14 лютого: це цікаво знати

У народі за погодою 14 лютого судили про погоду до кінця зими: «Який Трифон, такі й останні дні лютого». Якщо на Трифона небо було усіяне зірками, то очікували пізньої весни. Якщо в цей день випадав сніг, це розцінювали як попередження про дощову весну. Якщо до кінця дня небо вкривалось туманним прошарком білих хмар, очікували незабаром хорошої погоди.

Трифона-Перезимника вважали покровителем людей, що захищає їх від домашніх гризунів, зокрема, від мишей. Саме в день Трифона святкується велика кількість весіль, бо попереду – Великий піст. Тому, Трифона також вважали покровителем подружжя і сім’ї.

За церковним календарем 14 лютого відзначають передсвято Стрітення Господнього та вшановують пам’ять мученика Трифона Нікейського.

Святий Трифон жив у третьому столітті в Нікеї (сучасна територія Туреччини). Він народився в сім’ї християн, а в підлітковому віці виявив дар зцілення. За переказами, святий вигнав диявола з дочки імператора Гордіана III. За наступного імператора, Деція Траяна, почалися гоніння і Трифона піддали жорстоким тортурам, а потім стратили.

Іменинники 14 лютого:
Петро, Трохим, Тимофій, Семен, Давид, Трифон.

14 лютого народились:

1874 – Лев Писаржевський – видатний хімік, професор, академік АН СРСР. З 1927 р. – директор створеного з його ініціативи Українського інституту фізичної хімії (нині Інститут фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАНУ).
1904 – Трифон Башта – засновник української наукової школи промислової гідравліки та гідродинаміки, доктор технічних наук. Під його керівництвом було створено перший в СРСР завод з виробництва гідравлічних приводів.
1908 – Петро Шелест – партійний і державний діяч УРСР та СРСР, перший секретар ЦК КП УРСР (1963–1974).
Прийшовши до влади на хвилі повоєнної «українізації» партійно-державного апарату УРСР і підвищення ролі українського елементу в керівництві СРСР, Шелест обстоював економічні інтереси України перед «центром», виступав за надання Україні більших прав в економічній політиці. Вагомими були його виступи на захист прав української мови в шкільній освіті, друкуванні газет, журналів і книжок. Захищав від звинувачення в націоналізмі окремих українських діячів культури (зокрема, О. Гончара, І. Дзюбу). Такий курс Шелеста не задовольняв московське керівництво, тому його необхідно було усунути з України. 10 травня 1972 року Шелеста звільнили з посади першого секретаря ЦК КП України.

Події 14 лютого:

842 – умовний день народження французької мови: Людовік II Німецький і Карл II Лисий принесли Страсбурзькі клятви романською (старофранцузькою) мовою.
1009 – перша згадка про Литву (в анналах монастиря Кведлінбург).
1014 – Папа Римський Бенедикт VIII визнав Генріха II Святого імператором  Священної Римської Імперії.
1610 – під Смоленськом посли від Московської держави на чолі з боярином Михайлом Салтиковим домовилися з польським королем Сигізмундом II про умови обрання королевича Владислава московським царем. Головною вимогою московської сторони була непорушність православ’я.
1663 – Канада оголошена королівською провінцією Франції.
1778 – прапор Сполучених Штатів уперше формально визнаний іноземним військово-морським судном, коли французький адмірал Туссен-Гійом Піке де ла Мот салютував дев’ятьма гарматами американському кораблеві «Рейнджер» під командуванням Джона Джонса.
1779 – у сутичці з аборигенами Гавайських островів загинув англійський мореплавець Джеймс Кук.
1797 – британська ескадра розбила іспанський флот біля мису святого Вікентія  (район Гібралтару), за що Гораціо Нельсон отримав звання контрадмірала.
1807 – при пожежі на англійському кораблі «Аякс» загинуло майже 300 осіб.
1848 – за мирним договором Мексика віддала Техас Сполученим Штатам.
1859 – Орегон став 33-м штатом США.
1879 – війська Чилі захопили порт Антофагаста, що стало одним з приводів до війни між Чилі та коаліцією Перу та Болівією.
1912 – Аризона стала 48-м американським штатом.
1914 – у ході виборчої реформи в Галичині українці змогли одержати третину місць у місцевому сеймі.
1918 – календар у Росії переведений на новий стиль. Після 31 січня по старому стилі наступило не 1-е, а відразу 14 лютого.
1924 – компанія IBM одержала свою нинішню, всім відому, назву.
1927 – створена хокейна команда «Торонто мейпл лівз» (до цього називалася «Торонто Сент-Петс»).
1939 – у Гамбурзі на корабельні «Блом і Фосс» спущений на воду лінкор «Бісмарк»  – найпотужніший корабель Німеччини в Другій світовій війні.
1941 – німецький крейсер «Адмірал Гіппер» завершив 14-денне плавання, в ході якого він затопив 64 кораблі союзників.
1944 – за наказом Гітлера ліквідовано абвер (відділ військової розвідки).
1949 – відкрита перша сесія Кнесету, парламенту Ізраїлю.
1952 – в Осло відкрилися VIII (VI) Зимові Олімпійські ігри.
1958 – в Аммані Йорданія та Ірак підписали договір про об’єднання двох королівств, на чолі якого став король Іраку Фейсал II.
1967 – в Мехіко підписано договір Тлателолко, що забороняє ядерну зброю в Латинській Америці.
1978 – англійська група Dire Straits розпочала в Лондоні запис свого першого альбому.
1992 – установлені дипломатичні відносини між РФ і Україною.
1993 – Україна, Польща та Угорщина підписали договір про співпрацю народів Карпатського регіону.
2005 – у Лівані внаслідок теракту вбитий колишній прем’єр-міністр Рафік Харірі.
2005 – заснування сервісу YouTube.

14 лютого відзначають:

  • День усіх закоханих (День Святого Валентина).

Чи знаєте ви, що 14 лютого:

1876 – американський винахідник Олександр Белл продемонстрував роботу першого придатного для використання телефону і подав заявку на його патентування. Белл зробив це дуже вчасно, оскільки, як виявилось згодом, лише на дві години пізніше заяву на отримання аналогічного патенту подав інженер Елішіа Грей, котрий багато років судився з Беллом за пріоритет даного винаходу.

1933 – у Парижі відкрилася перша у світі телефонна служба точного часу.

1946 – у Пенсільванському університеті пройшла демонстрація роботи і прес-конференція з приводу створення того, що згодом стали називати першим комп’ютером. Джон Мочлі та Джон Екерт представили «електронний цифровий інтегратор і калькулятор» – Electronic Numerical Integrator and Calculator (ENIAC). Він займав цілу кімнату, важив близько 30 тон, працював на 18 тисячах вакуумних ламп і призначався для проведення обрахунків артилерійських таблиць стрільби.

1956 – у Москві відкрився XX з’їзд КПРС, відомий засудженням культу особи і, побічно, ідеологічної спадщини Сталіна. У звітній доповіді перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов задекларував вірність справжньому ленінізму, висунув принцип мирного співіснування держав з різним політичним устроєм і оголосив про відмову практики нав’язування радянської моделі соціалізму іншим країнам.

1966 – у Москві письменники Андрій Синявський та Юлій Даніель засуджені, відповідно, до семи та п’яти років ув’язнення за антирадянську пропаганду.

1972 – радянська космічна станція «Луна-20» доставила на Землю зразок місячного ґрунту масою 50 г, взятого із свердловини на глибині 300 мм.

1981 – трагедією завершилася дискотека у День св. Валентина в Дубліні (Ірландія): у вогні пожежі загинули 48 осіб, удвічі більше було поранено.

2004 – у результаті обвалення покрівлі в московському «Трансвааль-парку» загинули 28 осіб і понад 100 постраждали.

Comments

379 Переглядів