17 березня: це цікаво знати

У народі 17 березня очікували з вирію граків і підмічали, якщо птахи кричать, то за кілька днів очікуй негоду, а якщо наводять лад у гніздах – незабаром  розпогодиться.

За народними прикметами в цей день заведено виганяти з дому злих духів. Якщо в цей день старша в сім’ї жінка начисто вимете будинок (приділяючи пильну увагу зоні біля печі), то мару, за прикметами, разом зі сміттям викине. Проте варто пам’ятати, що як тільки перелітні птахи знову відправляться в теплі краї, вона може повернутися в житло.

Незаміжні дівчата 17 березня ворожили: вони швидко вибігали на подвір’я і дивилися, хто зустрінеться на їхньому шляху. Якщо це буде жінка – швидше за все, вдасться вийти заміж цього року.

Вважалося, якщо в цей день нове взуття взути, то шия хворіти не буде. Не потрібно робити в цей день великі покупки – велика ймовірність, що вони будуть марними.

За церковним календарем 17 березня вшановують преподобного Герасима, що на Йордані; преподобного Герасима Вологодського; преподобного Іоасафа Снетногорського, Псковського; благовірного князя Василія (Василька) Ростовського; благовірного князя Даниїла Московського; мучеників Павла та Юліанію; преподобного Якова, посника; перенесення мощей благовірного князя В’ячеслава Чеського; святителя Григорія, єпископа Констанції Кіпрської.

Іменинники 17 березня:
Данило, Василь, В’ячеслав, Павло, Юлія, Григорій, Яків.

17 березня народились:

1841 – Марія Вольвач – українська поетеса, письменниця, громадсько-культурна  діячка.

1874 – Августин Волошин – політичний, культурний, релігійний діяч Закарпаття, президент Карпатської України.

1876 – Вадим Щербаківський – український археолог, етнограф.

1903 – Юрій Дольд-Михайлик – український письменник, сценарист. Автор роману-трилогії «І один у полі воїн», «У чорних лицарів», «Над Шпреє клубочаться хмари».

1937 – Сергій Данченко – театральний режисер, педагог, лауреат Шевченківської премії. З 1978 по 2001 р. очолював Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка. Йому належить розробка моделі поняття «національний театр». Здійснив постановки понад 60 вистав в Україні та за кордоном: «Украдене щастя», «Візит старої дами», «Тев’є-молочник», «Енеїда», «Річард III».

17 березня відзначають:

  • День мобілізаційного працівника.

Події 17 березня:

1238 – війська татарського хана Батия виступили в похід на Новгород.

1521 – Фернан Магеллан відкрив Філіппіни.

1597 – Вітебськ отримав власний герб.

1674 – Івана Самойловича проголошено гетьманом «обох берегів Дніпра».

1804 – у Веймарі відбулася прем’єра драми Фрідріха Шиллера «Вільгельм Телль».

1830 – у Варшаві відбувся дебют Фредеріка Шопена.

1845 – англієць Стівен Перрі запатентував еластичний бинт.

1861 – об’єднання Італії. Цього дня проголошено Італійське Королівство з Віктором Емануїлом II як першим італійським королем (Рим і Венеція тоді ще не входили до складу нової держави).

1861 – у всіх церквах почали зачитувати селянам Маніфест «Про дарування кріпосним людям прав стану вільних сільських обивателів і про устрій їхнього побуту» (про скасування кріпацтва).

1899 – опубліковано класичну неаполітанську пісню O Sole Mio!.

1917 – у Петербурзі українська делегація на чолі з О. Лотоцьким зустрілася з прем’єр-міністром Росії графом Львовим. Ухвалено меморандум (українські вимоги: запровадження української мови у державних установах України та звільнення полонених галичан і буковинців).

1917 – у Києві засновано Центральну Раду на чолі з Михайлом Грушевським.

1930 – Американського мафіозі Аль Капоне випустили на свободу через те, що не змогли довести скоєні ним злочини.

1937 – у СРСР ухвалили закон, що позбавив селян свободи пересування.

1939 – в Карпатах на Верецькому перевалі поляки розстріляли від 500 до 600 полонених січовиків, переданих їм угорцями.

1940 – у СРСР випробували перший танк Т-34, розроблений конструкторським бюро танкового відділу Харківського заводу № 183.

1945 – під проводом генерала Павла Шандрука утворено Український Національний Комітет, політико-громадський центр, що відстоював перед німецькою владою українські інтереси.

1948 – Бельгія, Велика Британія, Люксембург, Нідерланди та  Франція  підписали Брюсельський пакт — попередник Західно-Європейського Союзу (WEU).

1950 – у США оголошено про відкриття 98-го хімічного елемента — каліфорнію.

1951 – Українська Повстанська Армія (УПА) закликала США допомогти їй у боротьбі з СРСР.

1959 – 14-й Далай-лама (Dainzin Gyaco) втік із Тибету до Індії (внаслідок придушення повстання тибетців китайськими завойовниками).

1960 – у Японії вперше у світі надійшли у продаж різнокольорові фломастери.

1966 – американська субмарина Олвін (Alvin) знайшла у Середземному морі (поблизу берегів Іспанії) зниклу американську водневу бомбу.

1966 – запустили перший супутник з космодрому  Плесецьк  (біля  Архангельська).

1972 – у Києві створили Інститут книги та друкарства.

1980 – англійський парламент проголосував за бойкот московської Олімпіади.

1991 – на референдумі в СРСР 76,4 % населення проголосувало за збереження Союзу.

1995 – Верховна Рада України скасувала посаду президента Криму.

1995 – вперше в ефір вийшов Мистецький канал Територія А на телеканалі ICTV.

1999 – з Міжнародного Олімпійського Комітету виключені 6 його членів, звинувачених у хабарництві при визначенні місць проведення Олімпіад.

2000 – в Уганді близько тисячі членів релігійної секти «Заповіді Божі» спалили себе у своїй церкві.

  • Чи знаєте ви, що:

Гетьман Петро Дорошенко останні 20 років свого довгого й бурхливого життя прожив у почесному засланні в Росії. Був В’ятським воєводою. Отримав від російського царя в маленькому містечку Яропольче (Волоколамський повіт біля Москви) помістя – 1000 дворів і пенсію в 1000 карбованців. Там же він і помер 9 листопада 1698 року. Там же і був похований.

Був тричі одружений, мав двох дочок і трьох синів. Його правнучкою, по лінії останнього шлюбу з Агафією Єропкиною, була… дружина Олександра Пушкіна –Наталя Гончарова.

Comments

340 Переглядів