16 жовтня: це цікаво знати

Posted by

У народі 16 жовтня вшановували мученика Діонісія і казали: «Денис – лихого ока бережись». Існувало повір’я, щоб вберегти себе цього дня від вроків, треба спідню білизну одягти на виворіт. А ще для того, щоб позбавитися від ворогів, брали дрібку солі, клали її в смолу і примовляли: «Розтане раб Божий (ім’я), як смола. Навколо мене Божа камінна стіна. Чорному, черемному сіль в очі, завидющому, загребущому – смоли в очі».

Народні прикмети на 16 жовтня:

  • якщо людина народилася 16 жовтня, то її талісманом є гранат, а сам іменинник володіє здібностями до лікування;
  • низькі темні хмари віщують холод, а можливо, і снігопад;
  • галки збираються зграями та кричать — буде ясна погода;
  • горобці перелітають зграйками з місця на місце — чекайте негоди;
  • якщо миші копають нори на південну сторону — зима буде холодною;
  • в цей день радять берегтися від зглазу, побоюватися шабашу нечистої сили. З цього дня ходять по землі осінні лихоманки, хитаються по білому світу, мучаться самі та людей мучать. Варто берегтися від хвороб, інакше вони можуть перерости в хронічні.

За церковним календарем 16 жовтня вшановують пам’ять святого Дионісія Ареопагіта, який жив у I столітті на території Афін. Переказ свідчить, що Діонісій був учнем святого Павла, який згодом висвятив його на посаду єпископа в своєму рідному місті. У 95 році за наказом папи Климента Діонісій був відправлений у Галлію для того щоб проповідувати християнську віру. Однак там приблизно через 1 рік він був схоплений язичниками і убитий. Саме Діонісію історики приписують кілька творів під назвою «Ареопагітики», які справили істотний вплив на розвиток християнської віри та її філософії.

Іменинники 16 жовтня:
Денис, Іван.

16 жовтня народились:

1837 – Олександр Митрак – український письменник, фольклорист і етнограф. Поезії, етнографічні нариси присвячені життю, побуту та звичаям закарпатських горян.
1907 – Петро Григоренко – радянський генерал-майор, правозахисник. Виступав на захист кримських татар та інших депортованих народів. У 1964 за легальну правозахисну діяльність розжалуваний у рядові та позбавлений всіх державних відзнак, перебував у радянських тюрмах, таборах.

16 жовтня відзначають:

  • Всесвітній день здорового харчування.
  • Всесвітній день анестезіолога.
  • День алерголога.

Події 16 жовтня:

1596 – розпочався Берестейський церковний собор, де Київська митрополія Руської православної церкви на території Речі Посполитої вирішила розірвати стосунки з Константинопольським патріархатом та об’єднатися з Апостольською Столицею за умов підлеглості православних Папі Римському, визнання основних католицьких догм і збереження православної обрядності. (за новим стилем).
1793 – страта Марії-Антуанетти «вдови Капет», королеви Франції, дружини  Людовика XVI та матері Людовика XVII.
1813 – почалася «Битва народів» (тривала до 19 жовтня), в якій брали участь війська Франції, Рейнського союзу, Польщі, Австрії, Пруссії, Росії й Швеції; закінчилася нищівною поразкою армії Наполеона і його першим зреченням від престолу.
1853 – розпочалася Кримська війна (1853–1856) між Російською імперією  та коаліцією Великої Британії, Французької імперії, Османської імперії,  Сардинського королівства за панування над Східним Середземномор’ям.
1918 – на з’їзді Вільного козацтва у Чигирині делегати від 5 українських губерній і Кубані обрали отаманом Вільного козацтва генерала Павла Скоропадського. Цього ж дня він видав указ про відродження козацтва, в яке було записано близько 150 тисяч сімей.
1941 – загальна паніка та безвладдя в Москві, масова втеча радянської  партноменклатури та чиновництва зі столиці на Схід протягом кількох днів у зв’язку з розвалом оборони Червоної Армії, наближенням вермахту до Москви та «цілком таємною» постановою Сталіна від 15.10.1941 «Об эвакуации столицы СССР».
1946 – за вироком Нюрнберзького трибуналу в будівлі Нюрнберзької в’язниці страчені нацистські злочинці (Ріббентроп, Кейтель, Кальтенбруннер, Розенберг, Франк, Фрік, Штрейхер, Заукель, Йодль і Зейсс-Інкварт).
1963 – вперше запущений в космос триступеневий носій ракети «Восток», за допомогою якого на орбіту виводилися багатомісні космічні кораблі «Восток».
1964 – Китайська Народна Республіка провела перше випробування ядерної зброї.
1968 – між урядами СРСР і ЧССР був підписаний договір про умови тимчасового перебування радянських військ на території Чехословацької Соціалістичної Республіки.
1978 – Іван Павло II (до інтронізації — Кароль Юзеф Войтила) став 264-им Папою римським і першим неіталійцем на папському престолі з 1523, одним з наймолодших понтифіків в історії та першим папою слов’янського походження.
1987 – у Львові створено Товариство Лева.
2005 – у Сан Луїсі (Аргентина) завершився Чемпіонат світу з шахів ФІДЕ. За результатами чемпіонату, чемпіоном світу з шахів став болгарський гросмейстер Веселін Топалов.

Чи знаєте ви, що:

  • половина продуктів, які сьогодні споживають у світі, були вирощені фермерами в Андах. Звідси ми маємо картоплю, кукурудзу, солодку картоплю, гарбузи, кабачки, всі види бобових, арахіс, маніоку, кеш’ю, ананаси, шоколад, авокадо, томати, перець, папаю, полуницю й багато інших;
  • харчова цінність насіння кабачка й гарбуза підвищується з часом. Зокрема, у насінині, що пролежала пів року, набагато більше білку, ніж у щойно зібраній;
  • у Біблії сіль згадується понад тридцять разів;
  • лише 5 відсотків виробленої щороку солі надходить до нас на стіл. А 95 відсотків використовується для консервування м’яса, прокладки доріг, дублення шкіри, виробництва корму для худоби, скла і мийних засобів;
  • всі знають про вітаміни А, В, С, D і Е. Менш відомий вітамін К (сприяє нормальному функціонуванню печінки), вітамін Т (ефективний при лікуванні анемії), вітамін H (також називаний біотином) і вітамін U (допомагає в лікуванні виразок).