16 червня: це цікаво знати

У народному календарі 16 червня – день Луки Вітряника або Луки Вітряного, оскільки вітер у цей день був головним персонажем. На Луку найбільше боялись північно-східного вітру, який нібито приносить з собою безперервні дощі, шкідливі при дозріванні жита. Наші пращури уважно слідкували за напрямком вітру: з північної сторони – буде день ясний; прохолодний вітер – може бути дощ з градом; з півдня чи заходу – до негоди; з південного заходу – негода надовго.

Якщо в цей день трапиться гроза – сінокіс буде поганим, бо «До Луки не везуть сіно з луки».

У народі зазначали, що з цього дня співочі пташки (крім солов’я та зозулі) закінчують співати, а Сонце йде вже тихіше. Ця народна прикмета підтверджується спостереженнями астрономів – у цей час Земля зменшує швидкість руху навколо Сонця.

За церковним календарем 16 червня вшановується пам’ять мученика Лук’яна.

Іменинники 16 червня:
Дмитро, Клавдія, Павло, Павла, Денис, Лук’ян.

16 червня згадують:

1578 – у Львові страчено Івана Підкову – (рік народження невідомий, Брацлавщина – 1578), козацького отамана, гетьмана, молдовського господаря в 1577–1578 рр.

16 червня народились:

1906 – Зиновій Книш (псевдонім Б. Михайлик) – український громадсько-політичний діяч, письменник, публіцист.

16 червня відзначають:

♦   Міжнародний день сімейних грошових переказів.

Події 16 червня:

1578 – у Львові страчено козацького ватажка, молдовського господаря Івана Підкову.
1874 – відбулося урочисте відкриття кавендишської лабораторії.
1903 – створено компанію Ford Motor.
1903 – розпочалася перша арктична експедиція Руаля Амундсена.
1919 – святий Престол в особі Папи Римського Бенедикта XV визнав незалежність УНР. Листа голові Директорії Симону Петлюрі надіслав державний секретар Ватикану П’єтро Гаспаррі.
1925 – в Криму відкрився табір Артек.
1934 – у Харкові відкрився перший з’їзд письменників України. Створено Спілку письменників України (СПУ).
1940 – СРСР в ультимативній формі пред’явив Естонії та Латвії ноти з вимогою зміни урядів і введення до цих країн додаткових радянських підрозділів. Наступного дня Червона армія окупувала Естонію та Латвію.
1998 – вперше в прямому ефірі через інтернет було показано пологи. 40-річна американка з Флориди, котра погодилась на цей експеримент, народила хлопчика, на ім’я Шон.

Чи знаєте ви що:

Людина є єдиною істотою на планеті, що здатна говорити, а також усвідомлювати свою неминучу смерть. Все це пояснюється особливостями нашого мозку.

Мозок людини поглинає 20% добового обсягу калорій. А це значить, що чим частіше ми використовуємо мозок, тим більше він поглинає енергії і тим сильнішим є відчуття втоми. Ось чому люди інтелектуальної праці можуть втомлюватися значно швидше, ніж ті, хто виконує фізичну роботу, хоча це і здається парадоксальним.

Мозок людини на 75% складається з води. Цей факт доводить необхідність ретельного зволоження нашого організму. Однак уважність, психомоторні навички і короткострокова пам’ять також страждають, якщо в організмі людини спостерігається зневоднення хоча б на 2%.

Мозок складається переважно з жиру. 60% цього органу містить жирову тканину. Але це зовсім не дає приводу нам їсти виключно сир і вершкове масло. Однак у раціон необхідно частіше долучати поліненасичені жири, жирні кислоти Омега-3 та інші подібні корисні продукти для здоров’я мозку.

Сучасний мозок не є таким же гострим, яким він був у наших предків. Дослідження показують, що вага мозку та загальний рівень інтелекту людини з часів XIX століття до сьогоднішнього дня знизився, попри прогрес технологій.

Прийом алкоголю перешкоджає формуванню спогадів у мозку. Чи прокидалися ви коли-небудь після вечірки та виявляли, що ви майже нічого не пам’ятаєте з подій минулої ночі? Це пов’язано з тим, що мозок не формує спогадів у стані сильного алкогольного сп’яніння.

У людини є «другий мозок», який розташований всередині тонкого кишківника. Вчені виявили мільйон нейронів в цій частині тіла, які виробляють «щасливий» гормон серотонін. Ось чому від смачної та солодкої їжі нам часом стає так добре на душі.

Comments

338 Переглядів