15 листопада: це цікаво знати

Posted by

У народі 15 листопада колись вшановували Акиндина, що, за повір’ям, був охоронцем домашнього вогнища. Його просили, аби він вберіг від пожежі домашнє господарство. У цей час пересушували зерно у токах та переминали льон і коноплі. Якщо на Акиндина небо заплаче, то зима м’якою буде. З цього дня і до 20 листопада відбувається стійке промерзання ґрунту.

За церковним календарем 15 листопада вшановується пам’ять пророка Авакума, який є восьмим з 12 апостолів.

Авакуму молилися про те, щоб діти міцно спали. Існував навіть спеціальний обряд, що проводився знахарями. Все робилося таємно від оточуючих людей.

Цей день присвячувався вогню. У будинках розтоплювали печі, біля яких грілися всі члени сім’ї. Вечорами, щоб скоротати час, розповідали один одному різні історії.

Люди вірили, що загадане в цей день бажання обов’язково збудеться. Тому дорослі будували плани на майбутнє і ділилися своїми роздумами.

Наші предки вірили, якщо до заходу сонця попросити прощення у людей, яких образив, то життя стане легшим і веселішим

Також вважали, що у цей день добре купувати одяг і він довго прослужить. Головне – вибирати не найдешевший.

Іменинники 15 листопада:
Афонія, Маркіян.

15 листопада народилися:

1894 – Іван Падалка – український художник. Створив картини «Збирають баклажани», «Молочниці», «Cіножать», «У колгоспному саду», «Фотограф на селі», «Шахтарі», портрети М. Коцюбинського, П. Панча, Г. Cковороди; гравюри та графічні цикли «Вантажник», «Дніпрельстан» «Криворіжжя», «Полільниця», «Яблучко» та ін.
1900 – Володимир Блавацький (Ткач) – видатний український актор, режисер. В 1933 році у Львові створив художній театр «Заграва», який багато в чому орієнтувався на естетичні засади «Березоля» Леся Курбаса.

Події 15 листопада: 

1415 – Собор єпископів у Новгородку посвятив єпископа Григорія Цамблака на митрополита Київського.
1492 – Христофор Колумб вперше описав тютюн, який вживали індіанці.
1837 – була опублікована система стенографії.
1881 – патент на повітроплавальний снаряд отримав Олександр Можайський.
1884 – у Берліні відкрилася Міжнародна конференція 14 держав з африканських питань, яка стала одним з етапів боротьби колоніальних країн за поділ Африки.
1887 – Карлом Гесснером було запатентовано цинкову батарейку.
1889 – у Бразилії внаслідок військового перевороту повалено імператора Педру II. Країну оголошено республікою.
1904 – була запатентована бритва зі змінними лезами.
1918 – розпочалось очолюване Директорією повстання проти влади гетьмана Павла Скоропадського.
1919 – за спільним рішенням Директорії та уряду УНР члени Директорії Федір Швець та Андрій Макаренко виїхали з дипломатичними дорученнями за кордон, передавши всю повноту влади Симонові Петлюрі.
1920 – у Женеві відбулося перше засідання Асамблеї Ліги Націй, створеної 1919 р.
1933 – випробувальний рейс здійснив перший радянський тролейбус ЛК-1.
1934 – в СРСР проведено першу телепередачу зі звуковим супроводом.
1938 – у Барселоні пройшов прощальний парад інтербригад, які допомагали республіканцям у боротьбі проти фашистського режиму Франсіско Франко.
1939 – позачергова III сесія Верховної Ради УРСР ухвалила закон про входження Західної України до складу УРСР.
1940 – понад 500 літаків люфтваффе провели масоване 10-годинне бомбування міста Ковентрі (Coventry, Велика Британія).
1942 – відбувся перший політ німецького літака Хейнкель He-219 “Філін”, на якому перші в історії почали серійно встановлювати пневмокатапульту для пілота.
1945 – в Аугсбурзі групою українських вчених, що перебували в еміграції, засновано Українську вільну академію наук. Першим президентом УВАН обрали Дмитра Дорошенка.
1946 – введено в навчальний процес новий, наближений до російського,  український правопис, схвалений 8 травня 1945 постановою Ради Міністрів УРСР.
1955 – була запущена перша черга Ленінградського метрополітену.
1957 – відбувся перший політ міжконтинентального пасажирського літака Ту-144.
1960 – в море вийшла перша американський підводний човен класу типу «Джордж Вашингтон» з ядерними ракетами на борту.
1971 – фірмою Intel був випущений перший мікропроцесор Intel 4004.
1982 – на Красній площі в Москві пройшли похорони Леоніда Брежнєва.
1988 – уперше й востаннє виведено на орбіту радянський космічний корабель багаторазового використання «Буран», який здійснив два витки навколо Землі без екіпажу і приземлився в автоматичному режимі.
1989 – був запущений американський «Спейс Шаттл-34 Атлантіс-5».
2000 – в присутності родичів моряків та російських військових на меморіалі морякам-підводникам у Севастополі встановлено дошку з іменами 24-х загиблих членів екіпажів підводних човнів «Курська» та «Комсомольця», що народилися у цьому місті.
2001 – у Сумах закінчила роботу російсько-українська комісія з делімітації сухопутного кордону між державами.
2004 – на Першому Національному каналі Національної телекомпанії України відбулися перші відкриті дебати кандидатів на пост Президента України — В. Ющенка та В. Януковича.

Чи знаєте ви, що:

Культура і здатність передавати поведінку від одного покоління іншому колись вважалася унікальною рисою, притаманною лише людям. Але дослідження тварин протягом останніх 75 років продемонстрували величезну кількість прикладів невідомих раніше винаходів, творчого інтелекту і передачі культури в усьому царстві тварин.

Насправді видів тварин, що демонструють культуру, так багато, що дослідники починають підозрювати, що культура може бути набагато більше повсякденним явищем в природі, ніж ми коли-небудь вважали. Декілька яскравих прикладів.

Мавпи
Під час вивчення японських макак у 1940 році дослідники тварин вперше вжили слово «культура» для опису поведінки тварин. Таким чином, ці мавпи були визнані першими тваринами, що мають культуру. Зокрема, макаки мили картоплю перед вживанням у їжу. Ця поведінка з часом була навіть вдосконалена мавпами – вони виявили, що миття картоплі у солоній воді поліпшує смак бульби.

Китоподібні
Поступаючись лише приматам, дельфіни, кити та морські свині володіють різноманітною і розвиненою культурою. Одним з найбільш вивчених культурних поводжень серед китоподібних є утворення звуків. Пісні й клацання дельфінів-афалін, горбатих китів, косаток і кашалотів унікальні серед різних груп. Зараз дослідники навіть припускають, що цих вокальних відмінностей достатньо, щоб вважати їх різними діалектами.

Співочі птахи
Такі співочі птахи, як шпаки, волові птиці та горобці, не народжуються зі знанням, як виконувати ту чи іншу пісню. Навпаки, вони переймають їх в інших шляхом імітації. Це призвело до дивовижної різноманітності пісенного репертуару серед різних груп птахів, такому, що багато дослідників зараз визнають, що співучі птахи не поступаються китоподібним у здатності створювати унікальні діалекти.