16 листопада: це цікаво знати

У народі 16 листопада відзначали Ганну Холодну. В цей день наші предки стежили за народними прикметами про погоду. «Ганна без снігу – чекай хлібу», – передбачали вони майбутній урожай. У минулі часи помітили, що з цього дня починався льодостав. Якщо листопад до цього часу повністю завершиться, слід чекати крутої зими.

Також у цей день було заведено ласувати замороженими ягодами (брусницею, журавлиною, морошкою). З них варили кисіль, додавали їх в здобу та інші блюда. На вулиці заморожували молоко, потім стругали його ножем, посипали цукром і подавали з млинцями. Виходило щось на зразок сучасного морозива. У дітей це блюдо було найулюбленішим.

За церковним календарем в цей день вшановують пам’ять святої княжни Анни Всеволодівни — дочки київського князя Всеволода Ярославича. У народі її прозвали Холодною, через те, що погода в ці дні починала змінюватися, наставали холоди та зима вступала у свої права. Інші назви свята: «Ганна», «Кросник», «Агапій», «Баби».

Анна (Янка) Всеволодівна народилася в 1054 році в місті Переяславі, де і провела все своє дитинство. Її батьками були великий князь київський Всеволод Ярославович і грецька царівна. Батько дав їй княже виховання: вона навчилася грамоти, філософії, історії, риторики, грецької мови.

Ставши прекрасною дівчиною, заручилася з візантійським царевичем Дуком Старшим. Коли її судженого насильно постригли в ченці, вона вирішила присвятити себе Господу Богу. Відвідавши Візантію, оглянувши жіночі монастирі, стала просити батька і митрополита Іоанна II заснувати таку ж обитель в Київській Русі. У 1068 році був поставлений перший жіночий монастир — Андріївський, в якому Анна і стала ігуменею.

В ньому була відкрита перша на Україні-Русі школа для дівчаток, в якій, крім необхідних основ, викладали та різні жіночі ремесла. Після смерті митрополита Анна Всеволодівна сама брала участь в направленні в Російську церкву нового владики з Візантії.

Іменинники 16 листопада:
Йосип, Юрій, Світлана, Агапія.

16 листопада народилися:

1868 – Богдан Кістяківський – український правознавець, філософ права, соціолог. Редагував твори М. Драгоманова, написавши до них вступну розвідку. Наукові праці присвячені теорії права та соціології («Соціальні теорії науки і право»).
1878 – Михайло Паращук – скульптор. Автор пам’ятника А. Міцкевичу у Львові та на могилі М. Драгоманова в Софії, скульптур для військової академії, Народної бібліотеки, Софійського університету, Музичного театру в столиці Болгарії.
1936 – Ігор Турчин – гандбольний тренер. Створив команду «Спартак» (Київ) – 20-разового чемпіона СРСР, 13-разового переможця Кубку Європейських чемпіонів. За видатні досягнення в спорті І.Турчин і його команда занесені в Книгу рекордів Гіннеса.

16 листопада відзначають:

  • День працівників радіо, телебачення та зв’язку України.
  • Міжнародний день толерантності.

Події 16 листопада:

1632 – битва під Лютценом (1632) одна з найбільших битв тридцятирічної війни, між шведськими військами під проводом Густава II Адольфа і габсбурзькими  частинами на чолі з Альбрехтом Валленштайном.
1700 – Герцогство Пруссія – раніше у складі Священної Римської імперії німецької нації – проголошено королівство.
1841 – Едуард Гурвін запатентував пробковий рятувальний жилет.
1848 – у Лондоні дав останній концерт Фридерик Шопен.
1895 – «Кінематограф» братів Люм’єр показали у Сорбонні.
1913 – відкрито Київську державну консерваторію ім. П. Чайковського – провідний музичний вищий навчальний заклад України.
1917 – в колишньому ханському палаці у Бахчисараї відкрито Національний музей.
1918 – Королівство Угорщина, яке до цього була частиною Австро-Угорської Імперії, проголошено республікою.
1918 – проголошено закон ЗУНР «Про адміністрацію».
1918 – у Києві підписано договір про торговельні, консульські та морські відносини, залізничну й фінансову угоди між урядом гетьмана Скоропадського та надзвичайною місією кубанського крайового уряду.
1920 – частини Армії УНР після запеклих боїв з більшовиками здобули Деражню.
1924 – із Харкова почала мовлення перша українська радіостанція – Українське радіо.
1933 – встановлені дипломатичні відносини поміж СРСР та США.
1945 – у Лондоні засновано ЮНЕСКО.
1950 – створена Всесвітня Рада Миру.
1965 – радянський космічний зонд «Венера-3» дістався до Венери.
1966 – розпочався V З’їзд письменників України, який виступив проти русифікації та на захист української мови.
1967 – у Нью-Йорку розпочався І Світовий конгрес вільних українців.
1988 – Верховна Рада Естонії оголосила про верховенство своїх законів над союзними.
1994 – відповідно до Указу Президента № 667/94, від 11.11.94 почав щорічно відзначатися День працівників радіо, телебачення та зв’язку.
1994 – Верховна Рада України ухвалила закон про приєднання України до договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
1999 – засновано Премію Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України.
2002 – президент Кучма підписав указ про відставку уряду Анатолія Кінаха і направив до Верховної Ради України представлення на згоду призначити новим прем’єром голову Донецької обладміністрації Віктора Януковича.
2010 – заручини принца Вільяма та Кейт.

Чи знаєте ви, що:

З історії українського радіо та телебачення

  • 1924 р., 16 листопада: у Харкові (тодішній столиці УРСР) відбулась перша передача Українського радіо;
  • 1934 р., жовтень: у зв’язку з переведенням столиці України з Харкова до Києва створено Республіканський радіокомітет;
  • 1939 р., 1 лютого: початок телевізійного мовлення у Києві на основі «механічного ТБ» («диск Ніпкова») зі студії, обладнаної в Будинку Українського радіо;
  • 1946 р., 28 червня: утворена Європейська організація радіомовлення і телебачення (ОІРТ) – перша міжнародна організація електронних ЗМІ. Цього ж року до її складу увійшла Україна;
  • 1949 р., початок будівництва телецентру у Києві на вул. Хрещатик, 26;
  • 1951 р., 5 листопада: пробний пуск Київського телецентру;
  • 1951 р., 7 листопада – перша в СРСР трансляція параду і демонстрації на Хрещатику.

Comments

240 Переглядів