15 жовтня: це цікаво знати

У народі 15 жовтня вшановували Кипріана та Устину. Їм молилися, аби захиститися від усілякої нечистої сили. Люди вірили, що саме цього дня варто очищатися від зла.

За церковним календарем 15вшановують священномученика Кипріана, мученицю Юстину та мученика Феоктиста; блаженного Андрія, Христа ради юродивого; благовірну княгиню Анну Кашинську; преподобного Касіяна Углицького; мучеників Давида і Костянтина, князів Арагветських.

15 жовтня народились:

1921 – Дмитро Луценко – український поет. Автор текстів низки відомих пісень («Києве мій», «Фронтовики», «Сивина», «Не шуми калинонько», «Мамина вишня», «Осіннє золото»).

«Грає море зелене, Тихий день догора. Дорогими для мене Стали схили Дніпра, Де колишуться віти Закоханих мрій… Як тебе не любити, Києве мій!» (Дмитро Луценко)

15 жовтня відзначають:

  • Міжнародний день сільських жінок.

Події 15 жовтня:

1583 — українські землі у складі Речі Посполитої перейшла з юліанського  на григоріанський календар (разом з Іспанією, Королівством Португалія та більшістю італійських держав).

1615 — засновано Київське Богоявленське Братство і школу при ньому, згодом (1632) перетворену на колегію, а потім — на Києво-Могилянську Академію (1701).

1815 — починається заслання імператора Французького Наполеона на острові Святої Єлени в Атлантиці.

1840 — прах Наполеона перевезено з о. Святої Єлени до Королівства Франція.

1894 — у Французькій республіці був заарештований Альфред Дрейфус, звинувачений в шпигунстві. Почалася т. зв. справа Дрейфуса.

1926 — у Києві відкрила свій перший сезон Державна російська драма (згодом – Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки).

1964 — відбулася офіційна церемонія запуску нафтопроводу «Дружба».

1970 — перший широко відомий в СРСР випадок захоплення літака з метою вирватися за «залізну завісу», емігрувати з СРСР. Двоє литовців — 45-річний Пранас та його 15-річний син Альгірдас Бразінскаси, що жили на засланні в  Узбецькій РСР, захопили літак «Аерофлоту» Ан-24 рейсу Сухумі — Батумі разом з пасажирами й, погрожуючи зброєю, примусили екіпаж перелетіти до Трабзону  (Туреччина). При цьому загинула 19-річна стюардеса Надія Курченко, яка спробувала чинити опір викрадачам.

1981 — засновано американський гурт Metallica.

1995 — Саддам Хусейн отримує 99,96 % голосів на президентських виборах в Іраку.

2003 — Китайська Народна Республіка стала третьою державою після СРСР і США, яка успішно відправила людину до космосу. Космічний корабель «Шеньчжоу-5»  вивів на земну орбіту космонавта Ян Лівея.

2005 — в Києві на Хрещатику відбулася масштабна бійка між націоналістами та комуністами.

Чи знаєте ви, що:

Наполеон хотів змінити долю України. Бувши не тільки гарним полководцем, але політиком і дипломатом, Бонапарт усвідомлював, що Росія може стати слухняною лише після переходу її в розряд залежних, а не союзних держав. А таке могло статися лише внаслідок її розчленування. У контексті цього Бонапарт впритул підійшов і до українського питання.

Відомості щодо України він отримав ще в часи консульства, прочитавши «Історію Петра I» Шарля Ляво та спомини Шарля Масона. Ці автори зазначали, що російський цар нищить українців як націю, а останнім справжнім гетьманом вони вважали Мазепу. Настільною книжкою Наполеона була «Історія Карла XII» Вольтера з його знаменитою фразою: «Україна завжди прагнула до свободи…»

Готуючись до походу проти Російської імперії, Наполеон дав доручення міністерству закордонних справ розробити ряд проєктів щодо України. Зокрема, відокремлення українських земель від Росії та поділ їх на три частини. Правобережжя без Волині мало відійти до Польщі. А на Лівобережжі й півдні України мали бути створені дві держави під протекторатом Франції: одна з них у межах Чернігівщини й Полтавщини, друга – «Наполеоніста» на півдні України, в межах Катеринославщини, Донеччини, Таврії, Криму, Херсонщини (до гирла Дніпра). На майбутнє проєкт передбачав повну незалежність українських земель.

Comments

160 Переглядів