16 вересня: це цікаво знати

Posted by

У народі 16 вересня – у день Домни – підмічали: «Якщо береза почне жовтіти з верхівки – весна у наступному році завітає рано, якщо знизу – пізно». В цей день було заведено прибирати та спалювати мотлох у домі, щоб придбати добробут на наступний рік.

Народні прикмети на 16 вересня

  • теплий день – до затяжної зими.
  • день видався туманним – польові роботи пройдуть легко і спокійно.
  • туман в молодика або в повний місяць – до ясної погоди.
  • після обіду пішов дощ – негода затягнеться надовго.
  • мурахи будують великі мурашники – до затяжної зими.
  • мало ягід і грибів – до неврожаю на майбутній рік.
  • якщо в цей день вимити підлогу відваром вересу, то нечисть відступить від нього.
  • старі речі пропонувалося спалювати позаду двору. А якщо разом з ними спалити і картоплиння, то це забезпечить добробут на весь майбутній рік.
  • повісити 16 вересня старе взуття в приміщенні для худоби – захистити тварин від пристріту і псування.
  • якщо не встигли позбутися непотрібного мотлоху – щастя обійде вас стороною.
  • придатні, але непотрібні речі слід в цей день роздати вбогим і бідним.
  • якщо в кухні підвісити невеликі лапотки (можна навіть сувенірні), то господині весь рік буде супроводжувати удача.
  • 16 вересня – вдалий день для розкриття обманів. Тому будьте уважні!
  • щоб не накликати на себе біду, в цей день намагайтеся не дивитися у дзеркало, або робити це якомога рідше.
  • у цей день не можна затівати прибирання в будинку. Якщо вдома буде чисто, то і в гаманці теж.
  • ще 16 серпня не можна підмітати вдома та на вулиці, щоб не вимести своє щастя.
  • також забороняється відмовляти бездомним і безпорадним, які дійсно потребують допомоги.

За церковним календарем 16 вересня вшановують відзначається пам’ять відразу двох святих мучениць — Василини та Домни. У народі день прозвали Доброродной дівою. Це гарний час, священне для наших предків, через те, що сьогодні люди могли зробити одну дію, яке допомагало попрощатися з бідністю.

Іменинники 16 вересня:
Василина, Петро, Домна, Юхим, Феоктист.

16 вересня народились:

1837 – Олександр Митрак – письменник, фольклорист і етнограф. Автор поезій «На Верховині», «Думка», нарису «Путевые впечатления по Верховине». Склав «Русько-мадярський словарь». Частина зібраних народних пісень надрукована у збірці Я. Головацького «Народні пісні Галицької та Угорської Руси».
1903 – Петро Борзяк – український фізик, вчений. Автор комплексних досліджень фізичної природи різних фотокатодів. В 1951 р. відкрив екситонне поглинання світла напівпровідниковими стибій-цезієвими та олов’яно-цезієвими плівками та пов’язану з цим фотоелектронну емісію.
1904 – Петро Масоха – український актор театру та кіно. Грав у фільмах «Є такий хлопець» (Костромін), «Вершники» (Іван Половець), «Земля» (Хома), «Іван» (Іван).

16 вересня відзначають:

  • Міжнародний день охорони озонового шару.

Події 16 вересня:

1408 – останнє письмово зафіксоване весілля вікінгів у церкві селища Хваслі в Гренландії.
1651 – у Білій Церкві спалахнуло повстання козаків, незадоволених умовами перемир’я з Річчю Посполитою.
1658 – гетьманом Іваном Виговським укладено Гадяцький договір між Річчю Посполитою і Гетьманщиною. Угода передбачала входження Гетьманщини до складу федеративної Речі Посполитої під назвою «Великого Князівства Руського», як третього рівноправного члена Польщі і Литви.
1810 – Мексика проголосила незалежність від Іспанії та почала війну за незалежність.
1859 – Британський дослідник Девід Лівінгстон відкрив озеро Ньяса (Африка).
1899 – у Західній Україні створено Національно-демократичну партію.
1914 – 2500 січових стрільців українського добровольчого легіону у складі австро-угорської армії присягнули на вірність боротьбі за визволення України.
1915 – закінчилась арктична експедиція Б. Вількицького, яка вперше в історії пройшла Північним морським шляхом із Владивостока до Архангельська.
1918 – гетьман Павло Скоропадський затвердив закон про проголошення українськими державними вищими школами колишніх російських шкіл на території України.
1930 – Польський уряд розпочав проведення так званої пацифікації  (насильницького умиротворення) українців у Східній Галичині.
1963 – року до нової федерації Малайзія приєднується місто-держава Сингапур.
1975 – Папуа Нова Гвінея проголосила незалежність від Австралії.
1979 – на східному крилі шахти «Юнком» (Юнокомунарівськ, Донецька область), на об’єкті «Кліваж» здійснено підземний ядерний вибух.
1987 – підписаний Монреальський протокол про захист озонового шару Землі.
2000 – День Пам’яті (зникнення) журналіста Георгія Гонгадзе; на спортивному літаку розбився перший заступник міністра внутрішніх справ України, координатор комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю при Президентові України Леонід Бородич.
2002 – початок активної фази всеукраїнської акції громадянської непокори  «Повстань, Україно!»

Чи знаєте ви, що:

Швидке відновлення озонового шару над Антарктикою матиме неоднозначний ефект у майбутньому. Будучи одним з найбільших прикладів негативного впливу людини на природу, горезвісна озонова діра, виявляється, гальмувала глобальне потепління, стверджують вчені з університету Лідса, які провели дослідження спільно з колегами з ряду інститутів Фінляндії.

Кілька років тому фахівці робили похмурі прогнози стосовно того, що антарктична озонова діра буде відновлюватися дуже і дуже довго. Однак «загоєння» пішло куди більш високими темпами. І хто б міг подумати, що тепер у цьому позитивному явищі кліматологи знайдуть і негативний бік.

Вчені пояснюють, що сильний (у середньому) вітер, що панував під дірою, підіймати у повітря міріади океанських бризок, які містять частинки солі. Цей аерозоль сприяв формуванню хмар, що відбивали сонячні промені назад у космос. За останні 20 років антарктична озонова діра згенерувала стільки хмар, що фактично «скасувала» дію глобального потепління на південну півкулю, принаймні, на літні періоди.

Якщо ж ці вітри вщухнуть, зростання викидів CO2 може прискорити потепління у південній півкулі, що вплине на майбутній клімат в цілому, стверджують британці.