16 лютого: це цікаво знати

У народі 16 лютого в народі називають «лагодження». З ранньої зорі, помолившись, всією родиною йшли в сараї працювати: займалися налагодженням річної збруї. Недарма кажуть: «Готуй воза взимку, а сани влітку».

Також обов’язково залишали для духу будинку після вечері горщик каші – вважалося, що домовик зазвичай вилазить з-під печі і вечеряє. Домовик здавна оберігав спокій в домі і міг дозволити побешкетувати тільки собі самому, саме його вважали справжнім господарем будинку. За народним повір’ям, домовик ховався під віником, тому прийнято було при переїзді в новий будинок переносити в нього старий віник.

За церковним календарем 16 лютого відзначають Післясвято Стрітення Господнього та вшановують правовірних Семена та Анну. Коли Богородиця та Йосип принесли до Храму маленького Ісуса Христа на 40-вий день його народження, святі Анна та Симеон (Семен) були першими, хто зустрів їх. І саме вони впізнали в дитині Месію. Ці двоє праведних людей сказали, що Ісус стане світлом та одкровенням для слави ізраїльського народу.

У православній церкві вважають, що саме Анна та Симеон (Семен) є останніми пророками Старого Завіту. Кажуть, що в обличчях цих людей Ісус Христос зустрів весь народ Ізраїлю. А самі Симеон та Анна вже в досить похилому віці стали символами того, що життя може підходити до кінця, але Ісус наповнює його світлом.

Іменинники 16 лютого:
Ганна, Роман, Симон, Семен, Адріан, Влас, Тимофій.

16 лютого народились:

1813 – Семен Гулак-Артемовський – український оперний співак, композитор, драматург, автор першої української опери «Запорожець за Дунаєм».
1829 – Ісидор Шараневич – галицький історик, археолог і громадський діяч.
1867 – Єфросинія Зарницька – українська драматична акторка та співачка.
1885 – Зінаїда Рибчинська – українська драматична акторка і співачка.
1905 – Петро Власюк – український агрохімік, ґрунтознавець і фізіолог рослин.

16 лютого відзначають:

  • День єднання
  • День військового журналіста України.

Нагадаємо, що 16 лютого 2015 року неподалік міста Дебальцеве під час виконання бойового завдання загинув редактор редакції телебачення Телерадіостудії Міністерства оборони України «Бриз» капітан 3 рангу Дмитро Лабуткін. Він до останньої своєї миті продовжував вести зйомку подій, з честю виконавши як військовий, так і журналістський обов’язок.

Події 16 лютого:

1267 – Кастилія і Португалія уклали Бадахоський договір про міждержавний кордон.
1659 – в Англії Ніколас Ванакер виписав перший у світі чек на 400 фунтів. Цей документ і досі зберігається в архіві Національного банку.
1918 – проголошено Кубанську Народну Республіку, незалежне державне формування на Кубані.
1918 – прийнято декрет про відновлення державної незалежності Литви.
1919 – почалася Вовчухівська операція Української Галицької Армії.
1923 – археологічна експедиція англійців, очолювана Говардом Картером, розкрила вхід до гробниці фараона Тутанхамона.
1937 – Воллес Карозерс, хімік-дослідник фірми «Дюпон», запатентував нейлон.
1945 – експедиційні війська США почали операцію із захоплення Іодзіми. 21-тисячний японський контингент місяць стримував 100-тисячну армаду американців.
1957 – Єгипет став чемпіоном першого Кубка Африканських Націй в Судані, перемігши у фіналі команду Ефіопії з рахунком 4:0.
1968 – у місті Гейлівіль (штат Алабама, США) з’явилася перша телефонна служба порятунку – 911.
1991 – у Львівському театрі опери та балету відбулася I Галицька Асамблея  (об’єднана сесія Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської обласних рад).
2005 – набув чинності Кіотський протокол

Чи знаєте ви, що:

Найдавніші житла первісної людини на території України типу чумів, вкритих шкірами (стоянка Молодове-1 поблизу с. Молодове у Чернівецькій області), а також житлові печери з перегородками з кісток мамонтів (грот Чокура у Сімферополі) належать до муст’єрського періоду (середній палеоліт: 50-40 тис. років до н.е.).

Про хустку. Хустка віддавна слугувала не лише головним убором жінок та дівчат, але й оберегом. Використовувалася у різних обрядах. Зокрема, під час сватання дівчина перев’язувала нею руку парубкові на знак згоди. Коли козак вирушав у дорогу, кохана дарувала йому хустку на знак вірності, який повинен був оберігати від усіх напастей. Якщо він гинув, хусткою йому вкривали обличчя. Коли ж козака ховали з військовими почестями, тіло його вкривали китайкою, а вишиту хустину стелили на осідланого коня, як оберіг роду, який не повинен мати переводу.

Comments

401 Переглядів