16 липня: це цікаво знати

Posted by

У народі 16 липня називається Моків, і з давніх часів вважається нещасливим. У цей день краще бути обережним і не починати ніякої справи. До цього часу повністю зріє і лісова, і садова суниця. У цей день наші пращури спостерігали за комарами та мошкою: якщо вони в’ються колами, хороша погода гарантована на найближчі семеро діб.

За церковним календарем 16 липня вшановується пам’ять благовірних князів Василя і Костянтина Ярославських.

Іменинники 16 липня:
Анатолій, Никодим, Василь, Марко, Пилип.

16 липня народились:
1881 – Василь Зеньковський – відомий у Європі православний діяч, богослов, педагог, історик.
1893 – Данило Демуцький – класик українського і світового кіно, кінооператор і фотограф. Кінооператор О. Довженка («Арсенал», «Земля»), Б. Барнета і І. Савченко. Заслужений діяч мистецтв Української РСР (1954). Заслужений діяч мистецтв Узбецької РСР (1954). Лауреат Сталінської премії першого ступеня (1952). Жертва сталінських репресій.
1908 – Василь Барка (Очерет) – український письменник і перекладач. Автор роману «Жовтий князь».

16 липня відзначають:
♦    День бухгалтера України.

Події 16 липня:
1054 – переговори між Римом і Візантією щодо впливу у південній Італії та низки теологічних питань у Константинополі завершилися скандалом. Внаслідок цього конфлікту Християнська церква розділилася на дві гілки: католицьку і православну.
1212 – християни розбили Альмохадів у битві при Навас-де-Толосі в Іспанії.
1643 – експедиція голландського мореплавця Маартіна де Фриза відкрила острів Сахалін.
1661 – Стокгольмський банк випустив перші європейські банкноти.
1736 – Гезлев зайняли з допомогою запорізьких козаків Російська імператорська армія.
1790 – округ Колумбія, що не входить в юрисдикцію жодного штату, визначений як місце розташування уряду США.
1848 – у Львові засновано культурно-просвітницьку організацію «Галицько-Руська матиця».
1909 – заснували компанію «Audi».
1912 – у Києві в присутності вищого керівництва міста та краю відбулося урочисте відкриття Бессарабського критого ринку.
1917 – ухвалено ІІ Універсал Української Центральної Ради. Цим актом проголошено взаємне визнання УЦР та Тимчасового уряду Росії.
1918 – в Єкатеринбурзі більшовики розстріляли російського імператора Миколу ІІ.
1919 – під тиском польських військ УГА, перейшовши річку Збруч, залишила  Східну Галичину і відступила на територію Наддніпрянської України.
1923 – Беніто Муссоліні заборонив азартні ігри в Королівстві Італія.
1938 – архиєпископське послання Собору єпископів Автокефальної православної церкви у Польській республіці (майже повністю вилучене поліцією), пастирський лист Андрея (Шептицького) через знищення понад 100 православних церков  Підляшшя та Холмщини; біля Ваймару в Третьому Рейху нацисти відкрили  концтабір Бухенвальд.
1945 – США підірвали першу атомну бомбу.
1951 – опубліковано повість Дж. Селінджера «Ловець у житі».
1956 – на вимогу керівництва Фінляндії Карело-Фінська РСР перетворена на Карельську АРСР (нині Республіка Карелія у складі РФ).
1965 – відкрили тунель під Монбланом, що зв’язав транспортним сполученням Францію й Італію.
1990 – прийняття Декларації про державний суверенітет України.
«Верховна Ради Української РСР, виражаючи волю народу України, прагнучи створити демократичне суспільство, виходячи з потреб всебічного забезпечення прав і свобод людини, шануючи національні права всіх народів, дбаючи про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнаючи необхідність побудови правової держави, маючи на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України, ПРОГОЛОШУЄ державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах» («Декларація про державний суверенітет України»).
1996 – Майкл Джексон дав безплатний королівський концерт султану Брунея.
1997 – Валерій Пустовойтенко очолив Кабінет Міністрів України.
2007 – залізнична аварія на Львівщині (неподалік  Ожидова у Буському районі).
2010  в Одесі відкрили новий кінофестиваль — Перший Одеський міжнародний кінофестиваль.
2010 – акція «Прапор – на вершину!» – присвячена 20-літтю прийняття  Декларації про державний суверенітет України.
2019 – набрав чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Чи знаєте ви, що:
Найдавніша гора в Україні розташована поблизу села Дністрово-Кам’янка на Дніпровщині. Вона має цікаву властивість – створювати шум у безвітряну погоду. Про гору-барометр місцеві мешканці знають: коли гора «шумить» – чекай зміни погоди. І вони ще ніколи не помилялись.

Секрет цього явища в тому, що узвишшя розташоване в районі повітряної течії, або простіше – на протязі. Цю особливість природи використовували спостережливі предки, вибираючи місця для будівництва вітряків. Досі в народі розповідають про чудо-млин, який колись стояв неподалік і безупинно крутився навіть у найспокійнішу погоду.

Співучі піски… Подібне явище спостерігається в багатьох районах світу. Схоже, існує і в Україні, поблизу Нікополя, на косі біля річки Лапінки, на одному з рукавів Дніпра. «Спів» цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається та утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери.