145 років від дня народження українського художника Григорія Світлицького

Серед українських художників кінця XIX століття і першої половини XX – одне з чільних місць належить яскравому і своєрідному живописцю Георгію Світлицькому (1872-1948).

Світлицький Григорій Петрович – один з видатних українських майстрів світло­вого живопису. Він створив чарівні пейзажі з зображенням мі­сячної ночі, які стали найбільш характерними для його індиві­дуального почерку (“Зійшов місяць”, “Марусина хата”, “Срібна ніч”). Друзі й вчителі Світлицького відзначали, що він по-своєму передає світло і колорит. Він розробив свою особливу технологію фарб, завдяки якій його картини й досі не потьмяніли, не зблякли став першим народним художником України.

Народився митець 27 вересня 1872 року у Києві на Подолі. Його батько – валторніст Київського оперного театру. У чотири роки Гриць почав вчитися грі на скрипці, а пізніше писати музику. У п’ятнадцять років він був уже готовим оркестровим музикантом. І все-таки у 1886 році батько віддав сина до рисувальної школи М. Мурашка, після закінчення якої майбутній художник навчався у Петербурзькій Академії мистецтв у українців І.Рєпіна та М.Кузнецова, працював у майстерні маріупольця А.Куїнджі. У 1900 році Світлицькому було присвоєно звання художника-живописця. Григорій Петрович був різносторонньо обдарованою людиною. Як музикант і композитор, він багато живописних творів пов’я­зав з музикою, яку відчував так само тонко, як і природу (“Ноктюрн”, “Елегія”). У 1919 році Світлицький назавжди повертається до Києва. У Києві Світлицький був професором художнього інституту.

Помер Г.П.Світлицький 28 липня 1948 р. в Києві. Похований на Лук’янівському цвинтарі.

Художні твори Григорія Світлицького зберігаються у музеях Києва, Львова, Одеси, Сум, Харкова.

В 1958 р. у Києві, на вул. Дегтярній, 30, де мешкав Г.Світлицький, було створено музей, на будинку встановлено меморіальну дошку, а у дворі — погруддя художника. В 1961р. на його честь названо одну з київських вулиць.

В 1992 р. під приводом ремонту музей було закрито. У 2012р. з нього зникли всі експонати, були знищені погруддя та меморіальна дошка. Два роки тому будівля стояла напівзруйнованою, на цей час, не виключено, її вже остаточно знищили «забудовники».

Comments

залишити коментар

435 Переглядів