фільму пісня блискавично облетіла країну, зачарувавши слухачів.

Серпанком найніжнішої любові й шанобливості огорнутий у вірші образ матері. Мати журиться, розлучаючись із сином, але вірить у його світлу долю. Ця віра втілена в образі вишитого рушника, що символізує життєву дорогу людини, материнське благословення.

Comments

243 Переглядів