17 грудня: це цікаво знати

У народі 17 грудня був для жінок колись святом. Цього дня вшановували Великомученицю Варвару: не прали, не білили та глину не місили, лише вишивали, бо Варвара, за легендою, вишила ризу самому Ісусу Христу.

У народі день Варвари вважається поворотом до весни. «Варвара ночі урвала, а дня приточила», – казали колись. Також підмічали, який день на Варвари, такий і на Сави та на Різдво. Або ж, якщо на Варвари болото – то буде зима красна, як золото.

За церковним календарем 17 грудня вшановують пам’ять святої Варвари Іліопольської. Вона є заступницею вагітних жінок і тих, хто молиться про здоров’я дітей. Інші назви свята: “Варвара”, “Варвара – ночі урвала”, “Варварини морози”, “Заваруха”, “Бабине свято”. У цей період за старих часів наступали сильні морози.

Іменинники 17 грудня:
Іван, Варвара, Уляна, Юліана, Геннадій.

17 грудня народились:

1877 – Данило Щербаківський – етнограф, дослідник українського народного мистецтва, археолог і музичний діяч. Автор понад 40 друкованих наукових досліджень та десятків рукописів («Козак Мамай», «Українські дерев’яні церкви», «Символіка в українському мистецтві», Український килим» та ін.).
1898 – Микола Новаченко – український ортопед-травматолог. Праці присвячено питанням лікування переломів кісток, протезування тощо. Здійснював відновні операції на опорно-руховому апараті та кісткову пластику за власною методикою.
1908 – Юрій Шерех (Шевельов) – славіст-мовознавець, історик української літератури. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Автор фундаментальних наукових праць «Предісторія слов’янської мови: історична фонологія загально-слов’янської мови», «Історична фонологія української  мови» та ін.

У цей день відзначають:

  • День працівника державної виконавчої служби.

Події 17 грудня:

1538 – Папа Римський Павло III відлучив від Церкви англійського короля Генріха VIII.
1668 – на старшинській раді в Новгороді-Сіверському Дем’ян Многогрішний  обраний гетьманом.
1777 – Франція визнала незалежність британських колоній в Північній Америці  (майбутніх Сполучених Штатів Америки).
1790 – у Мексиці знайшли камінь з календарем ацтеків.
1872 – у приміщенні школи сестер Ліндфорс (вул. Фундуклеївська, 21) відбулася перша вистава українського музичного театру в Києві – «Чорноморці»  (автор –  М.Лисенко; постановник – М.Старицький, він же – автор лібрето за мотивами твору Я.Кухаренка).
1885 – французький уряд оголосив про встановлення свого протекторату  над Мадагаскаром, колонізація якого почалась у XVII столітті.
1895 – у США запатентували машину для виробництва шпагату.
1897 – на Харківському паротягобудівному заводі збудували перший  український паротяг.
1903 – Орвілл Райт здійснив перший у світі політ на літаку, важчому за повітря, сконструйованому ним разом зі своїм братом Вілбером. Політ тривав 12 секунд.
1917 – Українська Центральна Рада отримала урядову телеграму з Петрограда від Ради Народних Комісарів, в якій зазначалося, що уряд радянської Росії «визнає Українську Народну Республіку, її право цілком відокремитися від Росії… зараз же, без обмеження та безумовно». Водночас до Центральної Ради було висунуто ультимативні вимоги пропустити більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з Каледіним, не пропускати білогвардійські війська, що рухаються на Дон і Урал та припинити роззброєння Червоної гвардії.
1917 – розпочав роботу Всеукраїнський з’їзд робітничих, солдатських і селянських депутатів, який підтримав Українську Центральну Раду. 20 грудня з’їзд відкинув ультиматум петроградської Ради Народних Комісарів, що стало приводом для українсько-більшовицької війни.
1920 – летовище Схіпхол в Амстердамі почали використовувати для прийому літаків цивільної авіації (нині – головний аеропорт Голландії).
1957 – США провели перше успішне випробування міжконтинентальної  балістичної ракети «Атлас».
1962 – відбувся перший виступ Beatles на телебаченні — на каналі Granada TV вони виконали пісню Love Me Do.
1982 – на екрани США вийшов фільм Сідні Поллака «Тутсі» за участю Джессіки Ланж і Дастіна Гоффмана у головних ролях (у Каліфорнії прем’єра відбулася 1 грудня.
1984 – Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію «Про неприпустимість політики державного тероризму та будь-яких дій держав, які спрямовані на підрив суспільно-політичного устрою в інших суверенних державах».
1986 – у Кембридзькому шпиталі вперше в історії медицини здійснено одночасну пересадку серця, печінки та легенів.
1989 – на телеканалі Fox (США) відбулась прем’єра мультсеріалу «Сімпсони».
1990 – у Москві почався IV з’їзд народних депутатів СРСР, у перший же день якого прозвучала вимога відставки президента Михайла Горбачова.
1992 – депутати Федеральних зборів Чехо-Словаччини ухвалили постанову про припинення з 1 січня 1993 року існування Чехо-Словацької Федеративної Республіки й утворення держав-спадкоємниць – Чехії та Словаччини.
1992 – у Вашингтоні, Оттаві та Мехіко підписано Угоду про Північноамериканську зону вільної торгівлі – (NAFTA).
1996 – у столиці Перу Лімі члени ліворадикального руху Тупак Амару захопили в заручники 490 високопоставлених гостей посла Японії та погрожували їх убити. Лише через 5 місяців поліція визволила заручників і знищила терористів.
1998 – США і Велика Британія завдали авіаційні удари по Іраку під приводом відмови того співпрацювати зі спеціальною комісією ООН з питання контролю над іракським озброєнням. Таке ускладнення міжнародної ситуації дозволило відкласти призначене наступного дня голосування в Конгресі США щодо імпічменту  президента Білла Клінтона.
2003 – у світовий прокат вийшов фільм «Володар перснів: Повернення короля», останній із трилогії, невдовзі щедро відзначений «Оскарами».

Чи знаєте ви, що:

Вже майже дев’ятсот років минуло з того часу, як на святих горах Києва спочивають мощі святої великомучениці Варвари. Вже у ті часи Михайлівський Золотоверхий собор щороку відвідувало до 100 тисяч віруючих, у тому числі й римо-католиків. Особливо великими ці паломництва були навесні та літом.

Мощі святої Варвари користувались надзвичайно великою популярністю в народі тому, що біля них відбувалось багато чудесних подій та надзвичайних зцілень. Люди з усіх сторін приходили для поклоніння та молитви до Михайлівського  Золотоверхого.

Один із паломників так описує побачене:

«…Біля самої раки в голові стояв інок. Перед ним на особливій підставці були розкладені хрестики, образки і персні від святих мощей, які купляли віруючі. Тому, хто прикладався до святині, інок покладав на голову металічний вінець. За переконанням віруючих вінець має цілющу властивість від головного болю. Перед ракою майже безперервно відправлялись моління».

Шана до великомучениці Варвари і до сьогодні в Україні є настільки великою, що на Київщині, Чернігівщині, Полтавщині, Черкащині чи не в кожній оселі, особливо по селах можна знайти ікони з зображенням Святої.

Comments

220 Переглядів