14 січня: це цікаво знати

У народі 14 січня колись говорили «Старий рік у ноги – Новий у пороги». І тому з цим днем було пов’язано багато різноманітних повір’їв і прикмет.

Зокрема, аби впродовж року були обновки, на старий Новий рік зазвичай одягали все нове, а інколи навіть одяг змінювали кілька разів. А для того, щоб на столі протягом року була смачна їжа, – готували різноманітні страви й серед них обов’язково було смажене порося.

Оскільки Василь Великий вважався покровителем землеробства, вдосвіта потрібно було засіяти збіжжям оселю. Здебільшого, це робили хлопчики, бо люди вірили, що вони приносять щастя, особливо Василі.

Підмічали цього дня і погоду. Якщо 14 січня вранці зійде сонечко – весь рік буде щасливий, якщо падатиме сніг, рік буде щедрим на врожай.

За церковним календарем 14 січня відзначають Новий рік за юліанським календарем та пам’ять святителя Василія Великого.

Іменинники 14 січня:
Василь, Григорій, Петро, Феодосія, Феодот та Емілія.

14 січня народились:

1855 – Опанас Сластіон (Сластьон) – маляр і графік романтично-народницького напряму, етнограф і педагог.
1882 – Іван Огієнко (церковне ім’я Іларіон український церковний та громадський діяч, митрополит УАПЦ, мовознавець, історик церкви, педагог. Автор «Історії українського друкарства», «Історії української літературної мови», перекладів Біблії та Св. Письма українською мовою.
1907 – Василь Комісаренко – український ендокринолог та патофізіолог. Засновник і директор Інституту ендокринології та обміну речовин. Під його керівництвом у 1930-ті рр. в Харкові було налагоджено виробництво вітчизняного інсуліну.
1937 – Євген Гуцало – український кіносценарист, журналіст, а також поет і прозаїк доби течії «шістдесятників» у національній літературі. Автор кількох десятків збірок прози та поезії, публіцистики («Ментальність орди»).

Події 14 січня:

604 – відкрилася Гемптон-Кортська конференція на чолі з королем Англії Яковом I для обговорення вимог пуритан про зміну доктрини Англіканської церкви.
1392 – король Владислав Ягайло надав міські права Холму.
1506 – у Римі знайшли та перевезли у Ватиканський собор скульптуру «Лаокоон і його сини».
1604 – розпочала роботу Гемптон-Кортська конференція на чолі з королем Англії Яковом I для обговорення вимог пуритан щодо зміни доктрини Англіканської церкви.
1761 – в битві біля індійського міста Паніпат 90-тисячне військо афганців (на чолі з Ахмед-шахом Дуррані) в союзі з індійськими мусульманськими загонами вщент розтрощило військо маратхських князів.
1794 – Елізабет Хог Беннетт з Едома, штат Вірджинія, стала першою американською жінкою, якій успішно зроблений кесарів розтин.
1900 – прем’єра опери «Тоска» Дж. Пуччіні.
1918 – отримано відповідь Ради народних комісарів про відмову вести мирні переговори з Українською Центральною Радою, з посиланням на останню її ноту, яка була сприйнята як образа.
1943 – війна на Тихому океані: почалася евакуація японських військ з острова  Гуадалканал.
1945 – відбулася нарада партійно-радянського активу Рівненської області. Обговорено питання «Про хід боротьби з німецько-українськими націоналістами».
1946 – Генеральна Асамблея ООН обрала Українську РСР членом Економічної й соціальної ради ООН.
1953 – у Гельсінкі (Фінляндія) в змаганнях на першість світу зі швидкісного бігу на ковзанах абсолютним чемпіоном світу став українець О. Гончаренко (193,143 очка).
1953 – Йосип Броз Тіто зайняв пост президента Югославії.
1966 – Рада міністрів УРСР ухвалила постанову «Про ліквідацію рад народного господарства економічних районів УРСР».
1980 – Генеральна Асамблея ООН засудила інтервенцію СРСР в Афганістан і прийняла резолюцію, якою вимагала «негайно, безумовно і повністю вивести війська з Афганістану».
1989 – долаючи опір комуністичного керівництва та промосковських сил відбулись Установчі збори Донецького обласного Товариства української мови ім. Т. Шевченка. Невдовзі обласна організація була представлена понад 60-ма міськими, районними та сільськими осередками та нараховувала близько 3000 членів.
1989 – міліція розігнала установчі збори ініціативної групи Тернопільської обласної філії Української Гельсінської спілки.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Мексикою.
2004 – після близько 500-річної перерви прапор «п’яти хрестів» став державним прапором Грузії. Раніше він був відомий як прапор грузинського королівства.
2005 – космічний зонд «Гюйгенс» здійснив посадку на Титан.
2010 – годинник Судного дня переведений на одну хвилину назад.

Чи знаєте ви, що:

День соборності України, який ми відзначаємо 22 січня, свого часу був введений як державне свято саме з ініціативи Івана Огієнка.

Відома пісня «Не питай, чому в мене заплакані очі», яка давно стала народною, має автора – Івана Огієнка.

Іван Огієнко помер і похований у Канаді. Він заповів передати на батьківщину свою бібліотеку, але за умови, що Україна та українська церква стануть вільними. Проте, канадська сторона вважає, що умови для виконання заповіту ще не настали, а тому не поспішає повертати нам доробок ученого.

Comments

407 Переглядів