15 жовтня: це цікаво знати

Posted by

15 жовтня був кінець золотої осені, і починалися справжні холоди разом з листопадом. Всі польові роботи до цього часу вже були закінчені. Стояла пора весіль і гулянь.

У народі Устинью і Куприяна в народі вважали захисниками від бісів, чаклунів і відьом.

Говорили, що це час, в який необхідно позбавлятися від всякої нечисті і мари. Повір’я говорили про те, що, якщо людина 15 жовтня не буде вести себе обережно, то, згідно з прикметами, на нього нападуть злі сили. Вважали, що найбільше страждають від них п’яниці або люди, що нехтують релігійними обов’язками – всі вони вважалися грішниками. Вірили, що риси можуть бути п’яним людям. Вони не тільки лякають людину, але і виснажують його тіло, часто доводять до самогубства. Саме бісів звинувачували у виникненні такої недуги, як біла гарячка. У свідомості селян біси виглядали по-різному: і стандартно, з рогами і копитами, як їх зображують на картинах, і в людському вигляді, і в образі тварин. Також говорили, що риси здатні приймати вигляд іноземців – поляків, ефіопів і литовців, ченців і воїнів. Вони можуть не просто з’явитися людині, але і вселитися в нього. Роблять це за допомогою наговору, який передається з водою, поцілунком, їжею, подихом або дотиком.

За церковним календарем вшановується пам’ять трьох мучеників: Купріна, Феоктиста і Іустини, які жили в IV столітті і загинули за віру в Христа. Відомо, що Купріян жив на території Антіохії і навчався язичницької філософії. У зрілому віці був присвячений в жерці. Подейкували, що він бачив великого князя тьми і знайшов велику силу. У тому ж місті жила Іустина, яка прийняла християнство і намагалася навернути у віру своїх родичів. Там же мешкав і юнак по імені Аглаид, який намагався спокусити Іустину і звернувся до Кіпріану, знаючи про його здібності і сили. Що б не робив Купріян, дівчина залишалася непохитною. Саме після цього і сам Кіпріан повірив в Христа, покаявся і прийняв хрещення. Після цього він сам став проповідувати християнство, і багатьох людей навернув. Сталося навіть так, що всі капища опинилися в занедбаному стані, оскільки нікому було приносити жертви поганським богам.

Що стосується Іустини, то вона після цього стала ігуменею в одному з місцевих монастирів. Під час гонінь, організованих у відношенні християн, Іустина та Кипріан постраждали за свою віру і були страчені. Воїн Феоктист, який був стражником імператора, бачачи страждання мучеників, сам увірував у Христа і оголосив себе християнином, в результаті чого також був страчений.

Також 15 жовтня в церкві шанують пам’ять блаженного Андрія. За доданню, з юних років він полюбив храм Божий і Священні книги. Одного разу в сонному баченні блаженний побачив два війська. В одному були мужі у світлому одязі, в іншому – чорні і страшні демони. Ангел Божий, який тримав в руці чудові вінці, сказав Андрію, що вінці ці – не прикраса земного світу, а небесний скарб, яким Господь нагороджує Своїх воїнів, які перемагають чорні полчища.

15 жовтня народились:

1921 – Дмитро Луценко – український поет. Автор текстів низки відомих пісень («Києве мій», «Фронтовики», «Сивина», «Не шуми калинонько», «Мамина вишня», «Осіннє золото»).

15 жовтня відзначають:

  • Міжнародний день сільських жінок.
  • Всесвітній день боротьби з раком грудей/
  • Всесвітній день миття рук.

Події 15 жовтня:

1583 – українські землі у складі Речі Посполитої перейшла з юліанського  на григоріанський календар (разом з Іспанією, Королівством Португалія та більшістю італійських держав).
1615 – засновано Київське Богоявленське Братство і школу при ньому, згодом (1632) перетворену на колегію, а потім – на Києво-Могилянську Академію (1701).
1815 – починається заслання імператора Французького Наполеона на острові Святої Єлени в Атлантиці.
1840 – прах Наполеона перевезено з о. Святої Єлени до Королівства Франція.
1894 – у Французькій республіці був заарештований Альфред Дрейфус, звинувачений в шпигунстві. Почалася т. зв. справа Дрейфуса.
1926 – у Києві відкрила свій перший сезон Державна російська драма (згодом – Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки).
1964 – відбулася офіційна церемонія запуску нафтопроводу «Дружба».
1970 – перший широко відомий в СРСР випадок захоплення літака з метою вирватися за «залізну завісу», емігрувати з СРСР. Двоє литовців – 45-річний Пранас та його 15-річний син Альгірдас Бразінскаси, що жили на засланні в  Узбецькій РСР, захопили літак «Аерофлоту» Ан-24 рейсу Сухумі – Батумі разом з пасажирами й, погрожуючи зброєю, примусили екіпаж перелетіти до Трабзону  (Туреччина). При цьому загинула 19-річна стюардеса Надія Курченко, яка спробувала чинити опір викрадачам.
1981 – засновано американський гурт Metallica.
1995 – Саддам Хусейн отримує 99,96 % голосів на президентських виборах в Іраку.
2003 – Китайська Народна Республіка стала третьою державою після СРСР і США, яка успішно відправила людину до космосу. Космічний корабель «Шеньчжоу-5»  вивів на земну орбіту космонавта Ян Лівея.
2005 – в Києві на Хрещатику відбулася масштабна бійка між націоналістами та комуністами.

Чи знаєте ви, що:

Наполеон хотів змінити долю України. Бувши не тільки гарним полководцем, але політиком і дипломатом, Бонапарт усвідомлював, що Росія може стати слухняною лише після переходу її в розряд залежних, а не союзних держав. А таке могло статися лише внаслідок її розчленування. У контексті цього Бонапарт впритул підійшов і до українського питання.

Відомості щодо України він отримав ще в часи консульства, прочитавши «Історію Петра I» Шарля Ляво та спомини Шарля Масона. Ці автори зазначали, що російський цар нищить українців як націю, а останнім справжнім гетьманом вони вважали Мазепу. Настільною книжкою Наполеона була «Історія Карла XII» Вольтера з його знаменитою фразою: «Україна завжди прагнула до свободи…»

Готуючись до походу проти Російської імперії, Наполеон дав доручення міністерству закордонних справ розробити ряд проєктів щодо України. Зокрема, відокремлення українських земель від Росії та поділ їх на три частини. Правобережжя без Волині мало відійти до Польщі. А на Лівобережжі й півдні України мали бути створені дві держави під протекторатом Франції: одна з них у межах Чернігівщини й Полтавщини, друга – «Наполеоніста» на півдні України, в межах Катеринославщини, Донеччини, Таврії, Криму, Херсонщини (до гирла Дніпра). На майбутнє проєкт передбачав повну незалежність українських земель.